آموزش نحوه پرورش و نگهداری حیواناتآموزش نحوه نگهداری گربه

همه چیز درباره بیماری های گربه + نشانه های بیماری🐱

 

با وجود بیماری های سخت و شدید، گربه ها طوری وانمود می کنند که چیزی پیش نیامده است. این امر بدان خاطر است که آنها بیماری ها و صدمات خودشان را از دست شکارچیان طبیعی مخفی نگه می دارند تا بهبودی کامل را بدست آورند. این امر در گربه های خانگی نیز دیده می شود. بنابراین شما زمانی به وجود بیماری پی می برید که وضعیت گربه بسیار وخیم شده باشد.

 

 

اسهال و یبوست :

دلیل اسهال گربه اغلب تغذیه می باشد اما همچنین ممکن است توسط پارازیت ها و انگل ها، عفونت و یا در گربه های مسن تر بر اثر توده هایی در دیواره های روده بوجود بیاید. یبوست نیز به علت فقدان فیبر یا آب بدن به دلیل مواد غذایی خشک، فقدان تحرک، توده های مو و برخی بیماری های داخلی مانند عوارض کلیوی و تومور های شکمی می باشد.

 

 

استفراغ کردن گربه :

استفراغ گاه و بی گاه اغلب بر اثر رژیم غذایی و یا خوردن علف روی می دهد. گربه ها موی موجود در معده را بالا می آورند. عملی که شاید با استفراغ کردن اشتباه گرفته شود. استفراغ کردن مداوم اغلب دلیلی متابولیکی دارد و نشان از وجود مشکل در جای دیگری از بدن می باشد.

 

بیماری گربه
بیماری گربه

 

مشکلات چشمی:

عفونت های ویروس ،باکتریایی و شیمیایی می توانند باعث التهاب و ترشحات چشمی شوند. بسیاری از این بیماری ها به آسانی به گربه های دیگر منتقل می شوند. چشم ها ممکن است ضربه دیده باشند و یا آلرژی محیطی دچار سوزش یا ترشح چشم ها شود.

 

بیماری های چشمی در گربه ها
بیماری های چشمی در گربه ها

 

سرفه کردن:

سرفه کردن می تواند بر اثر آلرژی، پارازیت ها، عفونت سینه و دستگاه تنفسی و یا انواع مختلف بیماری های قلبی بوجود بیاید

 

 

از دست دادن تعادل :

صدمات معمول ترین دلیل مشکلات تعادلی هستند. از دست دادن خون،ضربه، عفونتهای گوش میانی، بیماری های ویروسی و مشکلات جدی دیگر می توانند باعث بروز عدم تعادل در گربه ها گردد.

 

درمان بیماری های گربه
درمان بیماری های گربه

 

خاراندن و لیس زدن بیش از حد :

انگل های خارجی معمول ترین، دلیل خارش هستند، اما آلرژی های غذایی یا محیطی می توانند تاثیرگذار باشند. گربه ها بیشتر جراحات بوجود آمده را لیس می زنند. کیسه های فشرده مقعدی می تواند باعث لیس زدن ناحیه مقعد شود.

 

 

ویروس های خطرناک:

زندگی شهری باعث انتقال هر چه بیشتر ویروس ها در گربه ها می شود. تراکم زیاد گربه ها در یک محدوده، جنگ و نزاع را افزایش می دهد. جنگ و دعوای بیشتر به معنای گاز گرفتن بیشتر است. گاز گرفتن باعث انتقال ویروس هایی از طریق بزاق می شود مانند : ایمنی گربه سانان (FIV) ، ویروس لوسمی گربه ها (FeLV ) پریتونیت عفونی گربه ها (FIP)

گربه شما ممکن است به علت عفونت های لثه، به سختی نفس بکشد. این امر می تواند به خاطر غذای نرم، ویروس آنفولانزا، و یا هر یک از سه ویروس خطرناکی باشد که به تدریج در بدن فعالیت خود را پیش می برند.

 

 

چه بیماری هایی از گربه به انسان قابل انتقال است ؟

هاری

در منطقه ای که بیماری هاری وجود دارد در گربه ها دیده می شود و انسان را تهدید می کند. اگر گربه شما در منطقه ای که هاری وجود دارد از خانه بیرون می رود، مطمئن شوید که او را در برابر این بیماری عفونی کشنده واکسینه کرده اید.

 

انگل ها

اکثر حیوانات می توانند انگل های توکسوپلاسمایی را در ماهیچه های خود داشته باشند، گربه ها فقط از طریق مدفوع خود می توانند بیماری را به ما و یا حیوانات دیگر انتقال دهند. بزرگترین خطر می تواند برای خانم های باردار باشد. هر زن حامله ای که گربه اش به بیرون از خانه رفت و آمد دارد و به خصوص اگر پرنده یا موش شکار می کند، باید به هنگام بغل کردن گربه از دستکش استفاده کند.

 

 

کاهش اشتهای گربه :

هر نوع تغییری در خوردن و آشامیدن باید مورد توجه قرار بگیرد. عدم غذا خوردن در گربه ها می تواند نشانه درد در دهان باشد، اما اغلب علامت بزرگتری دارد. این امر می تواند نشانه وجود تومور در غدد لنفاوی شکمی باشد. احتمال وقوع ابن بیماری کم است و به آن “لنفوم” گفته می شود.

 

 

پرکاری تیروئید گربه :

خوردن زیاد چنانچه با کاهش وزن همراه باشد، می تواند نشانه پرکاری تیروئید باشد. این گربه ها معمولا بالای ده سال سن دارند و فعال و بازیگوش هستند. هر نوع افزایش در تشنگی را باید سریعا با دامپزشک در میان بگذارید.

 

 

بیماری های قلبی :

با افزایش سن گربه، احتمال بیماری های قلبی نیز افزایش می یابد. گربه ای که به این مشکل دچار شده است ممکن است نشانه هایی از قبیل، خوابیدن بیش از حد و تمایل کمتر برای گشت زدن در قلمرو داشته باشد، در موارد بحرانی، سرفه کردن و کاهش شدید وزن را به همراه دارد.

یکی از بهترین روش های پیشگیری از بیماری ها و تشخیص به موقع آن، معاینات منظم پزشکی برای تمام گربه های بالای ۹ سال می باشد. با معاینات دقیق و اصولی، بیماری هایی که مربوط به افزایش سن هستند در مراحل اولیه شناسایی و درمان خواهد شد.

 

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا