نحوه پرورش و نگهداری اردک

همه چیز درباره اردک + فهرستی از بهترین نژادهای اردک

 

اردک

اردک یا مرغابی نامی است که معمولا برای تعدادی از گونه های مرغابی سانان در خانواده پرندگان Anatidae به کار می رود. اردک ها به چندین زیر خانواده تقسیم می شوند. مرغابی ها اغلب پرندگان آبی هستند که بیشترشان کوچک تر از هم خانواده های غاز و قو هستند. مرغابی ها هم در آب دریا و هم در آب شیرین زندگی می کنند. گونه های زیادی از اردک در دنیا هستند که هنوز شناخته نشده اند. این پرنده پرهای چربی دارد تا با تماس به آب، پرها خیس نشوند و پرنده پس از خارج شدن از آب سنگین نشود.

 

 

مشخصات ظاهری اردک

اردک پرنده ای با بدن کشیده و پاهای کوتاه است که باعث می شود بدنش نزدیک زمین قرار گیرد. اردک از پرندگان نوک پهنی است که در جانور شناسی به آنها لامیلورستر (Lamelliiorostere ) می گویند.درازا و حجم بال اردک نسبت به سایر طیور متوسط است و اردک اهلی به همین دلیل به خوبی نمی تواند پرواز کند. حرارت طبیعی بدم اردک ۴۰/۷ درجه سانتی گراد و تعداد نبض به طور متوسط ۳۱۲ دفعه در دقیقه و تعداد تنفس ۱۶- ۲۸ بار در دقیقه می باشد. حجم منقار در اردک ها نسبت به سایر طیور و به خصوص غاز زیادتر می باشد.

زبان در اردک قوی و عضلانی است و غدد چشایی فراوانی دارد که به وسیله آنها تا اندازه ای طعم غذا را حس می کند. گردن اردک کوتاه و قطر آن متوسط است. پرها تمام بدن اردک را پوشانیده و غشای ضخیمی را در روی پوست تشکیل می دهد. این پرها به خوبی روغنی شده اند و این امر مانع از رسیدن آب و رطوبت به بدن می گردد.

 

 

غذای اردک

برخلاف سایر انواع طیور اهلی، جوجه اردک ها از همان ساعات اولیه خروج از تخم علاقه عجیبی به خوردن غذا از خود نشان می دهند . بهتر است خوراک هایی که در آب وجود دارد یا مواد غذایی که منشا حیوانی دارند به جوجه داده شود. چنانچه این کار مقدور نباشد می توان روزی ۵ الی ۶ بار مقداری آرد سبوس و پودر شیر و آرد مواد علوفه ای را به صورت خمیر درآورده و در اختیار جوجه ها قرار داد. رشد جوجه اردک نسبت به سایر طیور اهلی سریع تر است و اگر غذا به میزان کافی و در اختیارش گذاشته شود، حیوان رشد عجیبی خواهد کرد. تغذیه حیوان از ۲ هفتگی به بعد تدریجا کم شده و در سن ۳ تا ۴ هفتگی تعداد دفعات غذا به به ۲ بار در روز تقلیل می یابد.

 

 

خصوصیات اردک

اردک از حیواناتی به شمار می رود که علاقه زیادی به آب دارد و بسیاری گمان می کنند که زندگی در خشکی برای حیوان با لذت و رضایت همراه نیست. ولی باید دانست اردک خیلی زود به تغییر محیط عادت کرده و می تواند کمبود آب را با مراتع و علفزارهای سرسبز جبران کرده و به خوبی تحمل کند. در مورد جایگاه و لانه اردک ها شرایط و اصولی که برای مرغداری ها رعایت می شود نیز باید برای اردک ها انجام شود.  باید در نظر داشت چون اردک ها عادت دارند تمام مدت شب و روز را در هوای آزاد زندگی کنند . آنها دائما در حال حرکت و فعالیت هستند، باید سعی شود که محوطه های بزرگ برای آنها اختصاص داد.

 

 

نژادهای اردک

نژادهای متعددی از اردک اهلی در جهان وجود دارد که این نژادها به گروه های گوشتی، تخمگذار، دومنظوره و تزیینی تقسیم می شوند.

در این جا به معرفی این نژاد ها می پردازیم :

 

 

۱- نژاد پکین(peckin)

منشا این نژاد کشور چین است و اولین بار در سال ۱۸۷۳ به عنوان یک نژاد مشخص معرفی شده است و در حال حاضر بیشتر مزارع پرورش اردک گوشتی در امریکا از این نژاد استفاده می کنند. وزن اردک نر بالغ در حدود ۴ تا ۴/۵ کیلوگرم و اردک ماده بالغ ۳/۶ تا ۴ کیلوگرم است. این نژاد تخم گذار خوبی نیز است به طوری که سالیانه بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ عدد تخم می گذارد و وزن هر یک عدد تخم آن در حدود ۸۵ گرم بوده و رنگ پوسته آن سفید کرمی و یا سبز فام است.

این نژاد دارای بدنی کشیده و سینه ای پهن بوده و رنگ آن سفید کرمی و رنگ پوست آن زرد و رنگ منقار و پاها پرتقالی است. وجه تمایز اردک نر از ماده، وجود دو پر کوچک تابیده در انتهای دم است. امتداد بدن از شانه به طرف پشت، شیب دار بوده و در حقیقت قسمت انتهایی بدن و دم نزدیک زمین قرار گرفته است. این طرز ساختمان بدن و همچنین طرز راه رفتن، پرنده را شبیه پنگوئن ها می سازد.

به دلیل شکل ظاهری نمی تواند به آسانی بر روی زمین جفتگیری کند از این رو برای جفتگیری باید در آب برود. بهترین سن برای عرضه در بازار سن ۸ تا ۱۲ هفتگی است . در این سن وزن اردک بین ۲ تا ۳ کیلوگرم خواهد بود و پس از آن به تدریج از کیفیت گوشت کاسته می شود. این نژاد آرام بوده و شرایط محیطی را به خوبی تحمل می کند و در مقایسه  با سایر نژادها از بال کوچک تری برخوردار است و زیباتر به نظر می رسد.

 

نژاد پیکن
نژاد پیکن

 

۲- نژاد روئن (Rouen)

منشا این نژاد شهر روئن در ایالت نرماندی فرانسه است و این نژاد تا حدودی شبیه به نژاد پکین است. اردک نر آن دارای بال و پرهای زیبای آبی و سبز و سیاه است و در لا به لای آن خطوطی سفید قرار دارند. وزن اردک نر در حدود ۴/۵ و وزن اردک ماده ۴ کیلوگرم است. از نظر رنگ،نر و ماده در این نژاد اختلاف دارند و رنگ نر ها زیباتر از رنگ ماده ها می باشد. جثه نر ها نیز از جثه ماده ها بزرگتر است. رنگ اردک ماده سفید و قهوه ای روشن است و پاها و منقار به رنگ پرتقالی و پوست زرد رنگ است. اردک ماده علاقه چندانی به خوابیدن بر روی تخم ندارد. ماده اردک ها سالیانه ۸۰ عدد تخم می گذارند که رنگ پوسته تخم خاکستری آبی فام تا سبز می باشد. گوشتشان بسیار لذیذ و خوش خوراک است.

 

نژاد روئن
نژاد روئن

 

۳- نژاد ایلسبوری (Aylesbury)

اردکی تنبل و سنگین وزن از اردک های نژاد گوشتی است که منشا آن  دره ایلسبوری در حومه شهر لندن در انگلیس است. وزن اردک نر حدود ۴/۵ کیلوگرم و وزن اردک ماده در حدود ۴ کیلوگرم است. این نژاد برای تولید گوشت مناسب است. اردک ایلسبوری منقاری بلند، راست و به رنگ سفید صورتی فام، و پاهای پرتقالی رنگ دارد .رنگ پوست این نژاد برخلاف سایر نژادهای اردک که معمولا زرد است، این نژاد رنگش سفید است. میزان تولید تخم آن سالیانه در حدود ۱۰۰ عدد تخم است.

 

نژاد ایلسبوری
نژاد ایلسبوری

 

۴- نژاد آنکونا (Ancona)

این اردک جز نژادهای گوشتی است. جوجه های آن به رنگ شکلاتی و سفید و اردک های بالغ آن به رنگ سیاه و سفیداند. سر و گردن و سینه معمولا به رنگ سفید و باقی اجزای بدن به رنگ سیاه است.

 

نژاد آنکونا
نژاد آنکونا

 

۵- نژاد خالدار استرالیایی (Australian Spotted)

این نژاد در سال ۱۹۲۰ میلادی در آمریکا بوجود آمد و در سال ۱۹۲۸ برای اولین بار به نمایش گذاشته شد. این نژاد از تلاقی نژادهای مالارد، دم دراز و کال و برخی نژادهای خالدار از گله های اردک وحشی استرالیایی بوجود آمد. اندازه جثه این اردک ها حد واسطی بین گونه مالارد نوک دراز و گونه کال نوک کوتاه می باشد. وزن اردک نر آن یک کیلو تا ۱/۲ کیلوگرم و اردک ماده بین ۷۸۰ گرم تا ۱۰۵۷ گرم می باشد. این نژاد از لحاظ رنگ واریته های مختلفی نظیر : سرسبز، سرآبی و سر نقره ای دارد. اردک خالدار استرالیایی تخمگذار خوب و مادری ممتاز است. جوجه اردک های بسیار فرز و چالاکی دارد و از لحاظ قدرت پرواز همانند نژاد کال Call پرندگانی توانا هستند.

 

نژاد خالدار استرالیایی
نژاد خالدار استرالیایی

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

 

لطفا امتیاز بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا