آموزش نحوه نگهداری سگ

روش صحیح دارو دادن به سگ ها + داروهای مایع، گوش، چشم 💊

در مواقعی که سگ شما بیمار است، یکی از وظایف شما به عنوان صاحب سگ خوراندن دارو به او می باشد. در زمان خوراندن دارو به سگ یادتان باشد که هرگز سعی نکنید به سگی که در هر یک از شرایط زیر قرار دارد از راه دهان دارو بدهید :

  • به پهلو خوابیده است
  •  هوشیار نیست
  •  استفراغ می کند
  •  به سختی نفس می کشد
  •  دچار تشنج شده است
  •  رفتاری عصبی دارد

 

طرز مصرف داروهای گوش

۱- در سمت گوشی که می خواهید دارو در آن بریزید بایستید.

۲- اگر سگ شما دارای لاله گوش بزرگ و آویزان است آنرا بلند کنید تا بتوانید به راحتی درون آن را مشاهده کنید.

۳- قطره گوش و یا پماد را در بخش میانی گوش بریزید و یا بمالید.

۴- قسمت پایه گوش (بخشی که گوش به بدن متصل می شود) را بمالید و ماساژ دهید تا سبب شود قطره گوش به قسمت های پایین تر گوش نفوذ کند.

 

 

طرز مصرف داروهای چشم

۱- بخشی از دستی را که با آن می خواهید دارو را داخل چشم بریزید بر روی بخش استخوانی بالای چشم سگ قرار دهید. با این کار، در صورتی که سگ سرش را تکان دهد، مانع از این می شوید که نوک ظرف پماد یا قطره به سطح چشم برخورد نکند.

۲- دست دیگر خود را زیر پوزه سگ قرار دهید و با کمک آن سر سگ را به آرامی کمی به سمت عقب بکشید.

۳- با دستی که زیر پوزه سگ قرار داده اید با کمک شست دست خود پلک پایین سگ را پایین بکشید.

۴- قطره چشمی و یا پماد را با حفظ فاصله مناسب مستقیما درون چشم بریزید و مواظب باشید که نوک ظرف دارو به چشم برخورد نکند.

 

 

طرز خوراندن داروهای مایع

۱- انتهای اپلیکاتور یا سرنگ محتوی دارو را از یک سمت دهان سگ به آرامی داخل برده و آن را پشت دندان های نیش درست در جایی که دندان ها کوتاه تر و مسطح هستند قرار دهید.

۲- به آرامی نوک اپلیکاتور یا سرنگ را در روی پایین ترین سطح دندان آسیای کوچک گذاشته و یا اینکه آنرا درون فاصله ای که بین دیواره دهان سگ و لثه ها ایجاد می شود قرار دهید. مزیت قرار دادن نوک اپلیکاتور یا سرنگ در درون پایین ترین سطح دندانی بر روش دیگر این است که سگ مقدار کمتری از دارو را به بیرون پرتاب می کند.

۳- به آرامی دارو را در دهان سگ پمپ کنید. سرعت شما باید به اندازه ای باشد که به سگ فرصت قورت دادن را بدهید. هرگز دارو را به سرعت درون دهان سگ پمپ نکنید.

 

 

طرز خوراندن قرص یا کپسول

۱- با یک دست آرواره بالایی سگ را بگیرید و به سمت بالا بیاوردید. با این کار آرواره پایینی خودش کمی به سمت پایین می رود.

۲- با دست دیگر به آرامی جلوترین بخش آرواره پایینی را گرفته و به سمت پایین بیاورید.

۳- قرص یا کپسول را در وسط بخش انتهایی زبان قرار دهید. منظور از بخش انتهایی زبان، یعنی تا جایی که بتوانید با امنیت دست خود را داخل دهان ببرید.

۴- بعد از قرار دادن قرص یا کپسول در وسط بخش انتهایی زبان،دهان سگ را ببندید و بسته نگاه دارید تا زمانی که سگ عمل بلع را انجام دهد و یا اینکه با زبانش نوک بینی اش را بلیسد. برخی از اوقات برای اینکه سگ را وادار به عمل بلع کنید می توانید به آرامی به سوراخ های بینی فوت کنید و یا اینکه گلوی سگ را کمی به آرامی بمالید. با این کار شما سگ را تحریک به بلع قرص می کنید.

۵- شما می توانید قرص یا کپسول را درون مواد غذایی نیز پنهان کنید اما سگ ها بعد از مدتی متوجه این کار شما می شوند و ممکن است قرص را به بیرون پرتاب کرده و یا اینکه آن را در دهان نگه داشته و نخورند. در پت شاپ ها خوراکی های مناسب برای این کار موجود است که دارای فضایی درون خوراکی است که قرص را می توان کاملا در آن پنهان کرد و به سگ خوراند.

۶- همچنین برخی پت شاپ ها وسیله ای بنام تفنگ قرص دارند که می توان با آن با امنیت کامل قرص را در انتهای دهان سگ قرار داد و از گاز گرفته شدن توسط سگ در امان بود.

 

 

طرز مصرف پماد ها و کرم ها

۱- برای این کار ابتدا یک دستکش یکبار مصرف غیر استریل و غیر لاتکس را به دست کنید و سپس یک لایه نازک از کرم یا پماد را بر روی محل مورد نظر قرار دهید.

۲- مهم ترین بخش این کار این است که مانع از لیسیده شدن پماد توسط سگ خود شوید.

۳- معمولا بهتر است برای جلوگیری از لیسیده شدن پماد توسط سگ از یک گردنبند الیزابت ( در پت شاپ ها موجود است ) استفاده کنید و یا اینکه یک زیر پوش خود را بر تن سگ کنید تا محل استعمال پماد از دسترس سگ خارج شود.

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

 

لطفا امتیاز بدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا