آموزش نحوه نگهداری سگ

عوارض واکسن چندگانه سگ +بهترین مارک های واکسن چند گانه 🐾

واکسن زدن به منظور ایجاد ایمنی علیه بیماری های سگ ، سیستم ایمنی حیوان را به منظور ایجاد حفاظت از بیماری های خاص عفونی تحریک می کند. این تحریک می تواند در موارد بسیار نادر میتواند علائم خفیف ایجاد کند مانند درد در محل تزریق و تب و واکنش های آلرژیک . یکی دیگر از عوارض جانبی رایج ، پیشرفت بیماری های وابسته به ایمنی ناشی از واکسیناسیون است.

گفتنی است که واکسن ها جان بینهایت حیوانات را نجات داده اند و نقش مهمی در مبارزه با بیماری های عفونی سگ دارند . علاوه بر این، واکسیناسیون هاری، جان سگ های بی شمار و همچنین بسیاری از انسان ها را نجات داده است. در برخی از کشورهای در حال توسعه، صدها نفر از مردم هر ساله به علت هاری که از گزش سگ به آنها منتقل می شود ، می میرند(.علت مدفوع خونی سگ)

 

 

 

۸ نکته مهم واکسیناسیون سگ ها

نکته۱: قبل از انجام واکسیناسیون سلامت حیوان توسط دامپزشک باید مورد تایید قرار گیرد. بنابر صلاح دید دامپزشک واکسیناسیون انجام می شود.
نکته ۲: برخی سگ ها نسبت به واکسن حساسیت نشان میدهند که می تواند سلامت حیوان را به خطر بیاندازد . از این رو واکسیناسیون حتما باید زیر نظر دکتر دامپزشک انجام شود.
نکته ۳: دقت شود که هرگز از واکسن های بدون تاریخ انقضا و یا از واکسن هایی که حفظ زنجیره دمایی آنها مرود تایید نیست استفاده نشود.
نکته ۴: بر روی بروشور واکسن ها توصیه شده که هر سال واکسیناسیون تمدیدشود.
نکته ۵: واکسن کرونا ویروس جز واکسن های اختیاری است که برای مدتی نیز در ایران تزریق میشد.جالب است بدانید کتابهای مرجع دامپزشکی هیچ کدام تزریق این واکسن را پیشنهاد نمیکنند.
نکته ۶ :قبل ازاولین واکسیناسیون اصلی و تا ۴-۵ روز بعد ازان توله را بیرون نبریدویا با سگهای غریبه در ارتباط نگذارید
نکته ۷ : پس از واکسیناسیون امکان دارد درجاتی از بی حالی و تب در حیوان مشاهده شود.
نکته ۸ : به واکسن هاری سگ نیز باید توجه ویژه شود.

 

واکسن سگ
واکسن سگ

 

واکسن های چندگانه سگ کدامند ؟

واکسن های چند گانه ( سه گانه / پنج گانه / هفت گانه ) جز واکسن های الزامی و اجباری سگ هستند که اگر به موقع به حیوان تزریق نشود می تواند زندگی سگ را به مخاطره بیاندازد و عواقب جبران ناپذیری بوجود آید. این واکسن ها در تمام دنیا با یک برنامه و یکسان تزریق می شوند.

این واکسن ها شامل :

۱- دیستمپر

۲- هپاتیت

۳- پاراانفولانزا

۴- پاروواویروس

۵-لارنگوتراکئیت عفونی

۶- هاری

 

عوارض واکسن چندگانه سگ :

در انجام واکسیناسیون ، احتمال بسیار بسیار کمی از عوارض جانبی وجود دارد. در اغلب موارد ، خطرات واکسن نزدن بسیار بیشتر از واکسیناسیون است. اما مهم است که قبل از اینکه سگ شما واکسینه شود، با دامپزشک خود درباره سابقه بیماری سگ صحبت کنید.

بطور معمول دامپزشک شما پس از واکسیناسیون حرکات و رفتارهای سگ شما را زیر نظر می گیرد تا از واکنش های آلرژیک احتمالی پس از واکسیناسیون جلوگیری کند

اکثر سگ ها پس از واکسیناسیون علائمی نشان نمی دهند و واکسن زدن برای آنها بدون مشکل است . در موارد نادر واکنش واکسن ممکن است جزئی و کوتاه مدت باشد و یا نیاز به مراقبت فوری از دامپزشک داشته باشد.

عوارض بعد از واکسن سگ ( درموارد نادر ) عبارتند از:

 • تب
 • ضعف
 • از دست دادن اشتها
 • تورم صورت
 • استفراغ
 • اسهال
 • درد، تورم، قرمزی، پوسته پوسته شدن و یا ریزش مو در اطراف محل تزریق
 • لنگش
 • کلاپس
 • تنفس دشوار
 • تشنج

 

واکسیناسیون سگ
واکسیناسیون سگ

 

بهترین مارک های واکسن چند گانه

 • بیوکن
 •  هیپرا
 • کنواک
 •  فایزر

 

 

اگر سگ من واکنش نامطلوب به واکسن نشان داد چه باید بکنم ؟

 

بهتر است پس از واکسیناسیون برای چند ساعت سگ خود را زیر نظر بگیرید تا بتوانید او را به خاطر عوارض احتمالی و بسیار نادر جانبی پس از تجویز واکسن کنترل کنید.

اگر مشکوک شدید که سگ شما واکنش به واکسن نشان می دهد ، فورا با دامپزشک خود تماس بگیرید.

واکسیناسیون به موقع سگ ها ( بخصوص واکسن چندگانه سگ تحت عناوین واکسن هشت گانه سگ واکسن پنج گانه سگ و یا واکسن سه گانه سگ و واکسن هاری ) از ضروری ترین شروط نگهداری آنهاست و عدم انجام بموقع آنها می تواند موجب ابتلای حیوان به خطرناک ترین بیماری ها از جمله بیماری پارووا ویروس شود. لذا دانستن و عمل به برنامه درست واکسیناسیون آنها از اولویت هاست.

 

پاروا ویروس
پاروا ویروس

 

 

واکسن چندگانه در سگ های زیر ۱۶ هفته سن ( کمتر از ۳-۴ ماه ) :

اولین تزریق در سن ۶-۸ هفتگی می باشد وتزریق دوم ۹-۱۱ هفتگی و تزریق سوم در ۱۲-۱۶ هفتگی انجام می گیرد .
در برخی نژاد های مستعد به پاررویروس مثل ژرمن شپرد و روتوایلر دوز چهارم بعد از اخرین واکسن نیز توصیه میشود.بنابراین تا پایان چهار ماهگی حداقل سه بار میباست واکسن چندگانه تکرار شوند.
چنانچه وقفه ای مابین تزریق ها بیفتد امکان ابتلا به بیماری وجود دارد.بعد از اخرین تزریق تا یکسال پس از ان تزریقی لازم نیست .یکسال بعد تزریق یاداور واکسن چندگانه یا همان بوستر انجام میشود.

 

 

 

واکسن چندگانه در سگ های بالاتر از ۱۶ هفته سن ( بیش از ۳-۴ ماه ) :

در صورتی که سگ شما بیشتر از ۱۶ هفته سن دارد و تا حالا واکسن نخورده یا نمیدانید ایا واکسن خورده است یا خیر : یک دوز واکسن چندگانه  در اولین مراجعه الزامیست و ۳-۴ هفته بعد از آن باید تکرار شود.
دوز های یاداور ۱ سال بعد تکرار می شود

 

 

 

 

شما می توانید درصورت نیاز قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

4.4/5 - (18 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. با سلام یک سوال یک توله سگ هاسکی داریم ولی از اینکه بدانم قبل واکسن زده یا نه اطلاعی در دست نیست حال می خواهیم اقدام به زدن واکسن هفتگانه و هاری نماییم . به نظر شما کار درست چی هست‌ش ممکنه مشکلی براش پیش بیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا