آموزش نحوه نگهداری سگ

نکات بسیار کاربردی در تغذیه سگ( در سنین مختلف) 🐾

 

سگ ها در مراحل مختلف زندگی دارای نیاز های تغذیه ای ویژه ای هستند. مثلا تغذیه در توله ها، مادران شیرده، سگ های ورزشی و مسن همگی با هم متفاوت است. نکته مهم این است که سگ تان با توجه به سن، تغذیه درست و مناسبی داشته باشد.

 

 

تغذیه توله ها :

زمانی که توله ها از شیر گرفته شدند، باید به میزان کم و در وعده های زیاد ( چهار بار در روز) تغذیه شوند. این میزان تا سن شش ماهگی باید به سه دفعه در کاهش یابد. توله ها زود بزرگ می شوند و از همین رو نیاز به غذاهایی با انرژی بالا دارند . با بزرگ شدن سگ، مقدار غذای او را نیز افزایش دهید اما مراقب چاق شدن حیوان باشید. بهتر است از غذاهای تجاری برای اطمینان از تعادل درست در مواد غذایی، استفاده کنید. برای یادگیری نحوه تغذیه توله ها به این مقاله رجوع کنید.( غدای توله سگ )

 

غذای توله سگ
غذای توله سگ

 

سگ ها بالغ :

یک وعده بزرگ به هنگام عصر و یا دو وعده کوچک تر (صبح و عصر) می تواند مناسب باشد. سگ های عقیم شده نیاز به غذای کمتری نسبت به سگ های عقیم نشده دارند. براساس وزن و میزان فعالیت سگ او را تغذیه کنید و وزنش را کنترل کنید.

 

غذای سگ بالغ
غذای سگ بالغ

 

سگ های کار :

سگ ها ی کار یا ورزشی نیاز به غذا با پروتئین و انرژی بالا که به سادگی قابلیت هضم شدن داشته باشند دارند تا به آن ها بیشترین قدرت و استقامت را بدهد. با این حال مقدار غذایی که به یک سگ کار داده می شود نباید بیشتر از یک سگ معمولی باشد. سگ های سورتمه کش، سگ های شکاری، و سگ های گله نیاز به مقادیر زیادی چربی و پروتئین در غذای خود دارند.

 

 

سگ های مادر و شیرده :

یک سگ ماده باردار می تواند تا هفته دوم یا سوم قبل از بارداری، همام رژیم معمول خود را ادامه دهد. بعد از آن و تا به دنیا آمدن توله ها، انرژی او باید ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد. با نزدیک شدن به تولد توله ها، سگ ماده ممکن است اشتهای خود را از دست بدهد که بعد از به دنیا آوردن توله ها، به حالت اول برمی گردد.

سگ های ماده شیرده در چهار هفته اول شیردهی، نیاز به دو تا سه برابر کالری بیشتر نسبت به حد معمول دارند. در این هنگام سگ ماده را با غذای مخصوص تغذیه کنید. بهتر است تعداد دفعات تغذیه زیاد و به مقدار کم باشد. زمانی که توله ها از شیر گرفته می شوند (هفته ششم تا هشتم) مادر همچنان نیاز به کالری زیاد دارد. تنها زمانی که تولید شیر او متوقف شد، رژیم غذایی اش باید به حالت معمول برگردد.

 

غذای سگ باردار
غذای سگ باردار

 

سگ های بیمار:

یک سگ بیمار نیاز به هضم آسان دارد و نیازمند مواد غذایی ارزشمندی مانند مرغ پخته شده و برنج و یا غذاهای تجاری مخصوص است. دامپزشک می تواند شما را بیشتر راهنمایی کند. سگ تان را به دفعات زیاد و در حجم کم تغذیه کنید و مطمئن شوید که دمای غذا به دمای محیط رسیده باشد. مقدار غذایی که سگ می خورد یادداشت کنید و هر گونه کاهش اشتها را به دامپزشک اطلاع دهید.

 

غذای سگ بیمار
غذای سگ بیمار

 

سگ های مسن :

تقریبا از سن هفت سالگی به بعد، سگ ها نیازمند مواد مغذی بیشتر و کالری کمتر می باشند. بسیاری از آن ها می توانند همان رژیم غذایی قبلی ولی با حجم کمتر را دریافت کنند و از مکمل های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنند. غذاهای تجاری که بر روی آنها واژه senior نوشته شده باشد مخصوص سگ های مسن هستند که اغلب نرم تر می باشند و حاوی پروتئین بالا، چربی کمتر و ویتامین ها و مواد معدنی می باشند.

بهتر است که غذای سگ را در سه نوبت به او بدهید. میزان پایین سوخت و ساز در سگ های مسن، آنها را بیشتر مستعد چاق شدن می کند. وزن متعادل می تواند بر کیفیت زندگی و طول عمر سگ تاثیرگذار باشد.

 

غذای سگ مسن
غذای سگ مسن

 

عادت های خوب تغذیه ای در سگ ها :

تطبیق دادن سگ به عادات خوب تغذیه ای از همان اول می تواند با بزرگ شدن سگ، از مشکلات سلامتی اش بکاهد. قوانین زیر را رعایت کنید :

  • زمان مشخصی برای وعده های غذایی در نظر بگیرید.
  •  بررسی کنید که آب تازه برای نوشیدن در اختیار سگ قرار داشته باشد.
  • مطمئن شوید که قبل از هر بار غذا دادن، ظرف سگ تان را خوب می شویید.
  • مطمئن شوید که بعد از غذا خوردن، ظرف را از جلوی سگ برمی دارید بخصوص اگر از غذای مرطوب و یا خانگی استفاده می کنید.
  • همان چیزی که می خورید به سگ تان ندهید چون برخی خوراکی های انسان ها مانند شکلات می تواند برای سگ، غذای سمی باشد.
  • در صورت نیاز، تغییرات تدریجی در رژیم غذایی سگ ایجاد کنید تا حیوان دچار مشکات گوارشی نشود.

 

 

آیا سگ تان خیلی تند غذا می خورد؟

برای سگ طبیعی است که تند غذا بخورد چرا که در حیات وحش این امر برای آنها و به منظور جلوگیری از سرقت غذا توسط دیگر اعضای گروه، ضروری است. اگر سگ تان بیش از حد تند غذا می خورد بهتر است مانع این کار شوید چراکه می تواند باعث بوجود آمدن مشکلات گوارشی مانند جمع شدن گاز در شکم، تهوع و استفراغ و سوءهاضمه شود.

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

 

لطفا امتیاز بدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا