آموزش نحوه نگهداری خرگوش

چگونه مکان دستشویی را به “خرگوش” آموزش دهیم ؟

 

آموزش دستشویی کردن خرگوش :

اگر خرگوش شما ۶ تا ۸ هفته سن دارد، باید خودتان را برای بروز بعضی حوادث آماده کنید. تحقیقات نشان داده است که خرگوش های جوان تر نسبت به خرگوش هایی با سن بالاتر نیاز به تکرار بیشتری برای یادگیری دارند.

برای شروع آموزش ابتدا باید دقت کنید که خرگوش شما از چه گوشه ای از قفس برای دستشویی کردن استفاده می کند. جعبه مخصوص دستشویی را در آنجا قرار دهید. چنانچه به خرگوش تان اجازه می دهید که از قفس خارج شود حتما در اتاق از جعبه دستشویی استفاده کنید. زمانی که خرگوش خارج از قفس است، هر پنج دقیقه یک بار او را درون جعبه دستشویی قرار دهید. اگر دقت کردید که خرگوش پشتش را بالا می برد و دمش را بالا می گیرد و در جای مخصوص دستشویی کردن نیست، فورا او را بلند کنید و در جای مخصوص قرار دهید. شما باید هر لحظه آماده باشید چراکه خرگوش های جوان فورا آموزش داده شده را فراموش می کنند.

 

آموزش دستشویی کردن خرگوش
آموزش دستشویی کردن خرگوش

 

آموزش مدفوع کردن خرگوش :

خرگوش ها گاه برای تعیین قلمرو در جاهای مختلف خانه دستشویی می کنند. با این حال می توانند یاد بگیرند که بیشتر مواقع در جعبه مخصوص دستشویی کنند. خرگوش ها در طبیعت نیز دارای جای مخصوصی برای دستشویی کردن هستند. تنها چیزی که خرگوش خانگی شما نیاز دارد که یاد بگیرد، جعبه همان جای مخصوص دستشویی کردن است. بسیاری از خرگوش ها این موضوع را یاد می گیرند اما چنانچه با مشکل مواجهه شدید، مدفوع او را جمعه کرده و درون جعبه مخصوص بریزید.

برای مدت کوتاه ممکن است فکر کنید که خرگوش تان به طور کامل آموزش دیده است، اما چنانچه به سن ۵ تا ۷ ماهگی برسد، عادات ناپسند قبلی او باز می گردد و به شخصیت جدیدی تبدیل می شود. چنانچه حیوان عقیم نشده باشد، روی وسایل ادرار خواهد کرد. بنابراین لزوم عقیم سازی حیوان در این مرحله حائز اهمیت است.

 

 

مدفوع خرگوش

هیچ آموزشی خوشایندتر از این نیست که خرگوش شما در جایی که به او آموزش داده اید دستشویی کند. مدت زمان یادگیری خرگوش به سه عامل بستگی دارد : ۱- سن خرگوش ۲- عقیم شدن ۳- تعداد خرگوش در خانه

خرگوش هایی که بسیار جوان هستند، فراموش کارند . خرگوش های بالغ عقیم نشده (چه نر و چه ماده ) همه جا ادرار می کنند و برخی خرگوش ها برای تعیین قلمرو مدفوع از خود به جا می گذارند.

 

 

آموزش خرگوش عقیم شده :

روند آموزش یک خرگوش بالغ که عقیم شده باشد همانند خرگوش جوان است با این تفاوت که یادگیری سریعتر انجام می شود. به خرگوش خود جعبه های مخصوص دستشویی کردن را نشان دهید و مطمئن شوید که جعبه ها را در گوشه ای که او ترجیح می دهد قرار داده اید. نخستین دقایقی که به او اجازه خروج از قفس می دهید او را زیر نظر بگیرید. اگر او دمش را برای ادرار کردن بالا گرفت ، او را بردارید و درون جعبه مخصوص دستشویی قرار دهید و بعد از پایان کار او را تشویق کنید.

زمانی که خرگوش خودش استفاده کردن را یاد گرفت، باید جعبه را همیشه تمیز نگه دارید تا حیوان تمایل به استفاده از آن داشته باشد. نکته دیگر فراهم کردن چندین جعبه و گذاشتن آن در جاهای مختلف است.

 

 

آموزش به چند خرگوش در خانه چگونه است ؟

چنانچه چندین خرگوش داشته باشید، آموزش می تواند دشوارتر باشد. خرگوش های بیشتر به معنای مدفوع کردن بیشتر برای تعیین قلمرو است. حتی خرگوشی که استفاده از جعبه مخصوص دستشویی را آموخته باشد ممکن است با ورود خرگوش جدید در جای دیگری دستشویی کند. این رفتار تا حد زیادی می تواند با معرفی درست عضو جدید حل شود.

 

 

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

3.8/5 - (16 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا