آموزش نحوه نگهداری سگ

نکاتی در مورد عقیم کردن سگ ها + مزایا و معایب

اهمیت عقیم سازی

متاسفانه افزایش جمعیت حیوانات در دنیا برای حیوانات مشابه یک بیماری مهلک عمل می کند. سالانه میلیون ها سگ در شورهای در حال توسعه و یا حتی پیشرفته به دلیل عدم اختصاص بودجه مناسب برای مدیریت و نگهداری از آنها در کمال ناباوری کشته می شوند. این یک واقعیت تلخ و غیر قابل انکار است. بنابراین عقیم کردن سگ ها یک امر غیر قابل اجتناب به نظر می رسد.  از مزایای عقیم کردن سگ ها می توان به بهبود رفتار آنها و جلوگیری از یکسری از بیماری ها در آنها اشاره کرد.

 

 

مزایای عقیم کردن سگ ماده

  • عقیم کردن سگ ماده از سن یک سالگی می تواند احتمال ابتلا به سرطان پستان در سنین بالا را به میزان قابل توجهی کاهش داد.
  •  عقیم کردن سگ ماده در هر سنی می تواند مانع از بروز بیماری های کشنده از قبیل عفونت های رحمی، سرطان رحم و همچنین سرطان تخمدان شود.

 

مزایای عقیم کردن سگ نر

  •  عقیم کردن سگ نر نیز مانع از بروز سرطان های بیضه ها می شود و به میزان فراوانی خطر بیماری های پروستات را در سگ های نر کاهش می دهد.
  •  در بسیاری از مطالعات انجام شده، مدارک و شواهد بسیاری حاکی از این است که گاز گرفتگی های شدید و خطرناک اغلب از جانب سگ های عقیم نشده صورت گرفته است.

 

معایب عقیم کردن سگ ها

۱- چاقی

در واقع حیوان پس از گذر از عقیم سازی، در اکثر موارد اندکی از فعالیت های روزانه اش کاسته و آرام تر می شود ولی اگر رژیم غذایی مناسبی دریافت نکند، باعث چاقی، دیابت، کبدچرب و دیگر بیماری های مرتبط با چاقی خواهد شد.

 

۲- رفتارهای جنسی

در ۷۰ تا ۸۰ درصد موارد، بلافاصله پس از عقیم سازی، تمامی علائم جنسی حیوان از بین می رود اما در بعضی موارد که حیوان با تاخیر و دیرتر از زمان خود عقیم شود، ممکن است رفتارهای جنسی را بر حسب عادت انجام دهد و هیچ ارتباطی به عملکرد جراحی دامپزشک ندارد.

 

 

بهترین زمان عقیم سازی چه موقع است ؟

بهترین زمان عقیم سازی سگ ها بین ۵ تا ۷ ماهگی می باشد.

 

 

چرا باید سگ ها عقیم شوند ؟ دلیل عقیم سازی سگ ماده چیست ؟

جفت گیری های ناخواسته و متعاقبا افزایش سگ ها و گربه ها باعث بروز مشکلات اجتماعی و رد بعضی مواقع مشکلات اکولوژیک عمده ای شده است. این حیوانات می توانند عامل بیماری های مشترک(هاری، لیشمانیوز) باشند هم چنین باعث آلودگی محیط زیست و اثر منفی روی گونه های وحشی گردند. آسیب به فضاهای عمومی و سایر دام ها و انسان ها نیز از دیگر عوارض زیاد جمعیت این گونه ها می باشد. میلیون ها قلاده از این حیوانات هرساله به دلیل تصادف با وسایل نقلیه و یا حمله سایر سگ ها از بین می روند یا در طی برنامه های کشتار و حذف سگهای ولگرد، یوتانایز می شوند.
با توجه به دلایل فوق، سگ های بدون صاحب( سگ های ولگرد یا وحشی، سگ های تحت مراقبت انجمن های حمایت از حیوانات) قبل از پیدا شدن صاحب جدید باید عقیم شوند. هم چنین به صاحبین سگ ها نیز درباره این موضوعات اطلاع کافی داده شود.

 

 

مشاوره دامپزشکی عقیم سازی سگ

عقیم کردن یک مسئله فردی و انتخابی است و هر فردی براساس شرایط حیوان، وضعیت نگهداری، مایهتاج و نیازهای خود ممکن است حیوان را عقیم نموده یا به حالت بارور نگهداری کند. در این زمینه باید اطلاعات کاملی داشت و با یک دامپزشک مطمعن مشورت نمود.بهترین توصیه این است که از یک دامپزشک دلسوز کمک بخواهید تا معایب و مزایای عقیم سازی را برای شما تشریح کند و بهترین توصیه را برای شرایط کنونی به شما دهد.
خانم دکتر مردانی با توجه به بهره گیری از گسترده ترین شبکه درمانی در شیراز و سایر شهرهای کشور بهترین مشاوره قبل از مراجعه مستقیم را در اختیار شما قرار خواهد داد تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه به جواب درست دست پیدا کنید ۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

 

لطفا امتیاز بدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا