آموزش نحوه نگهداری گربه

نشانه بیماری هاری در گربه + راه های پیشگیری از آن 🐱

بیماری هاری در گربه ها

نشانه های بیماری هاری در گربه ها، اغلب شبیه سگ بوده و غالبا شکل تحریکی به چشم می خورد. از شروع بیماری معمولا در محل مجزا و کنار افتاده ای خود را مخفی می کند و پی در پی صدا کرده و به زمین پنجه می کشد و یا میل به فرار در او دیده می شود و در همین موقع ممکن است به حیوانات و یا انسان حمله نماید. بخصوص حمله حیوان به سگ ها زیاد دیده می شود که به صورت آنها پریده و یا از عقب پای آنها را گاز می گیرد و با دندان و چنگال های خود زخم های عمیق ایجاد می کند. گربه های ها برای انسان بسیار خطرناک هستند زیرا چابک تر از سگ ها می باشند و لذا انتقال بیماری به وسیله آنها سریع تر انجام می گیرد.

 

 

پیشگیری از هاری

از آنجاییکه بیماری هاری در درجه اول در سگ ها حادث می شود و بعد انسان به آن مبتلا می شود لذا پیشگیری هاری در سگ ها هم از لحاظ بهداشت انسانی و هم از نظر بیماری های دامی حائز اهمیت است. چون دوره پیشرفته هاری در بدن سگ ۱۲ تا ۱۶ روز طول می کشد از این رو ممکن است سگی به ظاهر سالم باشد ولی بزاق او حاوی ویروس هاری باشد.

 

 

 زمان تزریق واکسن هاری در گربه ها و سگ ها

واکسنی که برای سگ ها و گربه ها مصرف می شود منشانش جنین جوجه است و به نام واکسن مرغی معروف است و ایمنی آن در حدود ۲/۵ تا ۳ سال است. برای سگ و گربه مقدار ۲ سی سی از طریق داخل عضلانی صورت می گیرد و گربه ها در سن ۶ ماهگی یا بیشتر و سگ ها را در سن ۲/۵ تا ۴ ماهگی یا زیادتر بر ضد بیماری هاری تلقیح می کنند و سگ هایی که در سن ۴ ماهگی واکسن زده شده اند باید در سن ۶ ماهگی دوباره آنها را تکرار کنند. واکسیناسیون سگ ها و گربه ها هر ۶ ماه یکبار توصیه می شود.

 

 

راه های جلوگیری از بیماری هاری

۱- سگ های خود را علیه بیماری تلقیح نمایید و تاریخ تزریق واکسن را به خاطر سپرده و در موقع لازم تجدید کنید. گربه ها را نیز علیه بیماری تلقیح کنید.

۲- به سگ های خود پوزبند بزنید تا بدین وسیله به دیگران حمله نکنند و به آنها آسیب نرسانند.

۳- سگ های خود را به اختیار بچه هایی که کمتر از ۶ سال دارند نگذارید.

۴- از دویدن و بازی کردن بچه ها با سگی که خشمگین باشد جلوگیری کنید.

۵ به کودکان خود یاد بدهید که به سگ ها آزار نرسانند.

۶- غذای گربه را از جلوی او برندارید و در هنگام غذا خوردن به او نزدیک نشوید.

۷- در دعوای بین سگ ها دخالت نکنید.

۸- به محض مشاهده سگی خشمگین و یا در مواقعی که به هاری مظنون شده اید فورا به دامپزشک مراجعه کنید و خودتان در صورتی که به وسیله حیوانی گزیده شدید به بخش درمان ضد هاری در شبکه های بهداری مراجعه کنید تا با انجام به موقع نسبت به درمان اقدام نمایید.

 

 

از کجا بفهمیم سگ هار بوده با نه ؟

از آنجایی که سگ بعد از هار شدن به زودی می میرد بهترین راه دانستن اینکه سگی که شخص را گزیده است هار بوده یا نه، آن است که سگ را به مدت ۱۴ روز در جایی تحت نظر نگه دارند، اگر در این مدت سگ مرد درمان ضد هاری را نزد مجروح ادامه دهند و اگر سگ هار نبود شخص محتاج به ادامه درمان ضد هاری نیست.

 

 

بیماری هاری کاذب چیست ؟

این بیماری در سگ و گربه و نشخوارکنندگان و خوک مشاهده می شود و مهم ترین نشانه این بیماری خارش است و از این رو آن را (maditch ) نامیده اند. اگرچه در سگ و گربه همان نشانه های هاری تقریبا مشاهده می شود یعنی دام از دهانش بزاق فراوان ترشح می شود و در سگ فریادها به زوزه تبدیل می شود و تغییر آهنگ صدا به خوبی محسوس است ولی عدم وجود حس حمله در سگ و گربه و وجود خارش زیاد این بیماری را کاملا از هاری سگ و گربه متمایز می کند. ( برای دانستن راه های جلوگیری از گاز گرفتن سگ ها اینجا کلیک کنید )

 

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

1/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا