نحوه پرورش مرغ مینا

تکنیک های تشخیص سن مرغ مینا + روش های تعیین جنسیت 🐦

مرغ مینا پرنده ای فوق العاده در سخنگویی و تقلید صدا می باشد و هزاران سال است که به عنوان پرنده خانگی نگهداری می شود. این پرنده از خانواده سارهاست و بومی بخشی هایی از آسیاست. این پرنده دو هزار سال است که در هندوستان به عنوان پرنده ای مقدس به شمار می رود و می توان تاثیر این پرنده بر اشعار و فرهنگ هند را دید.

 

تشخیص سن مرغ مینا :

مرغ میناهای تازه متولد شده تماما به رنگ صورتی و بدن پر می باشند و کور هستند. در هفته دوم پرهای سوزنی شکل در می آیند و چشم ها حدود ۸ تا ۱۰ روزگی باز می شوند. بین سن ۲ تا ۴ هفتگی بدن میناها با پر پوشیده می شود اما هنوز پرهای پروازی آن ها رشد نیافته است.

بین سنین ۴ تا ۵ هفتگی،به تدریج پرهای پروازی جوجه میناها شروع به رشد کردن می کند. زمانی که پرنده به صورت کامل پر و بال درآورد و به بلوغ رسید، تعیین سن آنها دشوار خواهد بود. هر چه بیشتر سن آنها می گذرد دور چشم ها زردتر شده و چروک های ریزی مشخص می شوند و پرنده فعالیت کمتری دارد.

همچنین با بالا رفتن سن، پاها به خصوص در قسمت ساق ضخیم تر و خشن تر می شود. در پرنده های جوان ساق پاها لطیف و تقریبا باریک است. پرهای مرغ مینا در اواخر عمر می ریزد بدون اینکه جایگزین شود.

 

مرغ مینا نر یا ماده ؟

ممکن است قبل از خرید از خود سوال بپرسید که پرنده نر بهتر است یا ماده ؟ یکی از عوامل مهم در خرید مرغ مینا قدرت سخنگویی اوست، قدرت سخنگویی در هر دو جنس یکسان است ، با این تفاوت که صدای پرنده نر اندکی بلندتر از ماده می باشد.

پرنده نر و ماده از لحاظ ظاهری کاملا به هم شبیه هستند. گفته می شود که دهان پرنده نر سیاه تر از پرنده ماده است که این موضوع پشتوانه علمی ندارد. پرنده نر اغلب اندکی پهن تر از پرنده ماده می باشد.

 

تشخیص جنسیت مرغ مینا از طریق DNA

اگر جنسیت مرغ مینا برایتان حائز اهمیت است، یکی از مطمعن ترین روش ها آزمایش ژنتیک و تعیین جنسیت از روی DNA می باشد. یکی از مزایای این روش آن است که استرس بسیار کمی به پرنده وارد می شود. دو نوع تست DNA وجود دارد، یکی از طریق خون و دیگری از طریق پر.

در نوع اول، مقداری نمونه خون برای آزمایش لازم است. در این روش معمولا یک قطره خون توسط بریدن ناخن های پرنده جمع آوری و سپس به آزمایشگاه های مخصوص فرستاده می شود. نر یا ماده بودن پرنده معمولا سه هفته بعد مشخص می شود.

 

تشخیص جنسیت از طریق پر

در این روش یک یا دو پر برای آزمایش برداشته می شود. پرهای بال و دم که به خوبی رشد کرده اند، شامل بافت ها و رگ های خونی هستند که برای انجام این آزمایش بسیار مناسب می باشند. جواب آزمایش تا سه هفته مشخص می شود.

 

تعیین جنسیت از طریق جراحی

یکی از روش های مورد اطمینان دیگر، روش جراحی می باشد. این روش باید فقط توسط دامپزشک حاذق و متخصص در زمینه طیور انجام شود. در این روش پرنده ابتدا بیهوش میشود. سپس جراح شکاف  کوچکی در حدود ۱۰ میلیمتر در پهلوی پرنده ایجاد می کند و به وسیله دستگاه آندوسکوپی، به نر یا ماده بودن پرنده پی می برد.این روش حدود ۲ دقیقه طول می کشد. بعد از آن پرنده تا به هوش آمدن به داخل قفس یا جعبه حمل منتقل می شود.

صاحب پرنده باید تا به هوش آمدن کامل پرنده احتیاط های لازم را انجام دهد تا مطمئن شود پرنده به طور کامل و در سلامت به هوش بیاید.

 

مرغ مینا جوجه بخریم یا بالغ ؟

بهترین انتخاب برای خرید مینا، جوجه می باشد. جوجه میناها را می توان در فصل بهار تا اواسط تابستان در پرنده فروشی ها یافت. برای آموزش سخنگویی، اهلی و اجتماعی کردن مینا، بهترین سن خرید ۶ تا ۸ هفتگی می باشد. مرغ میناهای بزرگتر که از طبیعت گرفته می شوند بسیار سخت رام می شوند و اصولا بعد از ۲ سالگی به سختی سخن گفتن می آموزند.

جوجه مینا ها سخنگویی را از سن ۳ تا ۴ ماهگی آغاز می کنند و تا ۲ سالگی فرایند یادگیری ادامه می یابد.

 

یک مرغ مینا بخریم یا جفت ؟

یک عدد مرغ مینا به طور کلی ارتباط بهتری با انسان برقرار می کند، اما یک جفت مرغ مینا با هم سرگرم می شوند و دیگر به آدمی توجه چندانی نخواهد داشت. نگهداری دو پرنده همچنین باعث می شود که آن ها علاقه ای به یادگیری و سخنگویی نداشته باشند چراکه آنها سرگرم شدن با یک دیگر را بیشتر از سر و کله زدن با انسان ها دوست دارند.

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

4.7/5 - (60 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا