نحوه پرورش مرغ مینا

نکات مهم حمام کردن مرغ مینا ( باید ها و نبایدها )

حمام کردن مرغ مینا

میناها عاشق آب تنی کردن هستند و آنها با این کار پر و بال خود را تمیز و درخشان می کنند. حمام کردن به خصوص هنگام تابستان بسیار حائز اهمیت است و در حقیقت پرنده با آن دمای بدن خود را تنظیم می کند و پایین می آورد. اگر دیدید پرنده تان نفس نفس می زند و بال هایش را دور از بدن نگه داشته است، احساس گرما می کند و حتما باید شرایط را برای حمام کردن پرنده فراهم کنید.(برای کوتاه کردن ناخن مرغ مینا اینجا کلیک کنید )

 

 

 

چه ظرفی برای حمام کردن مرغ مینا مناسب است ؟

کاسه باید کم عمق باشد و با ۳ تا ۵ سانتی متر آب پر شود. کف ظرف باید به گونه ای باشد پای پرنده لیز نخورد و میزان آب به حدی باشد که پرنده در آن غرق نشود. مینا سر خود را در آب فرو می برد و آن را به اطراف می پاشد و تلاش می کند تا پرو بال خود را خیس کند، سپس با نوک خود اقدام به خشک کردن پرهایش می کند.

ظرف را برای مدت طولانی در قفس رها نکنید زیرا که پرنده ممکن است فضله خود را در آن بریزد و سپس از آب بخورد، به همین علت باید بعد از حمام کردن، ظرف را از قفس خارج کنید.

 

 

 

آیا شستن پرنده با شامپو مناسب است ؟

فقط و فقط از آب استفاده کنید. اگرچه در بازار شامپوهای مخصوص پرندگان به فروش می رسد، بهترین و ایمن ترن راه، استفاده از آب خالی است. میناها برای پرآرایی از روغن مخصوص بدنشان استفاده می کنند و استفاده از هر گونه شامپو و صابون، می تواند اثر این روغن را از بین ببرد. این نکته را به یاد داشته باشید که پرهای مینا به شدت نسبت به مواد شیمیایی و به خصوص کلر حساسیت دارد و از همین رو بهتر است آب شیر را برای استحمام در اختیار پرنده قرار ندهید.

 

 

 

بهترین و بدترین وقت برای حمام کردن مینا در طول روز چه موقع است ؟

بهترین ساعت روز، میانه روز است و هرچه به ظهر نزدیک شود برای حمام کردن مناسب است. بدترین وقت برای حمام کردن غروب ها و شب هاست زیرا که در این حالت پرنده فرصت کافی برای خشک کردن پرو بال نخواهد داشت و ممکن است که با پر و بال خیس بخوابد.

 

 

 

چند روز در هفته باید پرنده را استحمام کرد ؟

شرایط آب و هوایی را برای حمام کردن پرنده تان در نظر بگیرید. میناهای خیس به خصوص در مجاورت باد سرد، بسیار حساس هستند و خیلی زود مریض می شوند. سعی کنید در فصول سرد دو هفته یک بار و در هوای گرم، هفته ای چند بار شرایط حمام کردن را برای مرغ مینا فراهم کنید.

 

 

 

دمای مناسب آب باید چقدر باشد ؟

مطمئن شوید که آب دمای مناسبی دارد. آب خیلی گرم و خیلی سرد می تواند پرنده را وارد شوک کند و صدمه جدی به سلامتی پرنده را وارد کند. قبل از حمام دادن پرنده تان، دمای آب را بررسی کنید. میناها دوست دارند با آب ولرم استحمام کنند.

 

 

 

اگر مرغ مینا از حمام کردن می ترسد چه باید کرد ؟

البته گاهی اوقات دیده شده که پرنده به علت ترس از آب، از حمام کردن خودداری می کند و این حالت بیشتر در پرنده های نر مشاهده می شود. معمولا چنین پرنده هایی احتیاج به وقت دارند تا به تدریج با حمام کردن آشنا شده و به آن عادت کنند. در چنین حالتی اگر پرنده دیگری را ببینند که حمام می کند ممکن است که سریع تر به آن کار علاقه مند شوند.

چنانچه بعد از مدتی همچنان از نزدیک شدن به ظرف آب ممانعت کند باید به تدریج و به صورت ملایم و آرام بدن او را با آب پاش های دستی خیس کرد و باید توجه داشت که این کار به ملایمت صورت گیرد تا پرنده نترسد و از این کار متنفر نشود. ذرات آب باید به صورت غیر مستقیم و به آرامی کامل بر بدن پرنده پاشیده شود و از پاشیدن ذرات آب بر روی چشم ها، گوش ها و سوراخ های بینی پرنده کاملا خودداری شود زیرا که ممکن است به سرماخوردگی و یا التهاب ریه پرنده منجر شود، مخصوصا اگر پرنده بعدا در معرض هوای سرد قرار بگیرد.

 

 

 

لرزش پرنده بعد از استحمام به چه دلیل است ؟

عضلات سینه مرغ مینا بعد از استحمام سریعا و به طور مداوم منقبض می شوند و حالت لرزش در سینه پرنده مشاهده می شود که جای نگرانی نیست. در واقع این روشی است که مرغ مینا برای بازگرداندن دمای بدنش بعد از استحمام به کار می برد.

 

 

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

4.3/5 - (68 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا