آموزش نگهداری از پرندگاننحوه نگهداری از بلبل هزاردستان

همه چیز درباره نگهداری بلبل ( هزار دستان ) 🐦

بلبل بیشتر در ایران یافت می شود و معروف است که نماینده نوای ساز ایرانی محسوب می شود. ماده بلبل آوازی دلکش، اما آهنگی غم انگیز دارد. بلبلان هزار دستان از لحاظ آواز خوانی با یک دیگر تفاوت هایی دارند بدین ترتیب که برخی از آنان با صدای بم آواز می خوانند که این نوع را مرغوب تر از سایرین تشخیص می دهند.

 

هزاردستان

برخی افراد بلبل را از لحاظ آواز خوانی به سه دسته تقسیم می کنند: ۱- آواز خواندن با نت معمولی ۲- آواز خواندن با صدای بم ۳- آواز خواندن موقوم

طول قد این پرنده زیبا و خوش آواز که در تمام نقاط فقط به رنگ قهوه ای سیر و روشن یافت می شود، از ۱۶ تا ۲۰ سانتی متر است. دارای نوکی بلند( به طول یک سانتی متر) و چشمانی مشکی رنگ، درشت و زیبا و همچنین دارای دم پهن و بلندی می باشد. بلبل در اغلب مواقع دم پهن خود را بالا و پایین و به اطراف تکان می دهد. این عمل به خصوص در مواردی که احساس خطر می کند شدت بیشتری می گیرد. ضمن اینکه تکان دادن دم زیبایی بی نظیر و چشمگیر این پرنده را آشکار می سازد. بدیهی است با این عمل بلبل خواهد توانست دشمنان خود را به سمت خود کشیده و آنها را از حوالی لانه که بلبل ماده و جوجه ها در آن سکونت دارند گمراه سازد.

 

آواز خواندن بلبل هزاردستان

برترین و خوش آوازترین و با حافظه ترین پرنده جهان بلبل (هزار دستان) می باشد. قبل از ورود قناری به ایران نگهداری از بلبل رواج داشته است . با توسعه شهرها و کاهش و دور شدن باغات از محل سکونت افراد و همچنین دشواری پرورش بلبل عمدتا به دلیل نوع تغذیه در حال حاضر، نگهداری از بلبل رونق ندارد و تعداد اندکی هستند که بلبل نگهداری می کنند.بلبل با حافظه قوی خود قادر است صدای تمام پرندگان آواز خوان را تقلید نماید و بدین خاطر نت های بسیار از آواز پرندگان را اجرا می کند و به همین دلیل است که او را هزاردستان می نامند. آواز بلبل تکراری نمی شود و هر آواز با آواز قبلی متفاوت و متغیر و بسیار دلنشین است. اغراق نیست که اگر بگوییم در مقابل آواز بلبل صدای قناری جذابیت ندارد.

 

بلبل هزاردستان
بلبل هزاردستان

 

غذای بلبل

غذای بلبل در طبیعت از حشرات مانند پشه، مورچه، ملخ، جیرجیرک و لارو مگس و کرم می باشد. در فصل بهار و تابستان در مناطق جنگلی و سرسبز و همچنین باغات مناطق اطراف تهران آواز دلنشین و متنوع بلبل شنیده می شود. لازم به ذکر است در فصل بهار و در مناطق خوش آب و هوا، بلبلان از نیمه های شب آوازخوانی را شروع می کنند و صدای آنان تا یک کیلومتر دورتر نیز شنیده می شود. معمولا هزاردستان در فصل بهار و همچنین تیرماه از صبح خیلی زود تا هنگام غروب آوازخوانی می کند.

 

 

تولید مثل هزاردستان

بلبل در طی سال، دو بار تولید مثل می کند که یک نوبت در اواخر فروردین ماه و نوبت بعدی در اوایل تیرماه است. هزاردستان در ارتفاع کم و نزدیک زمین در لابلای تیغ، بوته و درختان کوچک لانه سازی می کند و هر بار ۴ یا ۵ تخم به رنگ سبز تیره می گذارد که پس از خوابیدن مداوم بلبل ماده بر روی تخم ها طی مدت ۱۴ تا ۱۶ روز به جوجه تبدیل می شود.

جوجه های بلبل بعد از گذشت ده روز قبل از آنکه بتوانند پرواز کنند لانه را ترک می کنند و برای مدتی نیز در لابلای بوته ها و شاخه های درختان کوچک پنهان می شوند و در این مدت پدر و مادر جوجه ها غذای آنان را تامین می کنند. جوجه ها در مدت یک ماه به آخرین حد رشد خواهند رسید.

 

 

 

نگهداری از بلبل هزاردستان در قفس

هزاردستان از جمله پرندگانی است که در قفس تولید مثل نمی کند و نگهداری از آن در قفس نیازمند صرف وقت و توجه بیشتر نسبت به سایر پرندگان زینتی است. بلبل را به صورت جوجه یا بالغ صید می کنند که در هر دو حالت نگهداری از آن به دلیل نوع تغذیه دارای مشکلاتی می باشد. چنانچه قصد نگهداری از بلبل بالغ در قفس باشد لازم است تا مادامی که بلبل به زندگی در قفس عادت نماید قفس او را با پارچه سفید رنگ بپوشانید تا با سیم های قفس به خود آسیب نرساند.

 

 

 

غذای جوجه بلبل

چنانچه سن جوجه کمتر از ۲۰ روز باشد تا مادامی که جوجه بتواند به صورت مستقل تغذیه کند، روزانه به دفعات (۱۵ تا ۲۰ نوبت) دانه پارس (دانه ۱۸ یا دانه مرغ مینا) و همچنین گوشت خام بدون چربی و چرخکرده یا کوبیده شده را به صورت گلوله های کوچک درآورده و با آب خیس نموده و داخل دهان جوجه بلبل می گذارند. چنانچه سن جوجه حدود یک ماه یا بیشتر باشد می توان گوشت خام چرخکرده و بدون چربی را به صورت گلوله های کوچک در ظرف مناسب قرار داد تا جوجه از آن تغذیه کند. علاوه بر این، دانه معروف به دانه پارس ( دانه ۱۸ یا دانه مرغ مینا) را قدری خیس نموده و به صورت دائم در دسترس جوجه ها قرار می دهند.

از آنجا که بلبل پرنده ای حشره خوار می باشد، در هنگام اسارت می توان خوراکی مانند لارو مگس، ملخ های کوچک و مورچه را در دسترس او قرار داد مسلما در نوع آواز  و توانایی بلبل در آوازخوانی نیز موثر خواهد بود.

 

جوجه بلبل
جوجه بلبل

 

غذای تقویتی بلبل

از جمله مواد غذایی تقویتی برای بلبل تهیه مخلوطی از دانه پارس، آرد نخودچی، توت خشک، فندق و بادام است که با یک دیگر آسیاب نموده و با مقداری کم تخم مرغ رنده شده مخلوط می شود و سپس با قدری آب، مخلوط به دست آمده را مرطوب نموده و به شکل گلوله های کوچه در می آوردند تا غذای مقوی برای بلبل بدست آید.

استفاده از سبزیجات، کاهو، هویج و فلفل دلمه ای و سیب نیز در حد بسیار کم برای تغذیه هزاردستان لازم خواهد بود. هزاردستان و همچنین جوجه های آن در صورتی که به زندگی در قفس عادت کنند و بدرستی تغذیه و نگهداری شوند، در اسارت نیز آواز خواهند خواند.

 

پرریزی بلبل هزاردستان

دوران تولک بلبل در فصل زمستان می باشد و جوجه های بلبل نیز در حدود یک ماه پس از تولد پرریزی خواهند داشت که بعد از این پرریزی رنگ واقعی خود را بدست می آوردند. در دوران تولک لازم است به آنها رسیدگی شده و با غذای مقوی تغذیه شوند بدیهی است که در این دوران مصرف حشرات و گوشت بدون چربی ضروری می باشد. توصیه می شود در طی دوران تولک قفس نگهداری بلبل تغییر مکان داده نشود. در مواقع دیگر تغییر محل قفس ضروری است و اگر امکان دارد محل قرار گرفتن قفس نزدیک درخت باشد که هزاردستان بتواند از حشرات اطراف درخت تغذیه کند.

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

لطفا امتیاز بدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا