آموزش نحوه نگهداری سگ

جرم گیری دندان سگ و گربه + مراحل جرم گیری 🐶 🐱

هنگامی که دهان سگ و گربه شما بوی تعفن می دهد شما از او گریزان می شوید و یک بازی کردن ساده با او را برای شما مشکل می سازد . اگر دندان سگ و گربه شما شکسته باشد دیدن سختی فراوان او برای غذا خوردن بسیار ناراحت کننده است . شاید واضح ترین زمانی که اهمیت بررسی بیماری های دهان و جرم گیری دندان سگ و گربه به چشم می آید همین لحظه ها باشد !

 

اهمیت جرم گیری دندان سگ و گربه :

سلامت دهان و دندان نقشی مهم در سلامت عمومی بدن سگ و گربه دارد . دندان برای سگ و گربه نیز مثل ما انسان‌ها عضو مهمی برای تغذیه و رشد است. با پیشرفت علم دامپزشکی و گستردگی خدمات درمانی و تشخیصی، امروزه دندانپزشکی سگ و گربه به یک  حرفه و بخش مستقل درمانی دامپزشکی در سایر نقاط دنیا تبدیل شده است .

اعتماد به هر مرکز درمانی دامپزشکی جهت انجام امورات دندانپزشکی سگ و گربه امر ریسک پذیری است و نیاز به وجود دامپزشک متخصص دندانپزشکی حیوانات را آشکار می سازد . خدمات دندانپزشکی سگ و گربه شامل جرم گیری دندان سگ و گربه ، درمان شکستگی دندان سگ و گربه ، درمان التهاب لثه سگ و گربه ، درمان پوسیدگی دندان سگ و گربه ، درمان بوی بد دهان سگ و گربه و درمان بیماری های دهان سگ و گربه ، کاشت دندان برای سگ و گربه و خدمات بسیار دیگر می باشد . جهت انجام امور دندانپزشکی سگ و گربه در بسیاری مواقع نیاز به آرام بخشی و یا بیهوشی کامل است .

 

 

جرم گیری دندان سگ شیراز

جرم دندان سگ و گربه چگونه بوجود می آید ؟ علت بوجود آمدن جرم دندان سگ و گربه چیست ؟

اگر باکتری و بزاقی که در دهان سگ و گربه بطور معمول وجود دارد با غذایی که می خورد ترکیب می شود پلاک یا جرم دندان در طول خط لثه تشکیل می شود که می توان با رعایت اصول بهداشتی در خانه این پلاک‌ها را از بین برد. در سگ و گربه ای که مسواک زده نمی شود جرم ایجاد شده بر روی دندان برداشته نمی شود و بتدریج معدنی شده و به سنگ دندانی تبدیل می گردد .

با جمع شدن سنگ دندانی روی دندان عفونت باکتریایی زیر خط لثه شدت می یابد و لثه و ساختارهای نگهدارنده ی دندان تحلیل می روند . اگر درمان به موقع انجام نشود دندان لق و پوسیده شده و به مرور زمان دردناک می شود.  باکتری ناشی از پیدایش عفونت دندانی می تواند وارد گردش خون سگ شود و به کلیه ، کبد و قلب برود و در این نواحی نیز ایجاد عفونت و مشکلات متعددی کند.

 

چه موقع برای جرم گیری دندان سگ و گربه به دامپزشک مراجعه کنیم ؟

جرم دندان باعث التهاب، تورم و سوزش لثه می‌شود که قرمز شدن لثه را نیز به همراه دارد . همچنین امکان دارد بوی بدی از دهان سگ و گربه شما حس شود که دلیل آن را نمی دانید . در بعضی مواقع شما سیاه و زشت شدن دندان سگ و گربه و حتی شکستن دندان سگ و گربه را به چشم می بینید . در این شرایط باید دامپزشک دندان های سگ و گربه شما را معاینه کند و در صورت نیاز جرم گیری  را انجام دهد .

 

چکار کنیم که دندان سگ و گربه جرم نگیرد ؟

مسواک زدن باعث از بین بردن پلاک‌ها می‌شود ولی روی جرم‌ها اثری ندارد ، در نتیجه اگر دندان سگ و گربه شما دارای جرم است، لازم است که دامپزشک آنها را از بین ببرد و دندان‌ها را جرم‌گیری کند. عکس زیر دندان های جرم گرفته سگ را نشان میدهد .

جرم دندان سگ

مراحل جرم گیری دندان سگ و گربه چیست ؟

۱٫ القای بیهوشی در سگ و گربه
۲٫ تهیه عکس رادیولوژی برای ارزیابی سلامت همه دندان‌ها و استخوان‌های اطراف دندان
۳٫ شست و شوی دهان دکتر دامپزشک با استفاده از جریان سریع از محلول هابرای از بین بردن باکتری ها دندان سگ و گربه را شست و شو می دهد
۴٫ تمیز کردن دندان با ابزارهای مخصوص دندانپزشکی سگ و گربه که همه جرم‌ها را از بالا تا زیر خط لثه از بین می‌برد ( مهم ترین قسمت جرم گیری همین است و تا وقتی حیوان بیهوش باشد باید آن را انجام داد )
۵٫ استفاده از محلول افشا کننده برای بررسی جرم های باقی مانده احتمالی
۶٫ جرم گیری دندان‌ها برای از بین بردن خراش‌های خیلی ریز و میکروسکوپی
۷٫ معاینه مجدد لثه و دندان برای یافتن کوچک‌ترین نشانه‌ احتمالی از وجود بیماری
۸٫ شست و شوی مجدد دهان و دندان با استفاده از محلول ضدباکتریایی
۹٫ در مرحله آخر در صورت تمایل می توان از یک عامل شیمیایی برای به تاخیر انداختن تشکیل پلاک‌ها استفاده نمود.

 

جرم گیری دندان سگ و گربه هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

بسته به مقدار جرم دندانی و میزان مراقبت روزانه ی شما از دندان های حیوان فواصل جرم گیری دندان سگ ( scaling of dogs teeth ) و گربه متفاوت خواهد بود برای اطلاع از زمان مناسب برای جرم گیری بعدی از دامپزشک خود کمک بگیرید اما در یک توصیه ی کلی می توان گفت که سگ و گربه هایی که سن آنها از ۳ سال بیشتر شده است باید دست کم هر ۶ ماه یکبار توسط دندانپزشک سگ و گربه مورد معاینه دهان و دندان قرار بگیرند تا در صورت لزوم اقدامات مناسب برای آنها توسط دندانپزشک حیوانات انجام شود.

 

جرم گیری دندان سگ و گربه بدون بیهوشی :

برخی از صاحبان حیوانات خانگی از بیهوش شدن سگ و گربه خود برای انجام جرم گیری وحشت دارند و از دامپزشک می خواهند که جرم گیری دندان سگ و گربه آنها بدون بیهوشی انجام شود .

 

آیا میتوان بدون بیهوش کردن دندان سگ و گربه را جرم گیری کرد ؟

اما به دلایل زیر انجام جرم گیری دندان سگ و گربه بدون بیهوشی امکان پذیر نیست :
۱٫ جرم گیری دندان سگ و گربه بسیار تخصصی است و باید توسط یک دامپزشک متخصص و آشنا به دندانپزشکی سگ و گربه صورت گیرد
۲٫ حتی یک دامپزشک با تجربه هم نمی تواند بدون ریسک ، دندان های سگ و گربه را بدون آرامبخشی و بیهوشی جرم گیری کند .
۳٫ مشکلات دندانی در سگ و گربه عمدتا با التهاب لثه و درد همراه می باشد و زمانی که درد در ناحیه وجود داشته باشد هیچ حیوانی اجازه نمی دهد که در حالت هشیاری دندانش جرم گیری شود .
۴٫ وسایل دندانپزشکی سگ و گربه عموما لبه های تیز دارند که در اثر حرکات حیوان هوشیار ممکن است به او آسیب برسانند .
۵٫ مهمترین نکته در مورد جرم گیری بدون بیهوشی این است که این پاکسازی ها سطحی هستند و هرگز سنگ های دندانی زیر خط لثه را که علت بیشتر بیماریهای دندانی هستند را شامل نمی شود.

 

از بین بردن پلاک های دندانی به روش مکانیکی در خانه :

 

استفاده از اسباب بازی‌های مخصوص

توجه داشته باشید که از اسباب بازی‌هایی که باعث ساییده شدن و از بین رفتن دندان‌ها می‌شود استفاده نکنید.
برای سگ و گربه های نا آرام و پرخاشگر که علاقه به گاز گرفتن و شکستن وسایل با دندان های خود دارند اسباب بازی هایی تهیه کنید که در دهان آنها جا نشود و نتواند آنها را بشکند .
مسواک زدن روزانه و منظم دندان سگ و گربه

استفاده از اسباب بازی های جویدنی

تشویقی های دندانی و محلول های جرمگیری که به آب آشامیدنی اضافه می شوند .

استفاده از جعفری تازه

اگر نفس سگ و گربه شما خوش بو و تازه نیست و با بوی بد دهانش مشکل دارید یکی از راه حل‌ها برای شما استفاده از جعفری تازه به صورت ریز شده در غذای سگتان و گربه تان است. جعفری یکی از گیاهان معمول و کاملا بی خطر برای سگ ها و گربه هاست (دقت داشته باشید که استفاده از این گیاه در دوران بارداری ممنوع است چرا که جعفری محرک رحم است). از آنجایی که این گیاه ضد میکروبی است تاثیر بسزایی در جلوگیری از رشد باکتری‌ها و سایر اجرام در دهان سگ و گربه شما دارد.

 

هزینه جرم گیری دندان سگ و گربه چقدر است ؟

هزینه های مختلفی که برای دندانپزشکی سگ و گربه ارائه می شود اعتماد به مراکز درمانی را بسیار سخت کرده است . اگر نمی خواهید پول خود را دور بریزید با صبر و حوصله فراوان دکتر دندانپزشک سگ و گربه خود را انتخاب کنید.

 

آدرس بیمارستان دندانپزشکی حیوانات شیراز :

بیمارستان های دامپزشکی شیراز خدمات متنوع دامپزشکی را ارائه می دهند اما به یاد داشته باشید خدمات دندانپزشکی حیوانات کار بسیار تخصصی بوده و حتما نیازمند مشاوره دقیق قبل از مراجعه به مراکز درمانی است. دندانپزشکی حیوانات در شیراز نیازمند تجهیزات تخصصی دندانپزشکی است . شما باید با علم کامل دامپزشک متخصص دندانپزشکی سگ و گربه خود را انتخاب کنید .
خانم دکتر مردانی با توجه به بهره گیری از گسترده ترین شبکه درمانی و مشاوره ای در کشور ، در شهر شیراز بهترین مشاوره دندانپزشکی قبل از مراجعه مستقیم به مراکز درمانی و خدماتی دامپزشکی را به شما ارائه میدهد .

جرم گیری دندان سگ و گربه شیراز

آیا می توان بدون بیهوشی دندان سگ را جرم گیری کرد ؟   بله. اما این جرم گیری سطحی می باشد و به طور کامل نمی توان انجام داد.

هر چند وقت باید دندان سگ و گربه توسط دامپزشک بررسی شود ؟  حداقل هر ۶ ماه یکبار

هزینه جرم گیری دندان سگ چقدر است ؟  با توجه به خدمات ارائه شده هزینه ها متفاوت می باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا