آموزش نحوه نگهداری خرگوش

آشنایی با ” ۴۴ نژاد خرگوش ” که در دنیا وجود دارد 🐰

نژادهای خرگوش براساس اندازه و وزن به پنج دسته تقسیم می شوند. ماده خرگوش ها اندازه بزرگ تر از نرها دارند و از همین رو وزن آنها نیز بیشتر است. در لیست ارائه شده مراقبت های ویژه مخصوص هر نژاد نیز آورده شده است.( برای عقیم سازی خرگوش در اینجا کلیک کنید.)

دسته بندی ها

  • کوچک ترین نژادهای خرگوش ( کمتر از ۱/۸ کیلوگرم)
  •  نژادهای کوچک خرگوش ( وزن اغلب بین ۱/۸ تا ۳ کیلوگرم )
  •  نژادهای متوسط خرگوش ( وزن بین ۳ تا ۴/۸ کیلوگرم )
  •  نژادهای بزرگ خرگوش ( وزن بین ۴ تا ۵/۴ کیلوگرم )
  •  نژادهای بسیار بزرگ خرگوش ( وزن اغلب بیشتر از ۵/۴ کیلوگرم است)

 

کوچک ترین نژادهای خرگوش( کمتر از ۱/۸ کیلوگرم )

 

 

۱- امریکن فیوزی لوپ(American Fuzzy Lop )

وزن این نژاد ۱۳۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم می باشد. این خرگوش های کوچک صورتی بزرگ و مسطح دارند که شبیه به صورت ” سگ بولداگ ” میباشد و گوش ها نیز آویزان است. این نژاد در چندین رنگ مختلف پرورش داده می شود. این نژاد دارای پوشش ابریشمی است و نیازمند شانه کشیدن روزانه و تغذیه خاص می باشد.( برای دانستن علت های ریزش مو در خرگوش اینجا کلیک کنید )

 

امریکن فیوزی لوپ
امریکن فیوزی لوپ

 

۲- بریتانیا پتی ( Britannia petite )

وزن این نژاد ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ گرم می باشد. این خرگوش های کوچک دارای سرهای تقریبا باریک هستند و بدن شان قوس دار می باشد. گوش ها سیخ است و اندازه ای متوسط رو به بالا دارد. رنگ ها شامل سفید، سیاه، سموری، بلوطی و آگوتی (رنگ خرگوش وحشی) می باشد. پرورش دهندگان حرفه ای ادعا می کنند که این خرگوش نسبت به نژادهای دیگر جست و خیز بیشتری دارد و از همین رو بغل کردن آن کار دشواری خواهد بود.

 

بریتانیا پتی
بریتانیا پتی

 

۳- جرسی وولی (Jersey Wooly)

وزن این خرگوش بین ۱ تا ۱/۵ کیلوگرم است. بدن گرد و پهن است و پشمالو می باشد. پوشش مو در صورت و تا گوش ها کوتاه است. این خرگوش ها در رنگ های بسیاری پرورش داده می شوند. جرسی وولی ها نیازمند آراستن زیاد هستند و به رژیم غذایی خاصی نیاز دارند.

 

جرسی وولی
جرسی وولی

 

۴- کوتوله هندی (Netherland Dwarf )

وزنش بین ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ گرم است. این خرگوش ها دارای بدن هایی گرد و فشرده هستند و سرهای بزرگ، گردن های کوتاه دارند. پوشش براق و پرپشت است و در اکثر رنگ ها وجود دارد. بسیاری بر این عقیده اند که این خرگوش ها بیشتر از نژادهای دیگر مستعد گاز گرفتن می باشند و از همین رو کمتر برای کودکان مناسب هستند.

 

کوتوله هندی
کوتوله هندی

 

۵- لاین هد (Lionhead )

وزن این خرگوش ها بین ۱۳۰۰ تا ۱۷۰۰ گرم می باشد. خاستگاه این نژاد بلژیک است و در انگلستان توسعه یافته است. بدن کاملا گرد است و پوشش پرپشت می باشد و اندازه متوسط دارد. این پوشش در اطراف گردن به ۵ تا ۸ سانتی متر می رسد. امروزه این خرگوش ها، هم به صورت گوش های آویزان و هم گوش های ایستاده پرورش داده می شوند،اما تنها نوع گوش های آویزان توسط انجمن های حرفه ای پرورش دهندگان پذیرفته می شود.

 

لاین هد
لاین هد

 

۶- لهستانی ( Polish )

وزنش ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ گرم می باشد. بدن فشرده و گوش ها کوتاه و ایستاده است. پوشش کوتاه و پرپشت است و به رنگ های سیاه، آبی، شکلاتی، سفید و یا لکه های رنگی می باشد.

 

لهستانی
لهستانی

 

۷- مینی پلاش لوپ (Mini Plush Lop )

وزنش ۱۱۰۰ تا ۱۶۰۰ گرم می باشد. این نژاد در اواخر دهه ۱۹۹۰ توسط دوی دی آنیبال و با ترکیب نژادهای مینی رکس، مینی لوپ و هلند لوپ به وجود آمد. پوشش این نژاد همانند رکس می باشد و از لحاظ ظاهری چیزی بین مینی لوپ کوچک و هلند لوپ است. این خرگوش شخصیتی مهربان دارد.

 

مینی پلاش لوپ
مینی پلاش لوپ

 

۸- مینی ساتین (Mini Satin)

وزن این خرگوش بین ۱۳۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم است. بسیاری از پرورش دهندگان در ایالت متحده بر روی توسعه این نژاد کار می کنند.

 

مینی ساتین
مینی ساتین

 

۹- مینی رکس( Mini Rex)

وزنش بین ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم می باشد. این خرگوش دارای بدنی فشرده و شانه های باریک است. گوش ها کوتاه و به سمت بالا هستند. پوشش این رکس ها صاف و یکدست است. این نژاد امروزه در اکثر رنگ ها پرورش داده می شود.

 

مینی رکس
مینی رکس

 

۱۰- هلند لوپ (Holland Lop)

وزنشان بین ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم می باشد. سر تا حد زیادی مسطح است و بدن کوچک و فشرده می باشد. این خرگوش ها دارای گوش های آویزان هستند و از محبوبیت بسیار زیادی برخوردارند و امروزه در تمام رنگ ها یافت می شوند.

 

 

هلند لوپ
هلند لوپ

 

۱۱- هوتوت کوتوله (Dwarf Hotot)

وزن این نژاد ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ گرم می باشد. این خرگوش دارای ظاهری بسیار قابل توجه و متمایز است. تمام بدن آنها سفید و قسمت دور چشم آنها سیاه رنگ است. آنها بدن فشرده و گردی دارند و گوش هایشان صاف است.

 

 

هوتوت کوتوله
هوتوت کوتوله

 

۱۲- هیمالین (Himalayan)

این خرگوش بین ۱ تا ۱/۸ کیلوگرم وزن دارد و به رنگ سفید است و گوش ها، پاها، بینی و دمش به رنگ سیاه، آبی، یاسی و شکلاتی می باشد. بدن بلند و کشیده است و گوش ها کوتاه و سیخ هستند.

 

 

هیمالین
هیمالین

 

نژادهای کوچک خرگوش ( وزن اغلب بین ۱/۸ تا ۳ کیلوگرم )

 

۱- آلمانی (Dutch )

وزن بین ۱۶۰۰ تا ۲۵۰۰ گرم است. این خرگوش ها ساختاری فشرده دارند و اندام خلفی کاملا گرد است. رنگ سفید در مرکز صورت و پاهای جلویی و از وسط بدن به بالا و همچنین پنجه ها و پاهای عقبی به چشم می خورد. کل بدن سیاه، شکلاتی، آبی، کرم یا خاکستری است. گوش ها اغلب بزرگ و ایستاده هستند. این نژاد با کودکان بسیار سازگار است.

 

 

آلمانی
آلمانی

 

۲- اینگلیش آنقوره (English Angora)

وزنش ۲۲۰۰ تا ۳۲۰۰ گرم می باشد. پوشش پنبه ای پرپشت تمام بدن شامل صورت و گوش ها را پوشانده است و ظاهری همانند توپ پنبه ای به این خرگوش داده است. این خرگوش در رنگ های مختلف پرورش داده می شود. اینگلیش آنقوره نیازمند رژیم غذایی خاص و آراستن روزانه می باشد.

 

 

اینگلیش آنقوره
اینگلیش آنقوره

 

۳- تن (Tan)

۱۸۰۰ تا ۳۶۰۰ گرم است. شکم، پهلوها ، سینه و بخش درونی قسمت جلویی بدن و پاهای عقبی و به صورت مثلثی در پشت گردن و قسمت های زیرین دم به رنگ قهوه ای مایل به زرد است. کل پوشش به رنگ سیاه یکدست، آبی، شکلاتی، کرم و یاسی می باشد. بدن باریک و لاغر است و اندازه ای متوسط دارد. گوش ها بزرگ و ایستاده هستند.

 

 

تن
تن

 

۴- سیلور (Silver)

وزنش بین ۲۲۰۰ تا ۳۲۰۰ گرم است. بدنش دارای ظاهری خپل و فشرده است. گوش ها بزرگ و ایستاده هستند. هر رشته موی پوشش این خرگوش دارای سه طیف رنگی مختلف است. رنگ آبی در پایه، مرواریدی در وسط و سیاه در بالا.

 

 

سیلور
سیلور

 

۵- فلوریدا وایت (Florida White)

بین ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ گرم است. بدنش گرد و سرش نیز گرد است. گوش ها کوتاه و ایستاده هستند. رنگ بدنشان سفید و چشم ها به رنگ یاقوتی است.

 

 

فلوریدا وایت
فلوریدا وایت

 

۶- مینی لوپ (Mini Lop)

وزنش ۲ تا ۴ کیلوگرم است. بدنش سنگین است و ساختار فشرده ای دارد و گردنش کوتاه است. گوش ها آویزان هستند و قسمت فوقانی سر به شکل نعل اسب است. پوشش پرپشت و انبوه است. این خرگوش امروزه در رنگ های مختلف پرورش داده می شود. نژادی بسیار آرام است و برای کودکان مناسب می باشد.

 

 

مینی لوپ
مینی لوپ

 

۷- ولوتین لوپ (Velveteen Lop)

وزن بین ۲/۲ تا ۳ کیلوگرم است. بدنش کشیده است و سینه گرد می باشد. گوش ها افتاده و آویزان است و اندازه اش ۳۵ سانتیمتر می باشد. پوشش همانند خرگوش های نژاد رکس می باشد. گاه این نژاد را مینیاتور اینگلیش لوپ با پوشش رکس توصیف می کنند.

 

 

ولوتین لوپ
ولوتین لوپ

 

۸- هاوانا (Havana)

وزنش ۲ تا ۳ کیلوگرم است و رنگ بدنش سیاه، آبی و شکلاتی می باشد. بدن کوتاه است و شانه ها و اندام خلفی پشت پهن می باشند. سر عریض است و گوش ها اندازه ای متوسط دارند و ایستاده هستند.

 

 

هاوانا
هاوانا

 

نژادهای متوسط خرگوش( وزن اغلب بین ۳ تا ۴/۸ کیلوگرم)

 

۱- امریکن سیبل(American Sable)

وزن بین ۳۲۰۰ تا ۴۵۰۰ گرم می باشد. بینی، گوش ها، پاها و دم قهوه ای تیره است و بدن رنگی قهوه ای مایل به قرمز دارد. بدن اندازه ای متوسط دارد و سر کشیده و گوش ها بلند و ایستاده است.

 

 

امریکن سیبل
امریکن سیبل

 

۲- اینگلیش اسپات( English Spot)

وزنش ۲/۷ تا ۳/۶ کیلوگرم است. بدنی ورزیده دارد و گوش هایش دراز و ایستاده است. روی بینی اش لکه سیاهی به شکل پروانه وجود دارد و همچنین لکه هایی روی پشت و طرفین بدن به چشم می خورند. بسیاری از صاحبان بر این عقیده اند که این خرگوش دارای خلق و خوی عصبی است.

 

 

اینگلیش اسپات
اینگلیش اسپات

 

۳- بلژین هیر(Belgian Hare)

وزنش ۲/۷ تا ۴/۵ کیلو گرم است. بدنش کشیده و بلند است و بیشتر به خرگوش های صحرایی شباهت دارد. گوش ها بزرگ و ایستاده است. برخی از صاحبان این خرگوش ها مدعی هستند که بلژین هیرها بیشتر مستعد شکستگی های استخوانی بر اثر مراقبت و گرفتن نادرست حیوان هستند.

 

 

بلژین هیر
بلژین هیر

 

۴- پالمینو (Palomino)

وزنش ۳/۶ تا ۴/۶ کیلوگرم است. این خرگوش دارای پوششی زیبا به رنگ طلایی است. بدنش اندازه ای متوسط دارد و گوش ها نیز ایستاده هستند.

 

 

پالمینو
پالمینو

 

۵- جاینت آنقوره (Giant Angora)

۳/۸ تا ۴/۳ کیلوگرم وزن دارد. این خرگوش ها سفید با چشمان یاقوتی رنگ هستند. بدنش فشرده و گرد و پوشش آن بلند است. این خرگوش نسبت به دیگر آنقوره ها دارای بلندترین پوشش پنبه ای است چراکه پوشش زیرین آن نیز پرپشت می باشد. این خرگوش به مراقبت و آراستن روزانه و همچنین رژیم غذایی با پروتئین بالا نیاز دارد.

 

 

جاینت آنقوره
جاینت آنقوره

 

۶- رکس (Rex)

۳/۴ تا ۴/۷ کیلوگرم وزن دارد. بدنش اندازه ای متوسط دارد و گرد است و گوش ها بزرگ و ایستاده هستند. پوشش همانند خرگوش مینی رکس است و ظاهر مخملی خواب دار دارد.

 

 

رکس
رکس

 

۷- رینلندر (Rhinelander)

وزنش ۳ تا ۴/۵ کیلوگرم است. این خرگوش سه رنگ می باشد. رنگ بدن سفید با لکه های سیاه و نارنجی روی بدن. بدنش کشیده است و سری باریک دارد و گوش هایش ایستاده و به سمت بالا هستند.

 

 

رینلندر
رینلندر

 

۸- ساتین آنقوره (Satin Angora)

وزنش ۳ تا ۴ کیلوگرم است. این خرگوش دارای پوششی بلند و یکدست می باشد که ظاهری درخشان دارد. پوشش پنبه ای در همه جای بدن به جز سر و گوش ها دیده می شود. این خرگوش نیاز به آراستن زیاد و رژیم غذایی خاصی دارد.

 

ساتین آنقوره
ساتین آنقوره

 

۹- فرنچ آنقوره (French Angora)

۳/۴ تا ۴/۷ کیلوگرم وزن دارد. بدنش گرد است و دارای اندازه ای متوسط می باشد و گوش ها دراز و ایستاده هستند. صورت، گوش ها و پاهای جلویی دارای پوشش کوتاهی هستند. تمام بدن دارای پوشش پنبه ای بسیار بلندی است. امروزه این نژاد در رنگ های مختلف پرورش داده می شود. این خرگوش باید با رژیم غذایی خاصی تغذیه شود و به دقت هر روز آراسته گردد.

 

 

فرنچ آنقوره
فرنچ آنقوره

 

۱۰- کالیفرنیایی (Californian)

وزنش ۳/۶ تا ۴/۷ کیلوگرم است. رنگ بدنش سفید است و گوش ها، بینی، پاها و دم به رنگ سیاه می باشد. بدن اندازه ای متوسط دارد و گوش ها به سمت بالا و ایستاده هستند.

 

 

کالیفرنیایی
کالیفرنیایی

 

۱۱- لیلاک (Lilac)

وزنش بین ۲/۶ تا ۳/۶ کیلوگرم است. رنگش خاکستری است و مایل به صورتی می باشد. بدنش اندازه ای متوسط دارد و سرش کشیده و باریک است و گوش ها نیز بزرگ و ایستاده هستند.

 

 

لیلاک

 

۱۲- هارلکوئین (Harlequin)

وزنش ۳/۱ تا ۴/۳ کیلوگرم است. خاستگاه این خرگوش راه راه، فرانسه است. بدن دارای دو نوار رنگی است و سر نیز دو رنگ می باشد. بدنش اندازه ای متوسط دارد و اندام های خلفی گرد هستند. سر این خرگوش گرد و گوش ها بلند و ایستاده می باشند.

 

 

هارلکوئین
هارلکوئین

 

۱۳- هوتوت (Hotot)

۳/۶ تا ۵ کیلوگرم وزن دارد. همانند هوتوت کوتوله، این خرگوش نیز دارای رنگی سفید با حلقه سیاه دور چشم است. بدن گرد است و گوش ها اندازه ای متوسط دارند و ایستاده هستند.

 

 

هوتوت
هوتوت

 

 

نژادهای بزرگ خرگوش (وزن اغلب بین ۴ تا ۵۴ کیلوگرم)

 

۱- امریکن چین چیلا (American Chinchilla)

وزنش ۴ تا ۵/۴ کیلوگرم است. بدن اندازه ای متوسط دارد و اندام های خلفی کاملا گرد هستند. پایه رنگ هر مو آبی لوحی، رنگ میانی مرواریدی و بالایی سیاه است. گوش ها نیز بلند و ایستاده هستند.

 

 

امریکن چین چیلا
امریکن چین چیلا

 

۲- اینگلیش لوپ (English Lop)

وزنش ۴ تا ۵/۴ کیلوگرم است. اندام های خلفی گرد هستند و شانه ها و سر باریک می باشند. گوش ها آویزان و فوق العاده بزرگ هستند و اندازه آنها به ۶۰ سانتی متر می رسد. این خرگوش ها نیاز به مراقبت های ویژه دارند چراکه گوش ها دچار بیماری یا صدمه می شوند. برای کسانی که نخستین بار اقدام به نگهداری خرگوش می کنند، اینگلیش لوپ مناسب نیست.

 

 

اینگلیش لوپ
اینگلیش لوپ

 

۳- بورن (Beveren)

وزنش ۴ تا ۵/۴ کیلوگرم است. بدن شکل گلابی دارد و گوش ها بزرگ و ایستاده هستند. پوشش پرپشت و به رنگ های سیاه، آبی و یا سفید است.

 

 

بورن
بورن

 

۴- زلاندنو (New Zealand)

وزنش ۴ تا ۵/۴ کیلوگرم است. پوشش به رنگ سیاه، قرمز یا سفید می باشد. بدنش اندازه ای متوسط دارد و گرد است. گوش ها نیز بلند هستند و ایستاده می باشند. این خرگوش یکی از بهترین حیوانات خانگی است.

 

 

زلاندنو
زلاندنو

 

۵- سینامون (Cinnamon)

وزنش ۳/۸ تا ۵ کیلوگرم است. این خرگوش دارای رنگ دارچینی با نشانه خاکستری در پشت است. بدن اندازه ای متوسط دارد، گرد است و گوش ها بزرگ و ایستاده هستند.

 

 

سینامون
سینامون

 

۶- شامپانی دآرجنت (Champagne DArgent)

۴ تا ۵/۴ کیلوگرم وزن دارد. این خرگوش غیر معمول، دارای پوششی است که به تدریج از جوانی تا سن بلوغ، از سیاه به نقره ای تغییر می یابد. بدن دارای اندازه ای متوسط است و گرد می باشد. گوش ها بلند و ایستاده هستند.

 

 

شامپانی دآرجنت
شامپانی دآرجنت

 

۷- فرنچ لوپ (French Lop)

وزنش ۴/۵ تا ۶/۳ کیلوگرم است. این خرگوش بزرگ ترین نژاد در میان لوپ ها می باشد. بدن سنگین است و ساختار عضلانی خوبی دارد. سر پهن است و گوش ها افتاده می باشند. فرنچ لوپ امروزه در رنگ های مختلف پرورش داده می شوند. این نژاد به خاطر شخصیت آرام و مهربان خودش یکی از محبوب ترین نژادهای خرگوش خانگی می باشد.

 

 

فرنچ لوپ
فرنچ لوپ

 

 

۸- کرم دآرجنت (Creme DArgent)

۳/۶ تا ۸ کیلوگرم وزن دارد. رنگ بدن نارنجی نقره ای است. بدن گرد و با اندازه ای متوسط است. گوش ها اندازه ای متوسط دارند و ایستاده هستند.

 

 

کرم دآرجنت
کرم دآرجنت

 

نژادهای بسیار بزرگ خرگوش ( وزن اغلب بیشتر از ۵/۴ کیلوگرم است)

 

۱- چکرد جاینت (Checkered Giant)

وزن بیشتر از ۵/۴ کیلوگرم است. پوشش بدن به رنگ سفید است و نقاط سیاه روی بینی، گونه ها، پشت و اندام های خلفی وجود دارد. بدن کشیده است و قوسی در کمر وجود دارد. بسیاری از صاحبان بر این عقیده اند که این خرگوش نیاز به مراقبت های زیاد دارد چراکه مستعد صدمه دیدن است و چثه بزرگ، اداره کردن حیوان را با مشکل مواجه می کند. این نژاد برای کسانی که اولین بار اقدام به نگهداری از خرگوش می کنند مناسب نیست.

 

 

چکرد جاینت
چکرد جاینت

 

۲- فلمیش جاینت (Flemish Giant)

وزنش بیش از ۶/۳ کیلوگرم است. بدنش سنگین و کشیده است و گوش ها بزرگ و ایستاده هستند. پوشش سیاه، آبی، حنایی، خاکستری روشن، شنی، نقره ای یا سفید است. اداره کردن این خرگوش کار دشواری است.

 

 

فلمیش جاینت

 

۳- جاینت چین چیلا (Giant Chinchilla)

وزنش بیش از ۵/۴ کیلوگرم است. پوشش به رنگ آبی لوحی و سیاه است. بدن بلند است و گوش ها دراز و ایستاده هستند.

 

 

جاینت چین چیلا
جاینت چین چیلا

 

 

در شرایط اورژانس با دامپزشکی یارا در شیراز تماس بگیرید
شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

لطفا امتیاز بدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا