آموزش نگهداری از پرندگاننحوه پرورش مرغ مینا

بیماری های مرغ مینا + راه های درمان 🐦

رایج ترین بیماری های مرغ مینا :

 

سرماخوردگی :

مینا ها پرندگانی مقاوم هستند اما سرد بودن دمای نگهداری پرنده می تواند باعث ایجاد سرماخوردگی گردد. گذاشتن قفس پرنده در فصول سرد در کنار در و پنجره باز و یا زیر باد کولر نیز از عواملی است که می تواند  باعث سرماخوردگی پرنده شود.

نشانه ها :

پرنده اغلب در حال چرت زدن است و سوراخ های بینی اش گرفته می باشد و دارای آبریزش است. به هنگام نفس کشیدن، صدای خس خس شنیده می شود و اشتهای پرنده کم است. پرنده ضعیف است و ممکن است دچار اسهال باشد.

درمان :

برای درمان این بیماری حتما پرنده را نزد دامپزشک ببرید. دمای اتاق پرنده باید ثابت و حدود ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی گراد باشد. سعی کنید تا زمان خوب شدن پرنده او را آرام بگذارید و او را استحمام نکنید. به یاد داشته باشید که استفاده از هر گونه دارو بدون مشورت با دامپزشک بپرهیزید.

 

بیماری های مرغ مینا
بیماری های مرغ مینا

 

کلامیدیوز :

کلامیدیوز بیماری عفونی مشترک بین انسان و پرندگان است. این بیماری بر اثر باکتری کلامیدیا پسی تاسی بوجود می آید. شرایط نا مساعد محیطی و استرس حمل و نقل و دستکاری پرنده موجب افزایش شدت بیماری می گردد و عامل بیماری زا از طریق مدفوع پرنده دفع می شود و معمولا انتقال بیماری با استنشاق ذرات خشک شده مدفوع آلوده انجام می گیرد و این امکان وجود دارد که بیماری از طریق خوردن و یا نوشیدن آب و غذای آلوده منتقل شود.

نشانه ها :

بیماری به دو شکل حاد و تحت حاد بروز می کند. در شکل تحت حاد بیماری، نشانه های بالینی بیماری ممکن است تشخیص داده نشود و یا اینکه ممکن است نشانه های خفیف تنفسی و یا اسهال جلب نظر نماید. در شکل حاد بیماری نشانه هایی نظیر : کز کردن، لاغری، بی اشتهایی، اسهال زرد متمایل به سبز، صداهای تنفسی، تورم ملتحمه چشم و ترشحات بینی دیده می شود.

درمان :

دامپزشک ممکن است از تتراسایکلین برای درمان پرنده استفاده کند. استفاده از هر گونه دارو بدون مشورت دامپزشک خودداری کنید.

 

 

بیماری نیوکاسل :

ویروس پارامیسکو عامل اصلی بیماری نیوکاسل می باشد. این بیماری قابل انتقال به انسان نیست ولی به دیگر پرنده ها سرایت می کند.

نشانه ها :

از نشانه های اولیه نیوکاسل در پرنده، سخت شدن تنفس طی یک تا دو روز بعدی و رعشه و لرزش پاها و بال ها و به مرور حالت خمیده پیدا کردن پاها و به عقب برگشتن شانه ها و خم شدن گردن می باشد.

درمان :

بیماری نیوکاسل درمان ندارد و استفاده از واکسن در مرغ مینا گزارش نشده است. از راه های پیشگیری می توان به ایزوله کردن و ضدعفونی شدید در محیط آلوده، رعایت بهداشت و پاک کردن مداوم، دوری از پرندگان دسته جمعی، جلوگیری از تماس پرنده تازه وارد با پرنده قبلی، کنترل جمعیت و نابود کردن لاشه پرنده بیمار اشاره کرد.

 

 

بیماری آبله :

بیماری آبله حدود ۲۳۲ گونه از پرندگان را درگیر می کند. این بیماری توسط تیپ های مختلف ویروسی بوجود می آید. گزارشی از انتقال این بیماری به انسان وجود ندارد.

نشانه ها :

التهاب ملتحمه چشم، کراتیت، زخم قرنیه و ضایعات بر روی پلک چشم و زخم های پوستی ناحیه سر و منقار و ترشح چشمی، افسردگی، کاهش اشتها.

درمان :

درمان اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد. ایزوله و ضدعفونی کردن محیط از راه های پیشگیری می باشد.

 

 

هایپر کراتوز :

این بیماری مستقیما با رژیم غذایی پرنده در ارتباط است. کمبود ویتامین ها می تواند باعث بروز این بیماری شود. نام این بیماری دلالت بر رشد بیش از حد کراتین دارد و کراتین معمولا به لایه پوششی پوست، مو، منقار و پنجه پای پرنده اطلاق می گردد این بیماری در میناها و سارها شایع می باشد و نباید با بیماری جرب اشتباه گرفته شود.

نشانه ها :

تورم و پوسته پوسته شدن پنجه و ساق پا، ژولیدگی پرها.

درمان :

درباره رژیم غذایی پرنده با دامپزشک مشورت کنید.میناها نیاز به ۱۸ تا ۲۰ درصد پروتئین در رژیم غذایی دارند. استفاده از پلت مخصوص مرغ مینا می تواند ویتامین A  مورد نیاز بدن پرنده را تامین کند.

 

 

اتوکسوپلاسموز :

این بیماری انگلی روده ای توسط تک یاخته ای به نام ایزوسپوراکوکسیدیان بوجود می آید. علت اصلی انتقال بیماری از طریق خوردن غذای آلوده به مدفوع پرنده می باشد. این بیماری با ضعیف شدن و یا عدم تعادل در رژیم غذایی پرنده خود را نشان می دهد.

نشانه ها :

جوجه میناها معمولا بدون نشانه تلف می شوند. در پرنده بالغ به ندرت نشانه ها دیده می شوند و اغلب به صورت خستگی و یا بی حالی می باشد.

درمان :

بیماری را می توان از طریق آزمایش فضله پرنده تشخیص داد. درمان توسط دامپزشک انجام می گیرد.

 

 

هموکروماتوز :

مرغ مینا مستعدترین پرنده در بیماری هموکروماتوز یا جذب آهن زیاد می باشد. هموکروماتوز زمانی رخ می دهد که آهن در کبد پرنده بیش از حد تجمع کند و در نهایت مسمومیت پرنده را در پی خواهد داشت.

نشانه ها :

کاهش وزن، بی اشتهایی، تنفس سخت و بی حالی. نشانه ای بیماری اختصاصی نبوده و برای پی بردن به عارضه باید به تاریخچه بیماری، جیره غذایی و غیره توجه نمود.

درمان :

بهترین روش پیشگیری از طریق حذف مواد پرآهن از جیره غذایی پرنده می باشد.

 

 

آسپرژیلوز :

آسپرژیلوز عفونت قارچی است که توسط آسپرژیلوس فومیگاتوس ایجاد می شود. این عفونت مربوط به سیستم تنفسی پرنده می باشد.

نشانه ها :

پرندگانی که به این بیماری مبتلا می شوند، همانند انسان سرفه می کنند و علاوه بر آن صدای پرنده نیز تغییر می کند. در این حالت پرنده به سختی نفس می کشد.

درمان :

معمولا درمانی برای آسپرژیلوز وجود ندارد. اسپری محیط با ضد قارچ های موثر غیر مسمومیت زا،ممکن است به کاهش درگیری کمک کند. معمولا در پرندگان زینتی آمفوتریسین B و نیستاتین به کار برده می شود. بهترین راه پیشگیری از این بیماری، بستر خشک و با کیفیت، غذای بهداشتی و رعایت کردن بهداشت محیط می باشد.

 

 

انگل های داخلی و خارجی :

میناها به علت خوردن حشرات از قبیل کرم های خاکی و غیره که میزبان بسیاری از انگل ها هستند و یا بعلت تخم بسیاری از کرم ها، ممکن است که به انواع کرم های انگلی از قبیل: کرم های گرد، کرم های پهن، کرم های نواری، کرم های مویین، کرم های سکوم و غیره آلوده شوند.

اما مینای محبوس در قفس به علت شرایط مخصوص زندگی و رعایت بهداشت مناسب کمتر به اینگونه انگل ها مبتلا می شوند. اما به هر حال در صورت مشاهده تخم انگل در فضله پرنده باید فورا با دامپزشک تماس گرفت.

 

 

کنه های مرغ مینا :

کنه از بندپایان است و می تواند با حمله به پرندگان مختلف از جمله مینا به مکیدن خون پرنده پرداخته و احیانا باعث انتقال برخی از بیماری ها به آنها شود. چنانچه تعداد کنه ها زیاد باشد، عوارضی نظیر بی قراری، کاهش شدید اشتها، کم خونی و ضعف را در پی خواهد داشت. رعایت کامل بهداشت قفس و محل نگهداری پرنده می تواند از بروز انواع انگل ها جلوگیری کند.

 

 

مشکلات پا:

میناها دارای پاهای بسیار ظریفی هستند. مشکلات پاها مانند : بیش از حد جمع کردن پا زیر شکم، لنگیدن، عدم تعادل، نشستن روی کف قفس و هر گونه قرمزی،تورم و التهاب در هر قسمت از پا باید فورا توسط دامپزشک معاینه و درمان شود.

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

 

4.3/5 - (143 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. پرنده من (مرغ مینا) ۲ روزی میشه سر و گردنش میلرزه و چرت میزنه و بخاطر لرزش نمیتونه غذا بخوره
    میشه یه راهنمایی بکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا