آموزش نحوه نگهداری خرگوش

همه چیز درباره صداهای خرگوش + رفتار و زبان بدن

هیچ چیز برای صاحبان خرگوش های خانگی جالب تر از این نیست که بدانند این موجودات بی سرو صدا چگونه قادر به برقراری ارتباط هستند. آنها قادر به پارس کردن، میومیو کردن و خرخر کردن نیستند، اما شما باید بدانید که آنها چه موقع سعی در جلب توجه دارند، کی ترسیده اند و کی خوشحال یا غمگین هستند. خرگوش ها حیوانات زیاد صبوری نیستند و دوست دارند شما سریعا متوجه منظور آنها شوید. خرگوش ها با صداهای مختلف، زبان بدن ارتباط برقرار می کنند .

 

جیغ زدن

صدایی که هیچ وقت دوست ندارید بشنوید. جیغ زمانی که خرگوش بسیار ترسیده باشد و یا دچار درد باشد و یا به هنگام مرگ از خود بروز دهد.

 

جیغ زدن خرگوش
جیغ زدن خرگوش

 

هیس کردن

کی از صداهایی که خرگوش از خود بروز می دهد، صدای هیس کردن است که معمولا بین هیس و غرغر کردن می باشد. به هنگام حمله یک خرگوش عصبانی یا ترسیده، این صدا از او بروز می کند.

 

فریاد کشیدن

صدای بلندی است که نشان می دهد خرگوش در حال خطر است و یا در حال صدمه دیدن می باشد و یا عصبی است.

 

خرخر کردن

به هنگام آگاه کردن یا عصبانی شدن این صدا بروز می کند. البته ممکن است خرگوشی که غذایش را دوست نداشته باشد نیز این صدا را درآورد. همچنین اگر کاری انجام دهید که برخلاف میل خرگوش تان باشد، این صدا را خواهید شنید.

 

ساییدن دندان ها

خرگوش ها اغلب با حرکت دادن دندان ها به جلو و عقب، صدای ساییدن نرمی تولید می کنند. این عمل معمولا توسط خرگوش های راضی و خشنود صورت می گیرد. خرگوش هایی که نوازش می شوند نیز ممکن است این صدا را از خود بروز دهند.

 

فشار دندان ها

فشار دادن دندان ها صدایی بلندتر از ساییدن دندان ها دارد و نشان دهنده آن است که خرگوش دارای درد است. با شنیدن این صدا حتما خرگوش را نزد دامپزشک ببرید.

 

گاز گرفتن

خرگوش معمولا زمانی که نیاز به توجه دارد و شما به هشدارهای او توجه نمی کنید، گاز می گیرد.

 

گاز گرفتن خرگوش
گاز گرفتن خرگوش

 

 

سقلمه زدن و ضربه زدن با سر

خرگوش معمولا نزدیک می آید و با پاهای جلویی اش به پا یا دست کسی ضربه می زند و گاهی این کار را دو بار انجام می دهد. خرگوش با این حالت می خواهد سلام کند و یا مورد توجه قرار بگیرد. اگر او بعد از آن سرش را با گردنی کشیده به سمت پایین نگه دارد، نشان دهنده آن است که او خرگوشی غالب است و می خواهد نوازش شود.

 

اشاره با سر

اگر شما در حال نوازش کردن خرگوش تان کار را متوقف کنید، احتمالا خرگوش با برقراری ارتباط به شما می گوید که نوازش بیشتری می خواهد. اگر به هنگام نوازش کردن، خرگوش سرش را کنار بکشد، یعنی دیگر نوازش نمی خواهد.

 

تکان دادن سر

خرگوش ها اغلب به هنگام دویدن و یا بازی کردن سر خود را به تندی حرکت می دهند و این نشان می دهد که آنها شاد هستند. بسیاری از خرگوش ها در واکنش به سرزنش شدن سر خود را تکان می دهند.

 

کشیدن چانه

خرگوش ها معمولا با یک حرکت سریع، چانه خود را روی اشیا و یا حیوانات دیگر می کشند. این عمل نشانه تعیین قلمرو اوست.

 

حمله ناگهانی

خرگوشی که عصبانی، خشمگین و یا ترسیده باشد ممکن است به صورت ناگهانی به جلو حمله کند و اغلب با پاهای جلویی ضربه بزند. حمله ناگهانی گاه با صدایی بلند همراه است.

 

چرخیدن

این رفتار به هنگام جفتگیری روی می دهد. خرگوش های نر به دور خرگوش های ماده می چرخند. اگر یک خرگوش نر عقیم نشده دور پای شما چرخید معنایش آن است که شما را به عنوان جفت انتخاب کرده است. خرگوش ها قادرند تا جنسیت زن و مرد را در انسان تشخیص دهند. این رفتار از خرگوش های عقیم شده نیز سر می زند و معنایش آن است که من تو را دوست دارم و یا از دیدنت خوشحال می شوم.

 

لیس زدن

نشانه مهربانی و علاقه حیوان است.

 

لیس زدن خرگوش
لیس زدن خرگوش

 

پرت کردن اجسام

خرگوش ها نخست برای لذت این کار را انجام می دهند، اما بعد می آموزند که از طریق این کار می توانند به آنچه می خواهند دست یابند و همچنین از این کار برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. برخی از خرگوش های خانگی با پرت کردن وسایل درون قفس، سر و صدا ایجاد می کنند تا اجازه خروج از قفس را پیدا کنند.

 

گاز گرفتن میله های قفس

خرگوش ها نخست این کار را برای یافتن راهی به منظور خروج از قفس انجام می دهند. بعد یاد می گیرند که اگر میله های قفس را گاز بگیرند، صاحبشان پیش آنها می آید و به آنها اجازه خارج شدن را می دهد.

 

گاز گرفتن میله های قفس
گاز گرفتن میله های قفس

 

یک گوش بالا

خرگوش ها معمولا یک گوش خود را بالا می برند تا بدانند صدایی که می شنوند از کدام سمت است. خرگوش ها معمولا این عمل را در هر حالتی انجام می دهند، اما بیشتر در حالت استراحت دیده می شود. خرگوش های لوپ معمولا یک گوش خود را به سمت صدا حرکت می دهند

 

یه گوش بالا
یه گوش بالا

 

نیم خیز پایین آمدن

خرگوش به حالت نیم خیز به زمین نزدیک می شود، بدن آرام است و کششی در آن دیده نمی شود. معمولا خرگوش ها این حالت را به هنگام نوازش شدن از خود نشان می دهند. بعضی خرگوش ها نیز به هنگام نیاز به توجه این کار را انجام می دهند.

 

خرگوش مرموز

خرگوش در حالی که دست ها و پاها را زیر بدنش جمع کرده است و گوش ها را عقب برده است، روی زمین دراز می کشد. چشم ها نیمه بسته یا بسته هستند. این حالت معمولا برای خوابیدن یا استراحت کردن است و معمولا خرگوش زیر چشمی محیط اطراف را نگاه می کند.( برای آشنایی با علت ریزش مو در خرگوش اینجا کلیک کنید )

 

 

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

4.5/5 - (268 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا