آموزش نحوه نگهداری سگ

راهنمای نگهداری از توله سگ + روش غذادهی به توله

 

توله های تازه متولد شده

اگر مادر شیردهی انجام ندهد، توله ها به طور یکنواخت در حال ایجاد سر و صدا ( شبیه گریه ) هستند و این حالت حتی زمانی که مادر در کنار آنها است ادامه دارد. توله ها شروع به ضعیف شدن کرده و حالتی گیج دارند و از مادر فاصله گرفته و در جست و جوی غذا هستند. هدف از انجام این کار تغذیه توله سگ هایی است که مادر آها به علت بیماری و یا سایر علت ها، توانایی تولید شیر جهت تغذیه فرزندانش ندارد. شما باید این کار را تا ۴ الی ۵ هفته انجام دهید.

 

 

 

وسایل شیردهی

یک سرنگ ۱۰ یا ۲۰ میلی لیتری
کاتتر تغذیه نوزادان یا لوله پلاستیکی قابل انعطاف ( می توان از لوله ست سرم استفاده کرد ) شما می توانید این وسیله را از دامپزشکتان، داروخانه های دامپزشکی، داروخانه های انسانی و بیمارستان ها تهیه کنید.

 

 

 

چه غذایی به توله بدهیم ؟

۱- امروزه شیر خشک برای سگ و گربه در پت شاپ ها یا داروخانه های دامپزشکی موجود است.

۲- اگر قادر به تهیه شیر خشک نبودید می توانید به طور موقت و با تایید دامپزشک از فرمول زیر برای تهیه غذا استفاده کنید :

یک فنجان شیر
سه عدد زرده تخم مرغ
۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون
۲ قطره مولتی ویتامین کودکان

 

 

 

روش غذادهی به توله های تازه متولد شده

۱- لوله پلاستیکی را که تهیه کرده اید در ابتدا به اندازه مناسب در بیاورید. برای بدست آوردن مقیاس اندازه ای که باید لوله را به داخل بدن توله هدایت کنید، ابتدا از خارج از بدن توله، لوله را کنار بینی توله گذاشته و معمولا تا اخرین دنده توله اندازه بگیرید. این اندازه دقیقا فاصله تا معده توله می باشد. لوله اضافه را قطع کنید. لوله ای که اندازه کرده اید با یک چسب به نوک سرنگ بچسبانید.

۲- غذایی که آماده کرده اید تا ۳۸ درجه سانتی گراد گرم کنید ( بیشتر از این درجه نباشد )

۳- سرنگ را با میزان مناسب از غذا پر کنید.

۴- سر توله را در دست گرفته و بالا بیاورید و کمی به سمت جلو بکشید. مقداری سطح لوله را با آب خیس کنید تا به راحتی درون دهان حرکت کند. به آرامی لوله را درون دهان توله قرار دهید. به آرامی و بدون هر گونه فشار لوله را در دهان توله جلو ببرید تا اینکه توله آن را ببلعد. لوله را تا اندازه مناسب جلو ببرید تا کاملا داخل باشد. اگر لوله به راحتی داخل نمی رود یا توله شروع به مشکلات تنفسی کرد این کار را متوقف کرده و لوله را خارج کنید. چند لحظه صبر کرده و مجددا این کار را انجام دهید.

۵- به آرامی کمی از غذا را به داخل لوله پمپ کنید. اگر یک مقدار مقاومت در حرکت غذا احساس کردید این کار را متوقف کرده و لوله را بیرون بکشید.

۶- هر ۶ تا ۸ ساعت به توله غذا دهید.

۷- پس از هر بار غذا دادن به توله زیر دم در ناحیه مقعد را با یک پارچه مرطوب گرم کمی ماساژ دهید. این کار سبب می شود تا توله تحریک به دفع کردن شود.

۸- پس از هر بار مصرف سرنگ و لوله را با آب گرم به خوبی بشویید.

 

 

میزان غذا دهی

به صورت اصولی باید حیوان معادل ده درصد وزن بدن غذای مخصوص توله مصرف کند. ولی اگر ترازو در اختیار ندارید از معیار تقریبی زیر می توانید استفاده کنید :

  • توله های ریز : ۶ تا ۸ میلی لیتر
  •  توله های متوسط : ۱۰ تا ۱۲ میلی لیتر
  •  توله های بزرگ : ۱۴ تا ۱۶ میلی لیتر

 

 

تذکر مهم :

مراحل زیر را برای توله های تازه متولد شده ای که مادر از آنها به خوبی مراقبت نمی کند یا اعتنایی به آنها نمی کند. همیشه ابتدا به مادر فرصت بدهید تا اول خودش این کار را انجام دهد. در غیر این صورت شما دست به کار شوید.

۱-درون غشا کیسه مانندی که توله تازه متولد شده در آن قرار دارد سوراخی ایجاد کنید و توله را از آن خارج کنید.

۲- بینی توله را با دستمال تمیزی که از قبل آماده کرده اید تمیز کنید.

۳- توله تازه متولد شده را در یک حوله در بین دستانتان قرار دهید به طوری که سر توله به سمت انگشتان شما باشد.

۴- به آرامی توله را با کمک حوله به مدت ۱۰ الی ۱۵ ثانیه ماساژ دهید تا با این کار او را تحریک به نفس کشیدن کنید. مادر توله معمولا این کار را با لیسیدن توله انجام می دهد.

۵- اگر توله تازه متولد شده نفس نمی کشد دهان خود را بر روی دهان و بینی توله قرار داده و به آرامی و به مدت ۱ ثانیه در آن بدمید. برای ۲ ثانیه صبر کنید و دوباره برای ۱ ثانیه در دهان و بینی بدمید. این کار را تا زمانی که توله شروع به تنفس کند ادامه دهید. سپس توله را به نزد مادر برگردانده و اجازه دهید او بقیه کار را انجام دهد.

 

 

نحوه گره زدن بندناف توله

  • با کمک یک نخ آغشته شده به مایع بتادین بند ناف را در فاصله ۲ سانتی متری از پوست بدن توله ببندید. ادامه نخ را ببرید به طوری که تنها گره نخ بر روی ادامه بند ناف متصل به بدن توله باشد.
  • بر روی گره باقی مانده مجددا مقداری بتادین بریزید.
  • توله ها را گرم نگه دارید. مهم ترین علت مرگ توله های تازه متولد شده از دست دادن حرارت بدن می باشد. اگر مادر در گرم نگه داشتن توله ها همکاری نمی کند می توانید جعبه های خالی شیر پاکتی یا آب میوه را از آب گرم پر کنید و آنها را در جعبه نگه داری سگ بگذارید. جعبه ها را ابتدا با یک حوله بپوشانید و سپس توله ها را درون جعبه بگذارید. توله ها خودشان را به سمت گرما می کشانند.
  • در صورتی که مادر توانایی شیر دادن به توله ها را ندارد شما با کمک شیشه پستانک مخصوص یا سرنگ و … این کار را انجام دهی. البته شما باید ابتدا حداقل تا ۴ ساعت بعد از متولد شدن اولین توله صبر کنید و سپس در صورتی که مادر این کار را انجام نداد شما شروع به انجام آن کنید.( مراحل زایمان سگ )

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا