آموزش نحوه نگهداری سگ

اسهال خونی در سگ : علت بیماری و راه های جلوگیری + ۹مرحله درمان

درمان اسهال خونی سگ در خانه :

بسیاری از شما بدنبال پاسخ این سوالید که درمان مدفوع خونی سگ در خانه چگونه صورت می گیرد ؟ درمان اسهال خونی در سگ( Dog Diarrhea) نیازمند تشخیص دقیق و همت شماست ! چنانچه بیماری بدرستی تشخیص داده شود درمان خون در مدفوع سگ شما دور از انتظار نیست

هدف از این مقاله تشخیص و کنترل اسهال خونی در خانه در سگ هایی است که کمتر از ۴۸ ساعت است که مبتلا به اسهال خفیف شده اند و به نظر می رسد وضعیت ظاهری خوبی دارند و شاداب هستند .بنابراین اگر سگ شما کمتر از ۲ روز است که به اسهال مبتلا شده ولی شاداب است و رفتارش تغییری نکرده میتوانید مراحل کنترلی زیر را انجام دهید :

مراحل درمان اسهال خونی سگ :

۱-  ۱۲ تا ۲۴ ساعت به سگ خود غذا ندهید .

۲- در این مدت زمان گفته شده حتما آب تازه در اختیار سگ خود قرار دهید .

۳-  پس از گذشت ۱۲ تا ۲۴ ساعت با گوشت آب پز مرغ (یک تا دو وعده غذایی در روز) شروع کنید ، سپس یک یا دو روز دیگر به سگ خود گوشت بدون چربی و سبزیجات آب پز بدهید (مرغ، ماهی آب پز نیز خوب است) . بعد از این مدت می توانید به سگ خود مثل گذشته غذا دهید .

۴- پس از مدت زمان گفته شده سریع به رژیم غذایی قبلی بازنگردید .

۵- در هر وعده غذایی غذای زیاد در اختیار سگ خود قرار ندهید .

۶- رژیم غذایی درمانی سگ خود را تا دو روز ادامه دهید و با فرمولاسیون زیر سگ خود را کم کم به رژیم غذایی قبلی خود بازگردانید :
الف ) روز اول : مخلوط ٢/٣ رژیم درمانی + ١/٣ رژيم غذايي معمول
ب ) روز دوم : ١/٣ رژیم درمانی و ٢/٣ رژيم غذايي معمول
ج ) در روز سوم  او را به رژيم غذايي معمول بازگردانید.

۷- استفاده از پروبیوتیک ها : پروبيوتيك ها ، باكتري هاي مفيدي هستند كه به هضم غذا كمك ميكنند و سرعت بهبودي از اسهال را افزايش ميدهند . باكتري هاي مفيد ممكن است در اثر اسهال و دفع شديد از بدن خارج شده باشند و زمان ميبرد تا جمعيت باكتري ها دوباره زياد شود و عمل هضم به بازده كامل برسد . يك مكمل از پروبيوتيك ها ، جمعيت باكتري های مفید را بالا مي برد . باكتري هاي طبيعي در روده ي سگ متفاوت با باكتري هاي روده انسان است ، پس هرگز پروبيوتيك هاي انساني را به سگها ندهيد . انواع پروبيوتيك هاي سگ بدون نسخه از دامپزشك ، در داروخانه های دامپزشکی و  پت شاپ ها در دسترس هستند.

۸- از دادن داروهای انسانی به سگ خود اجتناب کنید .

۹-  اسهال عادی به این درمان معمولا پاسخ می دهد . چنانچه سگ شما به این روند پاسخ نداد هرچه سریع تر او را به کلینیک دامپزشکی ببرید .

 

وقتی سگ اسهال دارد چه غذاهایی به او ندهیم ؟

غذاهای چرب ، سنگین و گوشت قرمز
چنانچه از مرغ برای تغذیه سگ خود می خواهید استفاده کنید فقط به او گوشت سفید آب پز بدهید . پوست و استخوان مرغ برای او خوب نیست .
می توانید گوشت مرغ آب پز را با برنج و مقدار کمی سیب زمینی ترکیب کنید . ۴٫ از دادن لبنیات به سگ خود خودداری کنید چرا که بدن اغلب آنها به لاکتوز حساسیت دارد .
از دادن وعده های غذایی بیشتر از ۲ تا ۳ بار در روز اجتناب کنید .
برای سگ خود مرغ آب پز و سبزیجات آب پز حاضر کنید . آب مرغ را بیرون نریزید . می توانید قطعات مرغ و سبزیجات را با آب مرغ ترکیب کرده و مانند سوپ در اختیار سگ خود قرار دهید .

پاروا سگ

چه زمانی سریعا دکتر دامپزشک را ملاقات کنیم ؟

اگر احتمال میدهید سگ شما مواد سمی خورده باشد . مواد سمی که در ایران اغلب به اشتباه توسط سگ ها خورده می شوند و مسمومیت زا هستند عبارتند از : حشره کش ها ، مسمومسیت با سایپرمترین ، خوردن شامپو ، خوردن مواد پاک کننده ، خوردن سم موش ، خوردن الکل ، خوردن مواد اعتیاد آور نظیر تریاک ، خوردن قرض برنج و …

اسهال و استفراغ با هم رخ داده باشد.
سگ شما دچار بی حالی بسیار شدید شده باشد
بدن حیوان دچار کم آبی شده باشد . اطمینان حاصل کنید که بدن سگ شما دچار بی آبی یا دهیدراسیون نشده باشد. اگر پوست پشت گردن سگ را بکشید ، باید در یک ثانیه به موقعیت اصلی خود بازگردد. اگر بازگشت پوست مدت طولانی تری زمان ببرد و دهیدراسیون در عرض ۲۴ ساعت بهبود نیابد ، به دامپزشک مراجعه کنید.
اسهال خونی باشد

فراموش نکنید وجود خون در اسهال یک زنگ خطر جدی است …
زمان را از دست ندهید !!

 

اگر دمای بدن سگ شما ۴۰ یا بیش از ۴۰ درجه باشد :

يك اسهال ساده و معمولي به ندرت با تب همراه است. اگر سگ شما تب داشته باشد ، احتمالا از يك نوع عفونت رنج مي برد. براي گرفتن دماي بدن سگ خود ، از دوست خود بخواهيد كه با قراردادن بازوي خود زير شكم سگ ، انرا نگه دارد و پاهاي سگ را روبروي سينه ي خود بكشد. دوست شما بايد دست ديگر خود را زير چانه ي سگ بگذارد . درصورتي كه نگران هستيد كه شمارا طي اين مراحل گاز بگيرد ، يك پوزه بند براي سگ استفاده كنيد .
الف) دماسنج را روغني كنيد ، سپس دم را بالا ببريد و به آرامي انرا داخل مقعد سگ كنيد . در سگ ماده مطمئن شويد كه دماسنج را داخل واژن نكرده ايد ( كه زير مقعد قرار دارد)
ب) دماسنج را به آرامي قراردهيد و فشار ندهيد ، چون ممكن است به سگ خود آسيب بزنيد
ج) صبر كنيد تا دماسنج بوق بزند كه به شما اطلاع ميدهد كه خواندن تمام شده است
د) دماي معمول و نرمال بين ٣٨ تا ٣٩ درجه سانتيگراد ميباشد
ح) هر دماي ٤٠ درجه و بالاتر ، تب در نظر گرفته ميشود.

همیشه قبل از شروع هر فرایند درمانی در خانه با دکتر دامپزشک خود مشورت کنید خانم دکتر مردانی با تکیه بر تخصص کاملا مرتبط ، تجربه و ارتباطات در زمینه دامپزشکی و ایجاد شبکه های قوی مشاوره ای در شهرهای شیراز یزد کرمان تهران اصفهان مشهد بوشهر ارومیه و شهرکرد بهترین مشاوره قبل از مراجعه مستقیم به مراکز درمانی و خدماتی دامپزشکی را در اختیار شما قرار خواهد داد تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه و با توجه به شرایط شخصی شما به جواب درست دست پیدا کنید.

 

 

 تاریخچه بیماری پاروا در سگ :

اسهال خونی در سگ عموما از عفونت پاروو ويروس يا  پاروو(Parvo) كه اصطلاحا به ان ويروس اسهال و استفراغ پاروویی سگ نیز ميگويند ناشی میشود.
يك بيماري بسیار مسری و خطرناك ویروسی مخصوصا  براي توله سگ هاست.اين ويروس از خانواده پاروویروس ها است که با درگير نمودن روده ها و مغز استخوان می تواند موجب  اسهال ، استفراغ و كاهش توانايي دفاعی بدن در مقابل عفونت ميشود.عوارض اين بيماري در توله ها بسيار شديد تر از بالغين است. نژادهاي لابرادور ، دوبرمن و روتویلر نسبت به اين ويروس حساستراز دیگرنژادها هستند .
بیماری پاروا سگ يك بيماري نو ظهور است كه در اواخر دهه ۷۰ ميلادي شناخته شد. قبل از ان اين ويروس وجود نداشت؛به نظر ميرسد اين ويروس در اثر ايجاد تغييراتي در پاروو ویروسهای دیگر حيوانات مثل گربه ها تبديل به این  ويروس مخصوص سگها شده است.به همین خاطر شاید پاروو سگ بتواند به گربه نیز انتقال پیدا کند . این بیماری بيشتر توله های کوچکتر از ۶ ماه را الوده ميكند.اين به خاطر اين است كه سگهاي بالغ و مسن يا از طريق ابتلا به بيماري پاروو يا از طريق واكسيناسيون به بیماری مقاوم  شده اند.

پاروا ویروس چگونه عمل می کند ؟

پاروو ويروس(parvovirus) با صدمه زدن به سلولهاي سالم فعال بدن باعث جلوگيري از  تکثیر اين سلولهاي ميشود.اين ويروس با از بين بردن پرزهای روده ، باعث عدم جذب مواد غذايي مي شوند؛همين موجب ميشود حيوان ناتوان شده و روده در معرض عفونت قرار بگیرد . عفونت ميتواند به خون نیز سرایت کند.همچنين پارو ويروس ميتواند وارد مغز استخوان شده و به ان صدمه بزند. مغز استخوان محل ساخت و ساز سلولهاي خون مثل گلبول قرمز و سفيد است؛
تخريب این قسمت باعث كاهش توليد گلبولهاي سفيد ميشود.
كاهش گلبولهاي سفيد موجب می شود که سیستم دفاعی بدن ضعیف شده و سگ در معرض عفونت ها قرار بگیرد.

انتقال پاروا ویروس چگونه است؟

اسهال خونی در سگ و ویروس از طریق لیسیدن ، بو كردن یا خوردن فضولات یا هر چیزی كه  به پاروو ویروس در تماس باشد می تواند انتقال پیدا كند. پس از وارد شدن ویروس به دهان به روده ها رفته و در انجا شروع به تکثیر می كند. در هر قاشق چای خوری از مدفوع حیوان الوده به پاروو، تقریبا حدود یك میلیارد ویروس وجود دارد.این ویروس ها در خارج از بدن سگ بسیار با دوام اند و میتواند تا حدود ۶ ماه زنده بماند.
ویروس به حدی مقاوم است كه برای از بین بردن ان در خاك باید تمام گیاهان را از بین برد. برای از بین بردن این ویروس می بایست محیط خانه شسته  ، سپس با وایتكس رقیق شده (۱ قسمت وایتكس با ۳۰ برابرش اب) ضد عفونی شود.
در معرض نور خورشید قرار دادن وسایل الوده میتواند باعث سرعت بخشیدن به از بین رفتن ویروس شود .ویروس میتواند چند روز قبل از بیماری و تا ۲ هفته بعد از بهبودی از فضولات سگ الوده دفع شود.

ویروس پاروا چه ویروسی است و چه علائمی دارد؟

بیماری اسهال خونی در سگ بسیار مسری بوده و می تواند باعث التهاب شدید روده سگ شود. این ویروس میتواند به گلبول های سفید خون حمله کند و به عضله ی قلب آنها آسیب بزند .علائم عمومی آن بی حالی، استفراغ شدید، از دست دادن اشتها و اسهال خونی و بدبو است که می تواند برای .این ویروس بسیار مسری است و می تواند  توسط هر شخص، حیوان یا شی که در تماس با مدفوع سگ آلوده قرار می گیرد، انتقال پیدا کند و ماه ها در یک محدوده زنده بماند و ممکن است در اشیای بی جان مانند کاسه های غذا، کفش ها، لباس ها، فرش و زمین زنده بماند.

متخصصین بر اساس علائم بالینی و آزمایش  ویروس پاروا را تشخیص می دهند و با وجود این که آزمایش های صددرصد دقیقی در این خصوص وجود ندارد دامپزشک شما ممکن است آزمایش های اضافی و آزمایش خون را نیز توصیه کند ولی باید بدانید که بعضی سگ ها نیز در معرض خطر و حساسیت بیشتری قرار دارند. توله سگ ها و سگ های نوجوان که واکسینه نشده اند بیشترین حساسیت را به این ویروس دارند .

نژاد هایی که در معرض خطر بیشتری هستند، عبارتند از روتوییلر، دوبرمن، تریر آمریکایی.

 

چگونه می توان از پاروا ویروس جلوگیری کرد؟

بهترين روش مقابله با پاروويروس ، واكسيناسيون به موقع توله سگ ها میباشد. سگ بیمار باید از تمام سگ های دیگر  تا ۲ هفته بعد از بهبودی جدا نمود. مادراني كه ايمني در برابر پاروا ويروس را از طريق واكسيناسيون يا مبتلا شدن به بيماري قبلا بدست اورده اند ميتوانند پادزهر(انتي بادي)  بيماري را از طريق شير در ۲۴ ساعت ابتدایی شیردهی به توله ها انتقال دهند. بسته به ميزان پادزهر دريافت شده توله ميتواند از چند هفته تا سه ماه در برابر پاروو مصون باشد.اما نكته اينجاست كه اين پادزهر حاصل از شير مادر به تدریج  در بدن توله ها كاهش پيدا كرده و توله را در معرض خطر ابتلا به اين بيماري قرار دهد.

توله سگهای واکسن نشده حدود ۱۳ برابر بیشتر از واکسن شده ها در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند. به خاطر اينكه زمان از بين رفتن پاد زهر اکتسابی از مادر درهر توله متفاوت است باید  تمام توله ها را از سن ۶ هفتگي در برابر این بیماری واکسینه کرده و بعد از ان واکسیناسیون هر ۳-۴ هفته یکبار تا سن چهار ماهگی تكرار شود. باید به خاطر داشت که قطع زود هنگام واکسیناسیون ، توله را به شدت مستعد به ابتلا به این بیماری میکند.  واکسن یاداوری باید ۱ سال بعد و سپس هر ۳ سال یکبار تکرار شود. بهتر است تا تكميل اين دوره واكسيناسيون توله ها از محيط هاي الوده دور نگاه داشته شوند و به موقع با دامپزشکی مراجعه کرد.

 

ضدعفونی کردن اشیا و ظروف :

از آنجا که پاروویروس  ماه ها می تواند در یک محیط زنده بماند، اگر می خواهید مراقبت بیشتری در خصوص عدم ابتلای حیوانتان به این بیماری داشته باشید به این نکته توجه کنید: حتی با ضدعفونی کردن و شستشوی عالی اشیا و وسایل ، پاروویروس می تواند زنده بماند زیرا این ویروس در برابر بسیاری از ضدعفونی کننده های معمولی مقاوم است.شما میتوانید  برای ضدعفونی از محلول یک قسمت سفید کننده به ۳۰ قسمت آب استفاده کنید که در آن مواد آلی وجود ندارد و میتوانید اسباب بازی های آلوده سگ، ظرف غذا و کاسه آب او را  که باید به درستی تمیز شوند، ده دقیقه در این محلول ضدعفونی قرار دهید.

اگر فکر می کنید که جایی بوده اید که آلودگی در آنجا وجود داشته  میتوانید ازین محلول برای ضدعفونی کردن کف کفش خود استفاده کنید. مناطقی که برای تمیز کردن سخت تر هستند (برای مثال، مناطق چمن دار، موکت و چوب) ممکن است نیاز به ضدعفونی کننده به صورت اسپری داشته باشند .

 

چگونه بیماری پاروا سگ تشخیص داده می شود؟

در سگهای جوان واكسینه نشده علایمی مثل بی اشتهایی ،اسهال و استفراغ دیده شد باید به پاروا ویروس مشكوك شد.در ایران برای تشخیص از كیتهای ایمنوکروماتوگرافی سریع (همانند تست حاملگی توسط ادرار)استفاده میشود. .دامپزشك مقداری از مدفوع حیوان را داخل كیت می ریزد و سپس پاسخ در عرض ۱۰ دقیقه مشخص میشود. اگر دو خط نوار کیت قرمز شد نشان دهنده مثبت بودن ازمایش است که سگ به ویروس الوده شده اما اگر یک خط قرمز بر روی نوار روشن شود آزمایش منفی است .ازمایش خون و كاهش تعداد گلبولهای سفید نیز می تواند در تشخیص این بیماری كمك کند.

 

 

مرحله حاد بیماری :

درمان بیماری پاروا سگ در اكثر موارد جان حيوان را نجات میدهد اما بعضي وقتها که بيماري شديد و یا سن توله کم (۶-۸ هفته ) باشد حتي اين درمانها نيز موثر واقع نشده و سگ جان خود را از دست میدهد .  در مرحله حاد بیماری تا وقتی استفراغ خوب نشده هيچ دارويي را نبايد به صورت خوراكي به حيوان داد. همچنين از دادن اب و غذا نیز میبایست خوداري شود. دارو دادن و يا اب و غذا خوردن  موجب تشديد استفراغ و بدتر شدن اوضاع سگ میگردد.

وقتي استفراغ تحت كنترل در امد بنا به نظر دامپزشك ۱۲-۲۴ ساعت بعد از قطع شدن استفراغ میتوان به تدريج  مقادير كم اب به سگ داد. اگر سگ بالا نياورد سپس كمي غذاي له شده و پوره مانند  قابل جذب (برنج با سینه مرغ پخته شده) به حيوان داده شود. ميزان اب و غذا را كم كم ( بسته به شرایط سگ ) مي توان افزايش داد.

در هر زمانی حیوان دچار استفراغ شد ، اب و غذا کاملا قطع و پس از ۱۲ ساعت بعد از اخرین استفراغ دوباره به همان روش شروع شود . به هیچ عنوان نباید در صورت خوب بودن اشتهای سگ مقدار زیادی غذا به او قرار داد. در صورتی که استفراغ کنترل نشود دامپزشک از لوله هایی که در روده جایگذاری میشود استفاده می کند.این روشها احتیاج به بستری شدن حیوان در مرکز دامپزشکی دارد.

 

درمان بیماری پاروا سگ

همانند بسیاری از بيماريهاي ويروسي اين بيماري نيز درمان قطعي ندارد. اما ميتوان با انجام  درمانهاي حمايت کننده و رسيدگي مناسب باعث شد كه طول دوره بیماری  سپري گشته تا سگ دوباره قادر به غذا خوردن شود و به زندگي خود ادامه دهد. اغلب توله هايي كه تحت درمان هاي حمايتي قرار نمي گيرند بعد از چند روز در اثر ازدست دادن بیش از حد اب بدن  دچار شوک گشته و تلف میشوند. بستري شدن در مرکز دامپزشکی شانس زنده ماندن توله را به مراتب بيشتر از مراقبت در خانه ميكند. اگر تصميم به ادامه درمان سگ مبتلا  در خانه را داريد در صورت داشتن سگهای دیگر ميبايست سگ بيمار را از دیگر سگها (حتی سگهای واکسینه شده) کاملا جدا نگاه دارید .هیچ واکسنی صد درصد تضمین  نمیکند سگ در برابر بيماري مصون شود. سگ بيمار باید در محل ارام و ساكت بدون استرس نگهداري شود.
چون خود ويروس را نمي توان با هيچ دارويي از بين برد اصول درمان حمایتی بر پایه سرم درمانی ، جلوگیری از ایجاد عفونت های خونی با استفاده از انتی بیوتیک ها  ، تصحیح میزان پتاسیم و قند خون ، متعادل ساختن میزان فشار خون ، جلوگیری از استفراغ  ، کنترل درد  و تغذیه کمکی می باشد . در مواردی نیز شاید نیاز به انتقال خون باشد.اغلب وقتی مرحله حاد بیماری سپری گردد می توان داروهای ضد انگل روده ای تجویز شوند.
در موارد خفیف بیماری برای سرم درمانی میتوان سرم را به صورت تزریق زیر پوستی انجام داد.
درمان پاروا سگ در شیراز

چگونه می توان از پاروا ویروس جلوگیری کرد؟ بهترين روش مقابله با پاروويروس ، واكسيناسيون به موقع توله سگ ها میباشد.

چگونه بیماری پاروا سگ تشخیص داده می شود؟ در سگهای جوان واكسینه نشده علایمی مثل بی اشتهایی ،اسهال و استفراغ دیده شد باید به پاروا ویروس مشكوك شد.
پاروا ویروس چه علائمی دارد ؟ بی اشتهایی ،اسهال و استفراغ

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا