نحوه نگهداری سنجاب

آشنایی با بیماری های مهم سنجاب + روش نگهداری آن

سنجاب جونده ای است نیمه اهلی، این حیوان در کشورهای اروپایی جز حیوانات اهلی خانگی محسوب نمی شود ولی چند سالی است که نگهداری آن در ایران رایج شده است. در طبیعت با توجه به توانایی خود در بالا رفتن از درخت در جنگل ها و در سوراخ هایی که خود در درخت ایجاد می کند زندگی می کنند. سنجاب ها گیاه خوار بوده و میوه ها و دانه ها عمده غذای طبیعی آن ها را تشکیل می دهد.

 

 

نگهداری سنجاب

سنجاب را بهتر است در قفس نگهداری نمود. قفس باید به اندازه کافی بزرگ بوده(ابعاد ۱ متر ) و دارای میله های فلزی با ضخامت کافی باشد. دندان های سنجاب دائما در حال رشد است و برای ساییده شدن طبیعی آنها، حیوان باید اغلب اوقات در حال جویدن باشد. بنابراین میله های قفس باید دارای استقامت کافی بوده و در عوض می توان داخل قفس شاخه های عظیم درخت قرار داد. کف قفس را می توان با پوشال، کاغذ یا برگ درخت پر کرد. با توجه به اینکه سنجاب ها به نقب زدن علاقه زیادی دارند، می توان وسایل لوله ای نظیر مقوای مرکزی دستمال کاغذی در قفس قرار داد. برای لانه نیز می توان یک لیوان یا کوزه کوچک سفالی در گوشه ای از قفس تعبیه کرد.

 

 

غذای سنجاب

سنجاب طیف وسیعی از دانه ها، میوه ها و سبزیجات می خورد. دانه ها شامل ( غلات،گندم، ذرت) و دانه های روغنی( مثل تخمه آفتاب گردان ) و میوه ها شامل میوه های خشک( گردو، فندق، بلوط ) و میوه های دیگر مثل سیب، انگور و سبزیجاتی نظیر کاهو و کلم همگی می توانند مورد استفاده سنجاب قرار گیرند. پلت تجاری خرگوش نیز غذای مناسبی است.

نکته بسیار مهم در تغذیه این حیوان  تنوع غذایی است. نباید تنها یک نوع غذا ( مثلا تنها غلات یا سبزیجات) به سنجاب داده شود زیرا هر کدام ایجاد عوارض گوارشی خواهند کرد. بهتر است در ۲ تا ۳ ظرف غذا از انواع مختلف در اختیار حیوان باشد تا انتخاب کند. تغییر جیره غذایی باید  به آهستگی صورت گیرد.

 

 

مکمل غذایی

می توان مولتی ویتامین به آب خوراکی حیوان اضافه کرد. مولتی ویتامین به همراه مواد معدنی ( انسانی یا پودر دامی ) نیز مکمل مناسبی است زیرا علاوه بر ویتامین های ضروری دارای املاح کلسیم و فسفر نیز می باشد که در پیشگیری از عارضه پوکی استخوان موثر است.

 

 

تولید مثل

فصل تولید مثل سنجاب اغلب اوایل بهار است. با افزایش طول روز حیوان نر و ماده از خواب زمستانی برخاسته و فعال می شوند.طول دوره آبستنی سنجاب حدود ۱ ماه بوده و در هر نوبت به طور متوسط ۳ تا ۵ نوزاد به دنیا می آورند. بچه سنجاب ها در ابتدا با چشم های بسته و بدن عاری از مو به دنیا می آیند. پس از ۲ هفته بدن از مو پوشیده شده و تا ۱ ماهگی چشم ها نیز باز می شوند. مادر اغلب تا ۲ ماهگی از بچه ها نگهداری کرده و بعد از آن می توان بچه ها را جدا نمود. بچه ها در ۱ سالگی بالغ می شوند.

 

 

تمیز کردن و نظافت

این حیوان نیز همانند همستر اغلب در گوشه خاصی از قفس ادرار یا مدفوع می کند. این قسمت را می توان مرتب تمیز کرد. البته سنجاب مدفوع خواری نیز دارد و فرصت این کار نباید به او داده شود. لانه سنجاب و ظروف غذا نیز باید به طور مرتب تمیز شود. کل قفس را می توان سالی ۲ تا ۳ بار تمیز کرده و بستر را تعویض نمود.

 

 

جابه جا کردن سنجاب

سنجاب هر چه کمتر با دست گرفته شود بهتر است. در صورت نیاز می توان آن را از محل پشت گردن گرفت و جابجا کرد. برای مسافت های طولانی بهتر است در یک جعبه یا قفس کوچک انداخته شود. برای احتیاط بهتر است برای گرفتن سنجاب از دستکش استفاده شود.

 

 

بیماری های مهم سنجاب

در سنجاب های خانگی پوکی استخوان( استئوپروز )، انگل خارجی و بیماری های تنفسی و مسمومیت بیشتر مشاهده شده است.

 

 

پوکی استخوان

استئوپروز یا هیپرباراتیروئیدیسم نانو یک اختلال تغذیه ای است که در اثر کمبود کلسیم و فسفر یا ویتامین D یا اختلال در نسبت کلسیم به فسفر جیره بوجود می آید. در سنجاب هایی که در ایران در منزل نگهداری می شوند به دلیل نوع تغذیه و کمبود منابع کلسیم و فسفر در جیره این عارضه زیاد دیده می شود. جهت پیشگیری از این امر، باید نوزادان به اندازه کافی شیر مادر  را خورده و پس از آن نیز مکمل های کلسیم دار به تناوب به جیره اضافه شود.

 

 

انگل های خارجی

انگل هایی از قبیل کک، شپش و کنه در موارد زیادی مشاهده شده اند. انگل های خارجی علاوه بر خونخواری می توانند موجب انتقال بیماری شوند. درمان این ها به وسیله داروهای اختصاصی میسر می باشد. در مصرف این داروها که سمی هستند باید دقت زیادی شود زیرا در صورت بلعیده شدن توسط سنجاب می توانند موجب مسمومیت شوند.

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی دامپزشکی و یا مراکز تجاری دامپزشکی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

2.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا