آموزش نحوه نگهداری سگ

علائم خفگی در سگ + کمک های اولیه هنگام خفگی و غرق شدگی سگ

علائم خفگی در سگ می تواند شامل ترس و اضطراب سگ، عدم تنفس، آبی یا سفید شدن لثه ها، صداهای بلند تنفس، ضربه زدن با دست ها به دهان و تقلای فراوان برای نفس کشیدن می باشد.

 

عوامل خفگی سگ

  • برگشت استفراغ به داخل مجاری تنفسی سگ های بیمار
  •  گیر کردن وسایل بازی کوچک یا غذا در گلو
  •  تورم زبان به علت واکنش های آلرژیک
  •  ضربه به گردن یا گلو

 

 

فوریت های دامپزشکی در زمان خفگی سگ

۱- برای اینکه بتوانید به راحتی داخل دهان را ببینید با کمک یک دستمال کاغذی زبان را گرفته و آنرا به سمت بیرون بکشید.

۲- یک انتهای چوب رختی را قدری خم کنید و آنرا داخل دهان و در پشت دندان های نیش سگ قرار دهید تا دهان را باز نگه دارد. حتما باید شخصی به شما برای نگه داشتن سر سگ و چوب رختی کمک کند. شما باید انگشت خود را از روی زبان رد کرده و انتهای حلق برسانید و در آنجا انگشت خود را مانند جارو کردن به اطراف حرکت دهید تا بتوانید جسم خارجی را یافته و بیرون بیاورید.

 

 

کشش شکمی برای کمک به سگ

۱- در صورتی که حیوان از هوش رفته و تنفس قطع شده است، دهان سگ را باز کرده و درون آن را نگاه کنید تا مطمعن شوید چیزی در حلق گیر نکرده است. سپس دهان را ببندید و بسته نگه دارید. گردن سگ را به حالت کشیده درآورید و دهان خود را بر روی سوراخ های بینی سگ قرار داده و بازدم خود را وارد بینی سگ نمایید تا قفسه سینه سگ بالا رود. باید ۵ بار به او تنفس مصنوعی دهید و سپس ۵ بار مانور هایملیک ( کشش شکمی ) را انجام دهید و سپس داخل دهان را برای جسم خارجی چک کنید.

۲-  در صورتی که حیوان نیمه هوشیار است، مراقب باشید تا تنفس سگ قطع نشود. گردن سگ را کشیده نگه دارید تا راه های هوایی در حین انتقال به کلینیک دامپزشکی باز باشند. به سرعت او را به نزدیک ترین بیمارستان یا کلینیک دامپزشکی ببرید.

۳- اگر سگ بزرگ و بسیار سنگین وزن است، می توانید سگ خود را به پلو روی زمین بخوابانید و سپس ۵ بار مانور هملیخ ( کشش شکمی ) را انجام دهید. همچنین می توانید مانند فرقون پاهای او را تا جایی که امکان دارد بالا ببرید تا سرش رو به پایین قرار بگیرید.

 

 

روش دوم نجات سگ در زمان خفگی

۱- دهان سگ را باز کرده و زبان را بیرون بکشید. با انگشت خود حرکاتی مشابه با جارو کردن در دهان سگ انجام دهید تا اگر جسم خارجی در دهان گیر کرده آنرا خارج کنید. مواظب باشید تا سگ شما را گاز نگیرد.

۲- به تعداد ۵ دفعه مانور هملیخ( کشش شکمی ) را انجام دهید. برای این کار پشت سگ بیاستید و یا از پشت سگ را طوری که دو پایش روی زمین است و ستون فقراتش به سمت شکم شماست بلند کرده و دستان خود را دور شکم سگ و زیر دنده ها حلقه کنید. یک دست خود را مشت کرده و یک دست دیگر را روی مشت قرار دهید و ۵ بار به سرعت کشش شکم با حرکات همزمان رو به داخل و رو به بالای دست ها از پایین شک تا قبل از دنده ها انجام دهید.

۳- اگر جسم خارجی با کمک فشار هوای داخل ریه به بیرون پرتاب نشد، سگ را از ناحیه پاها بلند کنید و به حالت معلق به طوری که سر سگ رو به طرف پایین باشد نگه دارید. اگر سگ سنگین است، با بالا نگه داشتن پاها تا جایی که می توانید سگ را در وضعیتی مانند فرقون قرار دهید.

۴- با کف دست خود ۵ بار به پشت سگ در ناحیه بین دو تیغه شانه بزنید.

۵- این کار را تکرار کنید تا جسم بلعیده شده از دهان خارج شود. سپس علائم حیاتی سگ را کنترل کرده و در صورت نیاز عملیات احیا را انجام دهید. حتی اگر جسم خارج شد باز هم سگ را به نزدیک ترین دامپزشکی ببرید چون حالت خفگی می تواند منجر به تجمع مایعات در ریه سگ شود.

 

 

غرق شدگی سگ

سگ ها عموما شناگران خوبی هستند اما آنها می توانند در زمانی که به علت فعالیت شدید بدنی به شدن خسته هستند و یا به علت افتادن در آب های بسیار سرد، دچار حالت خفگی شوند. علل شایع دیگر عبارتند از :

  • افتادن در آب و گیر کردن یا محبوس شدن در نقطه ای زیر آب
  •  عدم توانایی در خروج از آب استخر
  •  شنا کردن بیش از حد ( گرفتگی عضلات )
  •  خفه شدن سگ های نژاد کوچک در وان حمام

 

 

کمک های اولیه به سگ

۱- اگر سگ بی هوش شده است، پاهای سگ را تا جایی که می توانید بالا بیاورید تا آب از دهان و بینی خارج شود.

۲- سگ را به پهلو بخوابانید و سر او را کمی به سمت پایین متمایل کنید.

۳- علائم حیاتی را کنترل کنید و در صورت نیاز عملیات احیا قلبی و ریوی را انجام دهید.

۴- سگ را در یک پتو یا پارچه بپیچید.

۵- فورا سگ را به نزدیک ترین کلینیک یا بیمارستان دامپزشکی ببرید. حتی اگر شما با انجام اقدامات فوق بتوانید سگ را احیا کنید بهتر است سگ را حتما برای معاینه نزد دامپزشک ببرید چون تجمع مایعات در ریه ها و کاهش دمای بدن در این موارد جان سگ را تهدید می کند.

لطفا امتیاز بدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا