آموزش نحوه نگهداری سگ

راه های درمان سوختگی های سگ ( درمان فوری )

در هنگام سوختگی های سگ شما تنها مجاز به استفاده از آب سرد برای کاهش میزان ضایعات هستید و قرار دادن هر چیزی از درمان خانگی یا دارو بدون نظر دامپزشک می تواند مشکلات زیادی برای پوست ایجاد کند. به جای تلف کردن وقت با این مواد سگ خود را نزد دامپزشک ببرید.به طور کلی سوختگی ها را برای سهولت در یادگیری به سه دسته تقسیم می کنند : سطحی، عمیق، شدید

 

سوختگی های سطحی

یک سوختگی سطحی فقط سطوح سطحی پوست را درگیر می کند. این نوع از سوختگی ها معمولا با درمان های دامپزشکی به خوبی درمان می شوند.

 

نشانه های سوختگی سطحی

  • از دست دادن موی ناحیه سوختگی
  •  قرمز شدن پوست ناحیه
  •  تورم
  •  نازک شدن پوست و یا درد

 

سوختگی های عمیق

این نوع سوختگی شامل تمامی لایه های پوست به همراه عروق خونی می باشد. این سوختگی ها نیز به درمان های دامپزشکی به خوبی پاسخ می دهند اما جای زخم سوختگی بر روی پوست حیوان باقی می ماند. گاهی اوقات انجام جراحی در این نوع سوختگی ضروری است.

 

نشانه های سوختگی عمیق

  • تاول
  •  از دست دادن موی ناحیه سوختگی
  •  قرمز شدن پوست ناحیه
  •  تورم و نازک شدن پوست
  •  از بین رفتن حس پوست و تورم زیر پوستی

 

سوختگی های شدید

این نوع سوختگی موجب از بین رفتم تمامی بافت ها و سلول های پوست می شود. این نوع سوختگی علائم شدیدی بر روی پوست باقی می گذارند که نیاز به درمان های دارویی فوری و اعمال جراحی دارند.

 

نشانه های سوختگی شدید

  • پوست سوخته شده سیاه رنگ و شبیه چرم می شود.

 

در موقع سوختگی سگ چه کار انجام دهیم ؟

۱- در ابتدا علائم حیاتی سگ را کنترل نمایید و در صورت نیاز عملیات احیا را انجام دهید. مواظب باشید در سوختگی های عمیق سگ دچار سگ نشده باشد.

۲- آب خنک را مستقیما بر روی محل سوختگی بریزید و یا محل سوختگی را کمپرس سرد نمایید. برای این کار می توان به سرعت یک کیسه یخ و یا در صورت دسترس نبودن، یک پارچه تمیز را در آب یخ فرو برده شده است را روی محل سوختگی قرار دهید. به مدت ۲ الی ۳ دقیقه آن را در محل نگه دارید. این امر سبب می شود تا از میزان درد ناشی از سوختگی کاسته شود و همچنین نفوذ گرما به داخل بافت ها را کاهش می دهد.

۳- اگر تنها یک عضو دچار سوختگی شده است شما می توانید کل بدن سگ را درون آب خنک قرار دهید. اما اگر بیشتر از یک عضو دچار سوختگی شده است از انجام این کار خودداری کنید. غوطه ور کردن یک سگ که دچار سوختگی های وسیع و گسترده در بدن شده است موجب می شود تا دمای پوست به سرعت پایین آمده و سگ به حالت شک فرو رود.

۴- یک پارچه تمیز و مرطوب را روی ناحیه سوختگی قرار دهید. هیچ گونه پماد، کره و یا ژل خمیردندان را بر روی سوختگی قرار ندهید.

۵- سگ خود را به سرعت به نزدیک ترین کلینیک یا بیمارستان دامپزشکی ببرید. سوختگی های شدید سگ شما را در خطر شدیدتری از نظر دچار شدن به عفونت و مرگ قرار می دهند.

لطفا امتیاز بدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا