آموزش نحوه نگهداری همستر

بیماری های همستر + راه های درمان

حیوانی با مجموعه صفات و خصوصیات مختلف، اولین جونده ساکن بیابان که به عنوان جانور دست آموز محبوب و مورد نظر انسان ها واقع شد و اولین بار در سوریه به وجود این حیوان پی بردند. در سال ۱۹۳۱، بریتانیا آن را برای کارهای آزمایشگاهی بکار برد و در آزمایشگاه ها رقیب موش، خرگوش و خوکچه هندی شد زیرا آزمایش بر روی آنها آسان و حساسیت بیشتری نسبت به حیوانات دست آموز روبرو گردید. این موجود به آسانی رام می شود، تمیز است و مراقبت از او آسان می باشد. در این مقاله شما را با بیماری های همستر و راه های درمان آن آشنا خواهیم کرد.

 

بیماری دم خیس

بیماری های مهم  همستر دم خیس wet tail نامیده می شود که با بیرون زدگی و رنگ پریدگی مقعد مشخص می شود. اگرچه علائم اولیه شامل تغییرات حالات و از دست دادن اشتها است. از پای افتادن حیوان سریع است مگر آنهایی که سریعا به دامپزشک رسانده شده و مداوا گردند. چون رشد و انتشار بیماری سریع است رعایت بهداشت با ضدعفونی کردن قفس و سوزاندن بستر ضروری است به خصوص اگر بیشتر از یک همستر در محل نگهداری شود یا چنانچه قفس مجددا مورد استفاده قرار گیرد.

 

اسهال و یبوست

مدفوع نرم دلیل بر اسهال و فقدان آن دلالت بر یبوست دارد. تغییرات ناگهانی در نوع سبزی داده شده و شسته نبودن یا آلوده بودن آن یا اسپری مواد شیمیایی یا قفس آلوده ممکن است سبب اسهال شود. کمبود آب و غذاهای آبدار نیز باعث یبوست می شود که باید رژیم غذایی همستر را اصلاح نمود.

 

ذات الریه

هوای خیلی سرد، همستر را مبتلا به ذات الریه می کند و چنانچه هنگام تنفس آهنگ مخصوصی به گوش رسد علامت تورم مجاری تنفسی است و آب نیمه گرم شده و سفیده تخم مرغ مخلوط شده با مقداری قند مفید است و در موارد حاد در اولین فرصت باید به دامپزشک رسانده شود.

 

آبسه

آبسه ها به علت زخم بوجود آمده و در اثر زد و خورد همسترها با هم ایجاد می شود. زخم ها باید با ضدعفونی کننده ملایم شستشو داده شود تا آبسه شکافته شود و تمام چرک خارج شود. آبسه های جیب کیسه ای مهم تر و حادتر هستند چون هیچ بزاقی در آن ناحیه برای ضدعفونی کردن زخم وجود ندارد. گاهی جراحت و خراش مورد توجه قرار نمی گیرد به علاوه گاهی جراحت ترمیم می شود اما توده باقی می ماند و تشخیص اینکه توده آبسه یا تومور است مشکل است.

وجود خراش یا گزش، آبسه بودن را تایید می کند. دامپزشک آبسه را از چرک پاک می کند و گاهی یک دوره آنتی بیوتیک ضروری است و درمان باید ادامه یابد.

 

آبسه های صورت یا گونه همستر

گاهی این آبسه ها رای اینکه کاملا از عفونت و چرک پاک شوند نیاز به جراحی دارند. بعضی آبسه ها ممکن است به خودی خود بترکند و گاهی این امر حال همستر را بدتر می کند. بنابراین وقتی دیده شد که گونه های همستر بطور دائم پر و ورم کرده است باید به آبسه مشکوک شد. در این صورت گونه ها ورم کرده و چشم ها یکی یا هر دو بسته شده و تنفس سخت و دشوار است و چنانچه محل خیلی دردناک شود از غذا خوردن هم می افتد و گاهی سریعا تحلیل می رود.

 

انگل های خراجی

همستر به خودی خود انگل خارجی ندارد ولی می تواند از راه بستر آلوده یا حیوانات اهلی مبتلا شود و در این صورت باید پودر ضد انگل روی پوشش او ریخت و بستر را عوض کرد تا تخم لارو پرورش نیابد.

 

فلج شدن

در اثر کمبود جا ممکن است دست و پای حیوان فلج شود و با کمک پوزه خود را به اطراف بکشاند و گاهی این امر در اثر سو تغذیه یا کمبود ویتامین ها رخ می دهد. در این صورت تعویض قفس و خوراندن مواد غذایی حاوی ویتامین D از جمله شیر، تخم مرغ و سبزیجات به آنها ضروری است.

 

 

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

4/5 - (54 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا