آموزش نحوه پرورش خوکچه هندی

مراحل آموزش دستشویی به خوکچه هندی

از آنجا که خوکچه های هندی حیواناتی هستند که زمین را حفر می کنند و در تونل های زیرزمینی زندگی می کنند، از همین رو می توانند کاندید یادگیری محل خاص برای دستشویی کردن باشند. خوکچه های هندی همانند خرگوش ها و گربه ها، ترجیح می دهند در جایی که غذا می خورند و می خوابند، دستشویی نکنند. برخی از خوکچه های هندی می توانند آموزش ببینند تا در جایی خاص دستشویی کنند، اگرچه یادگیری آنها مانند خرگوش ها خوب نیست. اگر دوست دارید به خوکچه هندی خود یاد بدهید که در جای خاصی دستشویی کند، صبور باشید و این واقعیت را بپذیرید که حیوان خانگی شما صد در صد قابل اعتماد نیست.

 

یادگیری محل خاص برای دستشویی کردن

مهم ترین عامل برای یاد دادن دستشویی کردن در جای خاص به خوکچه هندی، پیگیری و تحسین حیوان است.هیچگاه خوکچه هندی خود را بخاطر اشتباه تنبیه و دعوا نکنید چراکه باعث ترسیدن و سراسیمه شدن او می شود. نکته مهم دیگر این است که آموزش را به تدریج انجام دهید، یعنی ابتدا از محیطی کوچک آغاز کنید و سپس اتاق های دیگر و در تمام خانه گسترش دهید.

 

دستشویی مناسب خوکچه هندی

اغلب صاحبان خوکچه هندی از دستشویی گربه ها برای حیوان خود استفاده می کنند. به خاطر داشته باشید که دستشویی های ساخته شده از جنس گل و چوب بسیار نامناسب هستند چراکه زود کثیف می شوند و مشکلات تنفسی برای خوکچه های هندی بوجود می آورند. بسیاری از فروشگاه های حیوانات، دستشویی هایی برای پستانداران کوچک دارند که قابل حمل هستند و بهترین گزینه برای خرید می باشند.

 

نحوه آموزش دادن

آموزش دستشویی کردن در یک جای خاص را از محوطه های کوچک و ترجیحا قفس خوکچه هندی آغاز کنید. یک ظرف پلاستیکی که کناره های آن کوتاه باشد و به اندازه کافی بزرگ باشد تا خوکچه هندی بتواند به راحتی درون آن بایستد را در یکی از گوشه های قفس حیوان بگذارید و با گیره یا سیم به دیواره قفس محکم کنید به طوری که بتوانید آن را به راحتی باز کرده و تمیز کنید.

بهتر است محل قرار گیری آن جایی به دور از آب، غذا و جای خواب حیوان باشد. مقداری از مدفوع حیوان را در آن قرار دهید تا به حیوان کمک کنید منظور شما را متوجه شود و سپس مقداری یونجه یا علوفه خشک در گوشه ای از آن بگذارید تا خوکچه را تشویق به استفاده از آن کنید. وقتی خوکچه هندی تان درون قفس است، حرکات او را دنبال کنید. وقتی دیدید حیوانتان داخل دستشویی مدفوع کرد، به عنوان تشویق جایزه ای به او بدهید. گاهی ممکن است حیوان وارد دستشویی شود و شروع به خوردن یونجه هایی کند که در آنجا قرار داده اید. نگران نباشید چراکه این حیوانات گاهی همزمان با غذا خوردن، مدفوع نیز می کنند. یونجه یا علوفه خشک سیستم گوارشی خوکچه هندی را تحریک می کند و باعث می شود تا حیوان از دستشویی استفاده کند، همان چیزی که انتظار آن را داشتید.

 

بهداشت محل دستشویی

تا موقعی که خوکچه هندی شما یاد بگیرد که در محلی که شما می خواهید دستشویی کند، بعد از دستشویی کردن حیوان با دستمال کاغذی مدفوع را بردارید و چنانچه روی فروش ادرار کرده باشد، با دستمالی آغشته به سرکه و آب، علائم آن را پاک کنید. ادرار روی کف های چوبی با آب و صابون پاک می شود. هر روز دستشویی مخصوص خوکچه را تمیز کنید و هر یک یا دو هفته یکبار، با آب ولرم و سرکه خوب شستشو دهید و سپس بگذارید تا خوب خشک شود و بعد آن را در جای مورد نظر بگذارید.

 

 

اگر خوکچه هندی دستشویی را با جای خواب اشتباه گرفت چه کنیم ؟

اگر خوکچه هندی تان ترجیح می دهد از دستشویی به عنوان جای خواب استفاده کند، باید او را با جای خوابی جذاب تر شگفت زده کنید. شاید جای خواب کنونی حیوان برای او جذابیت چندانی ندارد از دیگر بستر های خواب برای حیوان استفاده کنید.

اگر دیدید خوکچه از دستشویی در قفس خود استفاده می کند و این کار را به صورت مرتب تکرار می کند، می توانید به او اندک فضای بیشتری بدهید. در این حال می توانید خوکچه را از قفس بیرون بیاورید و ببینید آیا باز هم به هنگام دستشویی به همان جایی که در نظر گرفته اید برمی گردد یا خیر. اگر حیوان شما در این مرحله دچار اشتباه شد، پس هنوز زمان آن نرسیده که فضا را بزرگ تر کنید. در این هنگام او را به قفس خود برگردانید و دوباره امتحان کنید. شما می توانید تعدادی از این دستشویی ها خریداری کنید و در جاهای مختلفی که خوکچه هندی رفت و آمد دارد، قرار دهید. با تعداد بیشتری از این دستشویی ها، او شاید بتواند منظور شما را بهتر متوجه شود.

این نکته را به خاطر  داشته باشید که خوکچه هندی شما به طور یقین و صددرصد این کار را یاد نخواهد گرفت. فقط صبور باشید و حیوان خود را درک کنید.

( برای آشنایی با بیماری های خوکچه هندی اینجا کلیک کنید )

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

 

 

3.4/5 - (34 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا