آموزش نگهداری از پرندگاننحوه پرورش و نگهداری سهره

روش های صحیح نگهداری و پرورش سهره 🐦

قفس سهره

سهره در قفسی با ابعاد قفس قناری شاداب تر از قفس های کوچک و معمول خواهد بود. در قفس بزرگ می توان از سهره جوجه نیز گرفت. در هنگام تولیدمثل پرنده ماده بین ۳ تا ۷ تخم می گذارد که تخم ها به رنگ سفید متمایل به آبی بوده و نقاط ریز قرمز یا قهوه ای در یک طرف تخم ها دیده می شود. پرنده ماده به مدت ۱۴ روز روی تخم ها می خوابد. در این مدت پرنده نر برای ماده غذا می آورد که ممکن است دانه و یا حشره باشد. در این هنگام پرنده نر در اوج مستی بوده و بال های خود را به صورت آویزان نگه می دارد. دو هفته نیز طول می کشد تا جوجه ها آماده ترک لانه (فنجانی شکل) شوند. لانه ای که معمولا در ارتفاع ۲ تا ۱۰ متری از سطح زمین و در میان شاخه های درخت ساخته می شود.

 

 

نگهداری سهره در منزل

سیستم تنفسی سهره بسیار حساس بوده و نباید این پرنده را در محل هایی با تهویه نامناسب و یا گرد و غبار و دود قرار داد. دود سیگار نیز برای این پرنده حالت سمی دارد.وجود نور کافی در رنگ پذیری سهره های جوان از اهمیت زیادی برخوردار است. در نور کم، رنگ سرخ صورت پس از اولین پرریزان به رنگ نارنجی و یا حتی زرد تبدیل می شود. وجود آب تازه روزانه جهت آشامیدن و نیز وجود آب روزانه جهت آب تنی پرنده اثر بسیار زیادی در شادابی پرنده دارد.

 

 

بهترین سهره برای خرید

اگر تمایل دارید سهره شما همچون سهره های آزاد در طبیعت از کمترین حساسیت به شرایط جوی برخوردار باشد و حتی در شرایط بد جوی هم مقاوم بوده و آواز بخواند باید از همان ابتدا پرنده را در محیط باز پرورش دهید. معمولا سهره هایی که در محیط داخل خانه نگهداری می شوند چنانچه به محیط آزاد و در معرض تغییرات جوی قرار گیرند، دچار پرریزان بی موقع و قطع آواز می شوند.اندازه سهره در آوازش نقشی ندارد ولی بهتر است در هنگام خرید سهره هایی با دم، منقار و پاهای بلندتر را انتخاب کنید.

 

 

سهره
سهره

 

نحوه جوجه گیری از سهره و قناری

اگر قصد جوجه گیری از سهره با قناری و یا سایر سهره ها را دارید باید بدانید که پرنده شما باید در اوج مستی بوده  رام باشد. سهره در اوج مستی با بال های آویزان به آوازخوانی می پردازد و در این هنگام رنگ منقار پرنده سفید متمایل به صورتی است. جهت رام کردن سهره، باید قفس پرنده کوچک بوده و در محلی پر رفت و آمد و کم خطر و در نزدیکی سطح زمین قرار گیرد. از دست زدن به پرنده جدا خودداری کنید.

 

 

نحوه رام کردن سهره

روش پیشنهادی این است که پرنده را در یک قفس کوچک قرار داده و با یک افشانه گر آب، هر روز مقداری آب روی حیوان افشانه کنید. سپس آن را در محلی پر رفت و آمد قرار دهید در این حالت حیوان مشغول خشک کردن و تمیز کردن خود شده و خود را به دیوارهای قفس نمیکوبد. چون او مشغول خشک کردن خود است رفت و آمد ها نیز برایش معمولی شده و بعداز مدتی شما سهره ای رام خواهید داشت.جوجه سهره قابلیت یادگیری آواز سایر سهره ها و یا قناری را دارد. سهره ماده در زمان مستی آواز می خواند ولی آواز سهره ماده کوتاه تر و آرام تر از سهره نر بوده و تنوع کمتری دارد.

 

 

پرورش سهره در خانه

جوجه حاصل از تلقیح سهره با قناری و سایر سهره ها به جز سهره حلب، عقیم است. جوجه حاصل از سهره معمولی و سهره حلب اصطلاحا زاغ سر نامیده می شود. سهره ها چنانچه در یک قفس بزرگ و به صورت دسته جمعی نیز نگهداری کنیم آواز خواهند خواند. اما توصیه می شود جوجه سهره را از دو ماهگی به بعد در یک قفس کوچک و مجزا قرار دهند تا زودتر رام شده و بهتر پرورش یابد. برای تسریع در این کار قفس جوجه سهره را کف زمین و در محل شلوغ با رعایت احتیاط های لازم قرار می دهند تا زودتر رام گردد. علیرغم اینکه حضور سهره در کنار قناری موجب خواهد شد که قناری نیز قدری سرکش و ترسو شود. پس برای بهتر شدن آواز سهره او را در کنار قفس قناری نگهداری می کنند.

برای نگهداری سهره در منزل شما باید پرنده را در قفس های کوچک نگهداری کنید تا سهره زودتر رام شود. قفس های مخصوص سهره در بازار به وفور یافت می شود.

 

 

سهره
سهره

 

غذای سهره

برای جیره غذایی این پرنده باید در اوایل خرید که پرنده هنوز وحشی است از شاهدانه استفاده کرد ولی بعد از گذشت یکی دو ماه باید کم کم شاهدانه قطع شود و در عوض تخم کتان و کمی نخم کاهو جای آن را بگیرد طوری که فقط چند دانه شاهدانه بیشتر در ظرف غذا نباشد. فقط باید دقت داشت که این عمل به آرامی و به تدریج انجام شود چون سهره در صورت لاغر شدن دیگر به حالت اول باز نمی گردد و از بین می رود. بعد از مدتی تخم کاهو را نیز باید قطع کرد. تخم کتان باعث آرام تر شدن سهره و شاهدانه باعث مست شدن و گیج شدن بیشتر پرنده می شود. این پرنده را باید در جای پر رفت و آمد نگهداری کرد تا کم کم رام شود.

(برای درمان شکستگی بال پرندگان در اینجا کلیک کنید)

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا