آموزش نحوه نگهداری سگ

مهم ترین نکات آموزش”دست دادن” به سگ + آموزش (بزن قدش )

اکثر افراد تصور می کنند تربیت سگ یعنی آموزش همان فرمان های عمومی مانند : نشستن، خوابیدن، آمدن و … البته که فراگیری این فرمان ها برای تربیت سگ بسیار مهم هستند اما نباید مزایای آموزش ترفند های جالب و سرگرم کننده را نیز دست کم گرفت. این گروه از آموزش ها یک راه عالی برای تحریک ذهنی و ثابت ساختن فرمان های پایه حتی در دوران تولگی برای سگ ها می باشد.

 

آموزش دست دادن به سگ ها

دست دادن یک ترفند نسبتا ساده برای آموزش به سگ ها می باشد و اکثرا آن را به سرعت یاد می گیرند و پایه آموزشی چند ترفند دیگر مانند بزن قدش، دست چپ و راست، بای بای کردن و بازی گل یا پوچ و غیره است پس سعی کنید این فرمان را بدرستی به سگ خود آموزش دهید. این آموزش باید ۵ دقیقه و دو یا سه بار در روز انجام شود.

نکته : توجه داشته باشید سگی که دست درد دارد، سگی که خاطر بد از گرفتن سرم، کوتاه شدن بیش از حد ناخن، لگد شدن پنجه و… داشته باشد تا زمانی که ترسش از لمس شدن پنجه ها از بین نرود این آموزش را یاد نخواهد گرفت،پس قبل ازشروع هر آموزشی شما باید شرایط جسمی و روحی سگ خود را مد نظر داشته باشید. هرگز در زمان دست دادن پنجه سگ را به سمت بالا و پایین تکان ندهید چون این عمل می تواند باعث ضرب دیدگی، در رفتگی و یا پارگی تاندون دست سگ شود و این هیچ ارتباطی به سن، نژاد و جثه سگ ندارد.

 

آموزش “دست دادن” به توله های زیر ۳ ماه

زمانی که توله در حال نشسته قرار دارد روبروی او نشسته در یک دست خوراکی تشویقی را نگه داشته با دست دیگر خود دست توله را از آرنج به سمت پنجه با حالتی مانند نوازش، لمس کرده و آرام به سمت بالا حرکت می دهید. میزان بالا آوردن دست توله نباید بالاتر از آرنج دست دیگر توله باشد. در این زمان اسم توله و فرمان دست بده را با هم بیان کرده و خوراکی تشویقی را با دست دیگر در اختیار توله قرار می دهید. چندین بار این حرکت را پشت سر هم انجام دهید. بعد از مدت کوتاهی تا دست شما با آرنج توله برخورد پیدا می کند توله دست خود را بالا آورده و روی دست دیگر شما قرار می دهد.

 

آموزش “دست دادن” به توله های بالای ۳ ماه و سگ های بالغ

ابتدا به سگ فرمان بشین را داده و زمانی که سگ در حالت نشسته قرار گرفت خوراکی تشویقی به او داده و خودتان روبروی سگ بنشینید سپس دو دست خود را روبروی سگ قرار می دهید به شکلی که دستی که خوراکی تشویقی در آن قرار دارد مشت شده روبروی پوزه سگ و کف دست دیگر به حالت افقی باز روبروی قفسه سینه سگ.

سگ بوی خوراکی تشویقی را احساس کرده و در ابتدا سعی می کند با پوزه اش مشت شما را باز کند زمانی که به نتیجه نرسد از دست خود برای باز کردن مچ شما استفاده می کند. در این زمان شما مشت خود را کمی بالاتر برده تا دست سگ بر روی کف دست باز شما قرار گیرد در این زمان است که شما فرمان ( دست بده ) را بیان کرده مشت خود را باز کرده تا سگ تشویقی را بخورد و با دست دیگر، پنجه سگ که بروی دستتان قرار دارد را نیز نوازش کنید.

در تمرین های بعدی می توانید این فرمان را در حالی که روبروی سگ  ایستاده اید و کف یکی از دستانتان روبروی سگ قرار دارد این فرمان را بیان کرده و بعد از پاسخ صحیح خوراکی تشویقی که در جیب یا کیف تشویقی در اختیار دارید به سگ بدهید.

 

آموزش فرمان ” بزن قدش “

بزن قدش نوعی ابراز احساسات است که دو نفر به جای دست دادن کف دست خود را به کف دست دیگری می زنند. برای آموزش این ترفند اگر سگ شما دست دادن را کاملا آموخته باشد یادگیری و اجرای این فرمان برایش بسیار راحت و سریع خواهد بود. این آموزش ۵ دقیقه و دو تا سه بار در روز باید انجام شود.

 

آموزش ” بزن قدش ” برای توله های زیر ۳ ماه

ابتدا زمانی که توله در حال نشسته قرار دارد شما نیز روبروی سگ در حالت نشسته قرار گرفته. خوراکی تشویقی را بین انگشت حلقه و انگشت وسط قرار داده و دست خود را به صورت عمود روبروی صورت توله قرار داده و فرمان ( بزن قدش ) را می گویید. ابتدا توله سعی می کند با لیس زدن، خوراکی تشویقی را از بین انگشتان شما خارج کند اما زمانی که ناامید شود از پنجه اش استفاده می کند. اولین باری که با پنجه خود به کف دست شما زد خوراکی تشویقی را در اختیارش قرار دهید.

 

آموزش ” بزن قدش ” برای سگ های بالای ۳ ماه

به سگ فرمان بشین را داده کف دست خود را به صورت عمود روبروی سگ گرفته و در دست دیگر خوراکی تشویقی را بالاتر از پوزه سگ قرار داده زمانی که سگ پنجه خود را برای گرفتن خوراکی بالا می آورد دستش با کف دست شما برخورد خواهد کرد در این هنگام فرمان (بزن قدش) را بیان کرده و خوراکی تشویقی را به سگ بدهید. در مرحله بعدی خوراکی تشویقی از صحنه آموزش حذف شده و در جیب یا کیف کمری قرار گرفته و بعد از انجام صحیح فرمان، خوراکی را به سگ بدهید.

 

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

لطفا امتیاز بدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا