نحوه پرورش مرغ مینا

راهنمای کوتاه کردن ناخن مرغ مینا + چیدن پرها

نگهداری درست و اصولی از ناخن های مرغ مینا حائز اهمیت است چراکه ناخن های تیز و بلند به هنگام بازی با اسباب بازی ها می تواند باعث صدمه رساندن به پای پرنده شود. از سوی دیگر با بلند شدن ناخن در میناها، رگهای خونی ناخن هم به همان نسبت رشد می کند پس شما نمی توانید مقدار کوتاه کردن ناخن مینا را تغییر دهید. به همین دلیل اگر زمان بین کوتاه کردن ناخن طولانی شود، کم کم طول ناخن افزایش پیدا می کند و در طولانی مدت باعث بروز مشکل می شود.

مرغ مینا در طبیعت برای بلند شدن ناخن هایشان چه کار می کنند ؟

آنها در طبیعت بر روی شاخه های درخشان می نشینند که سطح شاخه های درخت با ناخن های پرنده تماس پیدا می کند و باعث کوتاهی ناخن می شود. پس شما می توانید به جای چوب نشیمنگاه ساده از تکه چوب درخت طبیعی استفاده کنید و یا از نشیمنگاه های مخصوص و زبر که در پرنده فروشی ها موجود است بهره بگیرید. زمان مناسب برای کوتاه کردن ناخن میناها به رشد ناخن و تیزی آن دارد.

 

مراحل کوتاه کردن ناخن مرغ مینا :

برای کوتاه کردن ناخن می توانید از ناخن گیر معمولی استفاده کنید ولی بهتر است از ناخن گیر مخصوص حیوانات استفاده کنید.حالا مراحل زیر را دنبال کنید :

۱- ابتدا مینا را حوله پیچ کنید. پرنده را به صورتی حوله پیچ کنید که فقط یکی از پاهایش بیرون باشد.

۲- به طور غریزی مینای شما انگشت هایش را می بندد که شما باید آن را باز کنید.

۳- کوتاه کردن ناخن باید بسیار کم از ناحیه سر آن صورت گیرد فقط تا حدی که تیزی نوک ناخن گرفته شود.

 

اگر ناخن پرنده خونریزی کرد چه کار کنیم ؟

داخل ناخن رگ خونی وجود دارد که اگر اشتباها آن را کوتاه کنید، ناخن پرنده دچار خونریزی خواهد شد. فاصله نوک ناخن با رگ های خونی هر پرنده با پرنده دیگر فرق دارد، به همین خاطر بهترین فرد برای دانستن این نکته صاحب پرنده است. برای متوقف کردن خونریزی احتمالی به یک پود خون بند نیاز خواهید داشت. شما می توانید این محصول را از پت شاپ ها تهیه کنید. بدانید که پودر خون بند بر روی زخم باز و یا بریده شده بسیار دردناک است، بنابراین مراقب باشید.

اگر به طور تصادفی ناخنی را کوتاه کردید و خون آمد و شما پودر خون بند نداشتید، در مواقع اضطراری سریعا از آرد استفاده کنید و برای چند ثانیه در محل خونریزی فشار دهید. به یاد داشته باشید اگر احساس می کنید برای انجام این کار دستپاچه هستید و استرس دارید، به یک دامپزشک مراجعه کنید.

 

چیدن بال مرغ مینا :

هدف اصلی از چیدن و قیچی کردن بال ها ممانعت از فرار پرنده و یا اصابت به پنجره، آینه و یا دیوار (هنگامی که پرنده خارج از قفس است ) می باشد. کوتاه کردن پر پرندگان به قیچی کردن ۵ تا ۷ شاه پر پرنده جهت جلوگیری از پرواز آن اطلاق می شود. بهترین راه برای کوتاه کردن بال ها، مراجعه به کلینیک های معتبر دامپزشکی می باشد.

تقلا و ترس مینا در حین کوتاه کردن پر باعث عصبی شدن و ناراحتی اکثر صاحبان پرنده می شود و این امر احتمال بروز خطا و اشتباه را افزایش می دهد. قفسه سینه و به طور کلی استخوان های پرندگان بسیار ظریف و حساس هستند و با کوچک ترین فشاری شکسته می شوند که معمولا موجب مرگ پرنده می شود.

 

چیدن پرهای خونی :

قیچی کردن پرها در زمان نامناسب یا بریدن پر از قسمت های اشتباه، باعث بروز خونریزی در پرنده می شود. این وضعیت با بریده شدن پرهای تازه درامده که اصطلاحا به آن پرهای شیر یا پرهای خونی گفته می شود رخ می دهد. اگر به مرکز نی این پرها دقت کنید، یک رگ قهوه ای و قرمز که در واقع رگ و مویرگ های پرنده است را مشاهده می کنید. باید صبر کنید تا پرها کاملا رشد کنند.

پری که در حال رشد است به دلیل خون رسانی بدن پرنده، حاوی رگ های خونی است و بریدن آنها علاوه بر ایجاد اختلال در رشد کامل پر، باعث خونریزی های طولانی مدت در پرنده تان می شود.

 

کمک های اولیه برای پرهایی که خونریزی کرده اند :

اگر به صورت اتفاقی یک پر خونی را قیچی کردید، خونسردی تان را حفظ کنید. شما باید این پر را بکنید و خونریزی را متوقف کنید تا پرنده تان بر اثر خونریزی نمیرد. برای کندن پر می توانید از یک انبر بسیار باریک استفاده کنید. تا جایی که می توانید انبر را به انتهای پر نزدیک کنید و با یک حرکت آن را بکنید. سپس مقداری آرد روی محل خونریزی بریزید و فشار دهید تا خونریزی متوقف شود. اگر نمی توانید خونریزی را قطع کنید، فورا با دامپزشک خود تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کند.

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

4.1/5 - (26 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا