آموزش نحوه نگهداری گربه

مراحل حمام کردن گربه در خانه + نحوه تمیز کردن چشم ها، گوش ها

گربه ها در کل حیوانات تمیزی هستند و روزانه چندین بار با زبان پرزدار، بدن خودشان را لیس می زنند و تمیز می کنند. بنابراین شستشو و حمام کردن گربه ها به ندرت مورد نیاز خواهد بود. بهتر است در مورد بچه گربه ها این کار صورت نگیرد چون نسبت به سرماخوردگی بسیار حساس هستند و اگر بچه گربه تان کثیف شده است،بهتر است با یک پارچه نمدار، تمیز شود. همچنین تجربه نشان داده است که شانه زدن مرتب گربه ها در تمیز ماندن آن ها نقش اساسی را ایفا می کند.

اهمیت حمام کردن گربه

به هر حال مواقعی وجود دارد که حمام کردن به گربه کمک می کند تا از یک بیماری بهبود یابد، از مسمومیتش جلوگیری شود و یا به سادگی باعث شود که احساس راحتی و خوشحالی کند. حمام کردن گربه هایی که دچار عفونت های پوستی هستند کمک می کند زیرا باعث بهبود این حالت می شود.

گاهی اوقات دامپزشک برای دور نگه داشتن کک ها و دیگر انگل ها توصیه می کند گربه خود را با شامپوهای ضدانگل بشویید. در صورتی که مواد شیمیایی به موهای گربه تان چسبیده باشد هر چه سریع تر او را بشویید. اگر گربه تان به بیرون از خانه می رود و به موهایش خاک و گل می چسبد نیز باید او را شستشو دهید زیرا خاک و گل باعث می شود که ظاهر گربه آراسته نباشد و بوی خوبی نیز ندهد.

در صورتی که دارای گربه سالخورده و یا چاق هستید، باید او را به صورت منظم حمام ببرید زیرا توانایی رعایت بهداشت خود را ندارند.

مراحل شستن گربه

۱- برای حمام کردن گربه ها بهتر است گربه را در تشت و یا ظرفشویی قرار دهید و تشت را ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر با آب هم دمای بدن حیوان(۳۸/۵ درجه) پر کنید. باید توجه داشت که محل شستشوی گربه سرد نباشد، همچنین درها و پنجره ها بسته باشد تا گربه فرار نکند. اگر از این روش استفاده می کنید باید شامپوی مخصوص گربه را درون کیسه بریزید و با ماساژ دادن کیسه، گربه تان را تمیز کنید.

۲- برای شستن گربه در شرایط عادی یک دست خود را زیر کپل و دست دیگر را پس گردن گربه قرار دهید و از فرد دیگری بخواهید شامپو را روی بدن گربه بریزد و با یک اسفنج ماساژ بدهد. بهتر است به صورت گربه شامپو نزنید. برای تمیز کردن صورت بهتر است پس از استحمام از یک پارچه کتانی استفاده کنید.

۳- پس از شامپو زدن، گربه را به خوبی آبکشی کنید و مطمئن شوید که کف بین موهای حیوان نمانده باشد. سپس گربه را به وسیله یک حوله بزرگ و گرم خشک کنید. اگر گربه شما از سشوار نمی ترسد، استفاده از آن روی درجه کم و از فاصله اشکالی ندارد. بعد از خشک شدن حیوان، موهای گربه را شانه بزنید. آرامش خودتان را حفظ کنید و هیچ گاه گربه را تنبیه نکنید.

 

تمیز کردن گوش ها

مایت های گوش معمول ترین علت موم سیاه رنگ ریگ مانند در درون گوش ها هستند. با مشاهده آن، حیوان را برای درمان نزد دامپزشک ببرید. مقدار زیاد ماده روغنی و مومی شکل گوش نیز معمول می باشد به خصوص در گربه های خانگی. از پاک کننده های موم تصفیه شده توسط دامپزشک استفاده کنید و سپس موم اضافی را با پنبه نرمی پاک کنید. هیچ گاه گوش پاک کن را درون گوش گربه فرو نکنید، این امر باعث هل دادن موم به درون مجرای گوش می شود.

 

تمیز کردن چشم ها و بینی

تقریبا در تمام نژادهای با صورت فلت، اشک از چشم ها جاری می شود و ترشحات طبیعی بینی در اطراف سوراخ های بینی خشک می شود. جار شدن اشک رنگ ماهونی (قهوه ای مایل به قرمز) در موهای اطراف چشم ها بوجود می آورد. پنبه آغشته شده به مایع شستشوی ضدعفونی کننده می تواند برای از بین بردن اشک های اضافه مفید باشد و ترشحات بینی را پاک کند.چنانچه گربه تان ریزش اشک فوق العاده زیادی دارد و ترشحات بینی اش فوق العاده زیاد است، با دامپزشک مشورت کنید.

 

تمیز کردن مقعد گربه

لیس زدن بیش از حد قسمت مقعد بدان معناست که کیسه های مقعدی، آن قسمت را مسدود کرده اند. دامپزشک به شما نشان می دهد که چگونه می توانید خودتان کیسه های مقعدی را خالی کنید.

 

 

مسواک زدن دندان ها

گربه ها اغلب از این کار متنفر هستند، بنابراین سعی کنید تمیز کردن دندان ها و لثه با تشویق و جایزه همراه باشد. از گوش پاک کن پنبه ای با خمیر دندان مخصوص گربه ها استفاده کنید و به آرامی و ملایمت لثه ها و دندان ها را مسواک بزنید. اگر گربه تان وجود گوش پاک کن در دهانش را دوست ندارد، مسواک نرم کودکان را جایگزین آن کنید. لثه ها و دندان ها را به آرامی ماساژ دهید و پشت دندان ها را مسواک بزنید.

 

 

4.8/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا