آموزش نحوه نگهداری گربه

نحوه آموزش فرمان “بیا” به گربه ها 🐱

آموزش فرمان ” بیا ” به گربه

گربه ها آموزش پذیر هستند و آموزش هم برای شما و هم برای گربه تان سرگرم کننده است. گربه تان می تواند کلمات دستوری را که برای سگ ها نیز به کار می رود، بیاموزد. گربه ها فقط در مقابل پاداش تشویقی خوب، واکنش مثبت نشان می دهند. بدیهی است که آنها هیچگاه نباید تنبیه شوند. آموزش موفقیت آمیز باید با خوراکی تشویقی همراه باشد.

برای آغاز کار، هر مرحله موفق آموزش باید با تشویق همراه باشد. گربه به زودی یاد خواهد گرفت که با گفتن کلمه ” بیا” نزد شما بیاید. آموزش دهندگان حرفه ای اغلب از ” کلیکر ” برای آموزش استفاده می کنند. کلیکر (chicker ) مانند یک تفنگ اسباب بازی عمل کرده و صدای کلیک ایجاد می کند. صدای کلیک ایجاد شده توجه حیوان را به خود جلب می کند. این صدا گربه را نمی ترساند و صدمه ای به گوش های او نمی رساند. گربه به زودی یاد می گیرد که بین صدای کلیک و دریافت پاداش ارتباط وجود دارد و از همین رو به صدا واکنش مثبت نشان می دهد.آموزش کلمه بیا به خصوص برای گربه هایی که بیرون از خانه زندگی می کنند و قصد صدا کردن آنها را برای آمدن به خانه دارید، مهم و ضروری است. آموزش را از بچگی به گربه تان یاد دهید.

 

مراحل آموزش آمدن گربه نزد شما با کلمه ” بیا “

۱- با امتحان کردن، خوراکی را پیدا کنید که گربه تان عاشق آن است. آموزش دهندگان حرفه ای اغلب از تکه ای جگر کباب شده استفاده می کنند. کار را با دادن مقداری خوراک محبوب در دستتان به گربه آغاز کنید. سپس به تدریج دستتان را دورتر ببرید و گربه به دنبال خوراک و دستتان خواهد آمد و سپس بلند می شود تا خوراک را بگیرید. در این موقع باید صدای کلیکر که آموزش دهندگان حرفه ای استفاده می کنند را به کار ببرید.

۲- زمانی که گربه تان دوست داشتن غذای خوشمزه را یاد گرفت،ابتدا آن را به او نشان دهید و سپس یک قدم به عقب بروید و با نزدیک شدن گربه تان به شما، بگویید “بیا “. اگر از کلیکر استفاده می کنید، به محض اینکه گربه تان نخستین قدم را برای نزدیک شدن به شما برداشت، کلیک کنید. هر مرحله آموزش نباید بیشتر از چند دقیقه طول بکشد.

 

آموزش ” میومیو ” کردن با صدا زدن اسم گربه

زمانی پیش می آید که گربه در موقعیتی قرار می گیرد که دچار ترس می شود. واکنش طبیعی گربه در مقابل ترس، پنهان شدن است به خصوص در جاهای کنج و تاریک. متاسفانه گربه ها این روش را آسان تر از فرار کردن می بینند. یک گربه ممکن است آنقدر ترسیده باشد که به راحتی نخواهد از محل امنی که برای پنهان شدن استفاده کرده است، بیرون بیاید. خوشبختانه گربه ها صدای انسان ها را می شناسند و می توانند صدای صاحبشان را از دیگری تشخیص دهند. اگر گربه تان یاد گرفته باشد  که با گفتن اسمش با صدایی که می شناسد میو میو کند، بیرون آوردن آن کار آسانی خواهد بود.

 

مراحل آموزش صدا زدن اسم

۱- همانند آموزش دادن فعالیت های دیگر، ابتدا باید خوراک محبوب و مورد علاقه گربه تان را پیدا کنید. اگر موفق شدید که با کلیکر به گربه تان آموزش دهید، در این آموزش نیز از آن استفاده کنید. اسم گربه تان را صدا بزنید و از کلیکر برای جلو آمدن گربه تان کمک بگیرید. آموزش باید در اتاقی ساکت و بدون حضور شخص یا حیوانات دیگر باشد. در غیر این صورت حواس گربه پرت می شود.

۲- بعد اینکه گربه رابطه بین شنیدن صدای اسمش و یا کلیکر را با دریافت پاداش فهمید، اندکی خوراک را از او دور کنید. گربه شما ممکن است تلاش کند خودش را به خوراکی که در دستتان است برساند. اما بیشتر گربه ها از میو میو کردن برای دریافت آن استفاده می کنند در این هنگام سریعا خوراکی را به او بدهید. به تدریج فاصله بین خود و گربه تان را افزایش دهید تا اینکه گربه تان از اتاق دیگری و با شنیدن صدای شما، میومیو کند و نزد شما بیاید. در پایان تمرین را هنگامی که گربه تان بیرون از خانه است انجام دهید.

( برای عقیم کردن گربه اینجا کلیک کنید )

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا