آموزش نحوه نگهداری گربه

مهم ترین بیماری های عفونی گربه + راه های پیشگیری و درمان

 ” لوکوپنی گربه ها “

بیماری لوکوپنی گربه ها به نام تورم روده عفونی گربه ها، ژوناز گربه ها، آگرانولوسیتوز گربه، طاعون گربه و بالاخره تب گربه نامیده می شود. این بیماری یکی از بیماری های عفونی و خطرناک گربه ها محسوب ی شود و از خصوصیات آن بی اشتهایی، ضعف، تب و لوکوپنی است و به واسطه فقدان رشد سلول های استخوانی و وجود اجسام داخل هسته ای در سلول های مخاط روده و مغز استخوان و نسوج لنفاوی مشخص می شود.

 

عامل بیماری

عامل بیماری ویروسی است که در گربه ها ایجاد می کند و در مدت کوتهای بیماری به شکل همه گیر حادث می شود. ویروس بیماری به سرعت در ترشحات داخلی و خارجی حیوانات بیمار جایگزین گشته و در اثر تماس مستقیم یا آلودگی اشیا مختلف به ویروس بیماری ،به سرعت در گربه ها ایجاد بیماری می کند.

 

نشانه های بیماری

دوره کمون بیماری ۴ تا ۱۰ روز است. با شروع تب گربه ها دست از غذا خوردن کشیده و استفراغ می کنند و سپس افسرده می شوند. گربه ها با اینکه میل مفرطی به آب خوردن دارند قادر به نوشیدن آن نیستند. خلاصه قبل از اینکه حرارت بدن بالا رود، کم شدن سلول های لکوسیت قابل ملاحظه است و در بعضی مواقع اصولا گویچه سفیدی مشاهده نمی شود. تلفات بیماری زیاد است و در گربه های جوان در ۶۰ درصد موارد مرگ حادث می شود و گاهی اوقات تلفات بیماری به ۹۰ درصد می رسد.

 

تشخیص بیماری

به نظر می رسد بیماری فصلی است اما باید توجه داشت که استعداد گربه ها و میزان حساسیت آن ها در ابتلا به بیماری قابل ملاحظه است. مثلا در صورتی که بهار، فصل زایش گربه ها باشد بیماری در اواخر تابستان در توله های ۴ تا ۶ ماه ظاهر می شود و در این گونه مواقع در هر گربه ای که نشانه های تب و نقصان لکوسیت مشاهده شود، قبل از هر چیزی باید به بیماری لوکوپنی گربه ها مشکوک شد.

 

درمان لوکوپنی

استفاده از آنتی بیوتیک هایی نظیر کلرتتراسیکلین و اکسی تتراسیکلین و کلرامفنیکول و دیهیدرواسترپتومایسین در درمان بیماری موثر است و هرگاه بخواهیم این گونه داروها را به شکل کپسول تجویز کنیم باید توجه داشته باشیم که گربه های بیمار قادر به بلع آنها نیستند و بدین منظور لازم است کپسول ر در گلو قرار داده و حیوان را وادار به قورت دان آن نماییم و این گونه کپسول ها با مقدار کمی آب یا سرم فیزولوژی به راحتی توسط حیوان قورت داده می شوند. بهتر است این گونه داروها از راه غیر خوراکی یعنی از طریق تزریقی حتی المقدور به دام تجویز شوند.

 

 “پنومونی گربه ها “

پنومونی گربه ها یک بیماری عفونی ویروسی است که بر اثر ابتلا به آن دام پس از مدتی ضعیف و ناتوان می گردد و از مشخصات آن عطسه و سرفه و خارج شدن ترشحات بلغمی و چرکین از چشم ها و بینی می باشد.

 

نشانه های بیماری

اولین علامت افزایش درجه حرارت بدن است که با ترس از نور و عطسه همراه می باشد. شدت بیماری ۶ تا ۱۰ روز بعد از آن بیشتر می شود که با نشانه های افزایش ترشحات چشمی همراه است. بعد از یک روز تورم چشم و خروج ترشحات چرکین و بلغمی از چشم قابل ملاحظه است. در این مواقع عطسه های پی در پی بخصوص در موقعی که گربه در دست صاحبش یا دامپزشک قرار گرفته باشد توجه را جلب می کند. از نشانه های مهم بیماری سرفه است که در بیشتر موارد پنومونی شدیدی به دنبال دارد.

 

تشخیص بیماری

برای تشخیص پنومونی لازم است که از ریه رادیوگرافی شود. عطسه و تب و احساس کلی بیماری که بی اشتهایی با بی تابی و ضعف همراه است از نشانه های مشخص بیماری است و در صورتی که دام در بیمارستان دامپزشکی تحت نظر باشد و مواظبت ها و مراقبت های بهداشتی در مورد آن اعمال شود به خوبی درمان می گردد.

درمان پنومونی

تزریق ویروس واکسن زنده با منشا تخم مرغ از طریق زیر جلدی در امریکا معمول است. اخیرا به طریقه کشت سلول ویروس های اضافی از گربه های بیمار جدا شده است. استرپتومایسین در کاهش ویروس های مولد بیماری موثر است.

 

 “کم خونی عفونی گربه ها “

این بیماری به شکل حاد یا مزمن در گربه های اهلی به وسیله انگل ایجاد می شود و عامل بیماری در گلبول های قرمز گربه های بیمار مشاهده شده است.

 

نشانه های بیماری

این بیماری به طور تجربی از طریق دهان به گربه های حساس منتقل شده است و دوره کمون بیماری از این طریق ۱ تا ۵ هفته طول می کشد. هر گربه ای که مبتلا به کم خونی شد می توان گفت که باید به وجود کم خونی عفونی مظنون شد. در شکل حاد تب ۴۱/۵ درجه، بی اشتهایی، افسردگی، کم خونی و ضعف و عظم طحال از نشانه های مشخص بیماری می باشد. در فرم مزمن بیماری درجه حرارت بدن ممکن است طبیعی باشد اما ضعف، افسردگی و لاغری مفرط قابل ملاحظه است. تنگی نفس همراه کم خونی از علائم ثانویه بیماری است.

 

تشخیص بیماری

تشخیص آزمایشگاهی بیماری بر مبنای جدا کردن انگل عامل بیماری استوار است و بدین منظور لازم است هر چند روز یک بار آزمایش خون از گربه گرفته شود. گلبول های قرمز ممکن است تا یک میلیون در میلی لیتر مکعب کاهش یابند و در موارد شدید بیماری کاهش گلبولی از این مقدار هم بیشتر است.

 

پیشگیری و درمان بیماری

انتقال خون در درمان بیماری خیلی موثر است بخصوص در مواردی که بیماری به شکل حاد بروز کرده باشد مقدار ۳۰ تا ۸۰ سی سی خون کامل برحسب احتیاج بدن هر دو روز یا هر سه روز یک بار باید تزریق شود.

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

لطفا امتیاز بدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا