آموزش نحوه نگهداری سگ

تورم عفونی کبد در سگ ها + راه های پیشگیری و درمان

بیماری تورم عفونی کبد سگ ها یکی از بیماری های تب دار سگ بوده و عامل آن ویروسی است که میل شدیدی به نسوج پیوندی و سلول های کبدی دارد و از نشانه های مهم بیماری افزایش درجه حرارت بدن و افزایش مخاطات و افسردگی شدید است که بعث کم شدن گویچه های سفید و خونریزی طولانی در دام می شود.

 

 

عامل بیماری و چگونگی انتقال آن

سگ ها در همه سنین به این بیماری حساسیت دارند و عفونت به واسطه بلع ویروس ها توسط گویچه های سفید با سایر یاخته ها ایجاد می گردد. در مرحله حاد بیماری ویروس عامل بیماری را از کلیه ها می توان جدا کرد و بعدا امکان جدا شدن آن از ادرار دام هم وجود دارد. لانه سگ ها بیشتر در معرض آلودگی قرار می گیرد و از همین راه بیماری به طور مستقیم انتقال می یابد.

در مرحله حاد بیماری ممکن است بیماری تورم عفونی کبد سگ ها به وسیله ابزار و ظروف غذا در موقع غذا دادن به دام انتقال یابد. در بعضی موارد بخاطر استریل نشدن سرنگ و سوزن از دست بازرسان منتقل می شود و لازم است نکات بهداشتی رعایت شود تا از سرایت بیماری به دام های سالم جلوگیری شود.

 

 

نشانه های بیماری تورم عفونی کبد

این بیماری با تب شروع می شود و اغلب افراد نسبت به این گونه تب ها بی اعتنا هستند و در ۱۰ درصد حالات همین تب باعث مرگ دام می شود. دوره کمون بیماری در سگ ها بین ۶ تا ۹ روز است و اولین نشانه بیماری افزایش درجه حرارت بدن تا ۴۰ درجه سانتی گراد است. بدین صورت که یک روز افزایش درجه حرارت به چشم می خورد و روز دیگر کاهش حرارت و دوباره دمای بدن بالا می رود. بعد از افزایش درجه حرارت لوکوپنی عارض دام می شود و کم شدن گلبول های سفید خون صورت می گیرد. از دیگر نشانه های بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • خونسردی و بی علاقگی و از بین رفتن عاطفه
  •  از دست دادن کامل اشتها و تشنگی مفرط
  • تورم ملتحمه چشم به همراه جمع شدن مواد سروزی در مخاطات چشم
  •  خون مردگی در ناحیه شکم
  •  با خاراندن بدن مقدار زیادی خون از بدن خارج می شود
  • مرحله آخر بیماری فلج اعضا بوجود می آید

 

 

تشخیص بیماری

معمولا حمله ناگهانی بیماری و طولانی بودن زمان انعقاد( بیشتر از ۲ دقیقه) توجه ما را به بیماری تورم کبد عفونی سگ ها جلب می کند. نشانه های کلینیکی در بیشتر موارد برای تشخیص افتراقی این بیماری از بیماری سگ های جوان کافی نیست و بنابراین تشخیص صحیح بیماری وقتی میسر است که از سلول های کبدی نمونه برداری شود.

 

 

راه های پیشگیری

پیشگیری از این بیماری از طریق واکسن امکان پذیر است. این واکسن ممکن است با واکسن بیماری سگ های جوان با هم تزریق شود. تزریق باید ۲ بار به فاصله ۲ هفته به منظور بدست آوردن ایمنیت اولیه صورت می گیرد. این تلقیح ۳ تا ۶ ماه به سگ ایمنیت می دهد و بعدا از آن دوباره باید تزریق را انجام داد.

 

 

درمان بیماری

در مواقعی که فرم شدید بیماری در سگ ایجاد شده باشد در این صورت انتقال خون به میزان ۸۰ تا ۲۰۰ سی سی برحسب جثه دام برای مدت چند روز و یا تزریق خون به میزان ۲۰۰ تا ۵۰۰ سی سی یک دفعه به دام بیمار توصیه شده است. بهتر است همه روزه از تزریق محلول ۵% دکستروز در سرم فیزیولوژی( سرم قند و نمک) به علاوه ۵% پروتئین قابل حل در آب به میزان ۲۵۰ تا ۵۰۰ سی سی استفاده نمود.

در سگ هایی که زمان انعقاد خون آنها طولانی شده است تزریق دارو از طریق زیر جلدی خطراتی به دنبال خواهد داشت. در صورتی که بیماری طولانی شود در این صورت تجویز آنتی بیوتیک مفید خواهد بود.

 

 

ریکتزیور سگ چیست ؟

ریکتزیور سگ ها یک بیماری عفونی است که در اثر حمله ریکتزیاها به مونوسیت های موجود در خون ایجاد می شود. این بیماری در سواحل مدیترانه و مرکز آفریقا و هندوستان شیوع دارد. بیماری به سگ ها و گوشتخواران مختلف سرایت می کند.

 

 

عامل بیماری

عامل بیماری Rickettsia Canis می باشد که در مونوسیت ها جایگزین می شود و بعد از ۱۳ روز بیماری  در دام پدید می آید.

 

 

جراحات بیماری

آسیت،اندام ها، تورم غده های لنفاوی و تورم معده و روده از جراحات مشخص بیماری محسوب می شود و گاهی تورم طحال نیز به چشم می خورند.

 

 

نشانه های بیماری

دوره کمون بیماری ۷ تا ۲۱ روز است. در فرم جلدی مخملکی شکل روی پوست مشاهده می شود و در زیر بغل و کشاله ران دام لکه های مزبور جایگزین می شود. تب، خروج ترشحات چرکین از بینی و چشم و تورم معده و استفراغ و بدبو شدن هوای بازدم و بزرگ شدن غده های لنفاوی و طحال توجه دامپزشک را جلب می کند.

 

تشخیص بیماری

به وسیله آزمایش خون مشخص می شود.

 

درمان بیماری

سولفامیدها و ارومایسین ها و ترامایسین با دز قوی در درمان بیماری موثر واقع می شوند. مراقبت های بیماری در بهبودی دام بسیار موثر است. خوراندن شیر و مایعات گرم مفید خواهد بود.

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

لطفا امتیاز بدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا